Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stavební materiál i práce zdražují, ohrožuje to projekty

Výstavba bytů v Česku
Stanislav Šulc / Newstream
Stanislav Šulc

Banky již evidují případy klientů, kterým došly peníze z hypotéky před dokončením stavby kvůli rostoucím cenám materiálů. Řeší to dodatečnými úvěry i změnami v projektu.

Reklama

Kdo v současné době staví dům, asi nemá zcela lehké spaní. Ceny materiálů jako třeba železa rostou o desítky procent, což prodražuje náklady na stavbu. Zvyšují se i ceny stavebních prací kvůli nedostatku lidí. Náklady na projekt se tak mění už během stavby. Což je problém především u úvěrů – schválené rámce nemusejí na dokončení stavby stačit.

„Pozorujeme nárůst klientů, kteří mají problémy se splácením hypotéky v důsledku prudkého zvýšení cen stavebních materiálů. Od května registrujeme každý měsíc zhruba stovku klientů s tímto problémem,“ uvádí mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. A potvrzují to i zdroje z dalších bank. „Takové případy evidujeme spíše v řádech jednotek, kdy se nejčastěji jedná o samostatnou výstavbu,“ prozrazuje Petr Plocek z UniCredit Bank.

Většinou jde tedy o klienty, kteří mají klasickou hypotéku a stavějí si vlastní bydlení. Jim banky často chtějí vyjít vstříc. „Snažíme se těmto klientů vyjít individuálně vstříc a většinou jejich hypoteční úvěr navyšujeme skrze úvěr ze stavebního spoření. Odhadujeme, že se problém týká asi sedminy našich klientů, kteří u nás mají hypotéku spojenou s výstavbou nebo rekonstrukcí,“ dodává Hrubý ze Spořitelny.

Marek Mora, viceguvernér ČNB

My nechráníme spotřebitele, ale finanční stabilitu, říká viceguvernér Mora

České banky hlídáme, hypoteční pravidla příliš neporušují. Nemovitosti jsou drahé, ale už jsou vidět signály ochlazení, říká v rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora.

Přečíst článek

Další variantou na doplacení stavby může být spotřebitelský úvěr, který má ale horší sazbu než klasická hypotéka. „U individuální výstavby lze řešit potřebu dodatečného financování například spotřebitelskou půjčkou. UniCredit Bank nabízí spotřebitelskou půjčku Presto s úrokem 3,89 procenta, kterou klient může využít k pokrytí svých potřeb až do výše jednoho milionu korun,“ připomíná Plocek z UniCreditu. Podle odhadů odborníků na stavebnictví by milion korun měl být dostatečnou částkou na dostavbu typické nemovitosti pro rodinné bydlení i při současném růstu cen.

Podle specialisty na hypoteční úvěry v České spořitelně Mariana Holuba může banka v případech, u kterých to dává smysl, spolu s klientem přehodnotit rozpočet stavby a zvýšit půjčenou částku hypotéky nebo nabídnout další úvěr bez zástavy nemovitosti. „To se bohužel často neobejde bez podpisu nových smluv a v případě hypotéky i nové zástavy, ale i přesto to může být nejvhodnější řešení,“ upozorňuje Holub. Dodává, že připadají v úvahu i jiné postupy, jakými jsou například změna projektu před dokončením stavby (dům bez obytného podkroví nebo bez přístavby garáže apod.) nebo třeba změna původního účelu schválené hypotéky a její využití na jiný účel spojený bydlením.

Problém pro firmy a SVJ

Větší problém ale mohou mít firemní zákazníci. Těm se stavba může výrazně prodražit a ještě časově protáhnout, mohou se tak dostat do problémů s případnými pronajímateli. To zažívá nyní i developer Jan Shejbal, který buduje logistický areál ve východní části republiky. Financování získal i díky předběžným smlouvám o nájmu areálu s nadnárodní firmou, v průběhu stavebního řízení však ceny materiálů vzrostly podle jeho odhadu o 20 až 30 procent. „Řešíme to nyní na jedné straně s bankou, aby nám zvýšila úvěr, na druhé straně zase s budoucím nájemcem, aby přistoupil na vyšší nájemné,“ říká Shejbal.

Obdobné problémy pak mají také SVJ a bytová družstva, pokud se jejich členové právě v této době rozhodli pro rekonstrukci či rekonstrukci bytového domu. Rudolf Přecechtěl je pověřeným vlastníkem domu v pražských Košířích, který je uprostřed kompletní rekonstrukce. „Máme za sebou renovaci fasády, kterou jsme zvládli z našetřených peněz. Úvěr jsme si vzali na opravu zadní části domu, přístavbu výtahu a balkónů,“ nastiňuje plány Přecechtěl. „Když jsme úvěr podepsali, podle rozpočtu jsme měli obojí v pohodě zvládnout. Po nárůstu cen vstupů a přepočítání rozpočtu jsme zjistili, že všechno již určitě nezvládneme,“ dodává. Podle něj tak je SVJ na křižovatce. „Můžeme část peněz prostavět a se zbytkem počkat, až se ceny zase sníží. Ale samozřejmě vůbec nevíme, zda to nastane,“ uzavírá Přecechtěl.

Výstavba bytů, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Jak učinit bydlení cenově dostupnější

Více a klidně i výš stavět, zároveň narovnat podmínky mezi pronajímatelem a nájemcem. Takové jsou hlavní recepty pro dostupnější bydlení.

Přečíst článek

Banky v souvislosti s firemními zákazníky i SVJ odkazují na to, že v těchto případech postupují vždy individuálně. A samozřejmě je možné během konzultace dospět i k případnému odkladu rekonstrukce a čerpání úvěru.

Klesnou ceny?

Bankovní analytici bedlivě sledují vývoj cen komodit na světových trzích. A začíná se ukazovat, že by enormní růst v posledních měsících přeci jen mohl být dočasný, způsobený extrémně rychlou poptávkou, jež globální ekonomika v době pandemie nedokázala naplnit. Například ceny dřeva v severní Americe již začaly klesat.

Že je současná situace rychle rostoucích cen materiálů ovlivňujících cenu výstavby dočasná, si myslí také viceguvernér České národní banky Marek Mora. „Jsme si vědomi, že inflace je v současnosti přinejmenším částečně posilována růstem nákladů, ale považujeme to za dočasné. Zvýšením sazeb opravdu neovlivníme úzká hrdla v nabídce ekonomiky, neurychlíme přísun čipů ani nezlepšíme logistiku kontejnerů. Ale část inflace pramení z oživující se poptávky a za rok, rok a půl budou právě tyto faktory silnější než ceny materiálů,“ prohlásil Mora v rozhovoru pro Newstream.cz.

Stavební dělníci, ilustrační foto

Stavební výroba poprvé od koronakrize vzrostla. Průmysl svírá nedostatek dílů

Stavební produkce zaznamenala v květnu meziroční růst poprvé od začátku pandemie. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Průmyslovou výrobu trápí nedostatek dílů.

Přečíst článek

Dům s výhledem na Brdy citlivě nahradil starou chatku. Vyšel na 10 milionů

Na parcele nedaleko Prahy stávala dřevěná chatka. Nahradila ji novostavba rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu. Navrhli ji architekti z kaa-studio.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Realitní bublina v eurozóně splaskne až s výrazně dražšími hypotékami, zní z ECB

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme