Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína vyráží do boje s realitní krizí. Země umožní odkupy nemovitostí a sníží sazby u hypoték

Čínské město Čcheng-tu
iStock
 ČTK

Čína umožní místním samosprávám odkupovat některé domy za výhodné ceny. Přislíbila také další úsilí o dostavbu rozestavěných domů. Podle čínské státní tiskové agentury Nová Čína to uvedl čínský vicepremiér Čche Li-feng.

Reklama

Zmírní se také pravidla pro poskytování hypoték, uvedla dnes čínská centrální banka. Podle agentury Reuters je to dosud jedno z nejrozsáhlejších opatření ke stabilizaci krizí postiženého sektoru nemovitostí v zemi. Akcie čínských realitních společností po oznámeních posilují.

Dnes zveřejněné údaje ukázaly nejrychlejší pokles cen nových domů za více než devět let, píše Reuters. Stav realitního sektoru se dál zhoršuje. Na svém vrcholu přitom představoval pětinu místní ekonomiky, nyní však zůstává hlavní brzdu hospodářského růstu.

Vlastníci bytů vyždímali nájemníky. Ceny nájmů přestávají růst

Dalibor Martínek: Vlastníci bytů vyždímali nájemníky. Ceny nájmů přestávají růst

Bude nájemní bydlení budoucností Česka? Češi se k němu uchylují. Ale často spíš z donucení než z vlastní vůle. Vlastnické bydlení je drahé, nájemní je proto nouzovou variantou. Jenže i tato varianta začíná hořknout.

Přečíst článek

Odkup za „rozumné“ ceny

Podle čínského vicepremiéra budou obecní samosprávy moci nakupovat domy za „rozumné“ ceny. Takto získané domy budou použity k zajištění dostupného bydlení, uvedl politik. Časový plán ani způsob financování neupřesnil

Reklama

Čche Li-feng také řekl, že místní samosprávy, které již nyní dluží v přepočtu přibližně devět bilionů dolarů (zhruba 205 bilionů korun), mohou zpět odkoupit pozemky dříve prodané developerům. Slíbil, že úřady budou „tvrdě bojovat“ za dokončení zastavených projektů.

Americký prezident Joe Biden

Stanislav Šulc: Biden dokončí to, co spustil Trump. Celní válku s Čínou

Zatímco si Donald Trump už třetí předvolební kampaň nasazuje MAGA čepičku a trousí všude frázi America First, v současnosti to je paradoxně jeho protivník v nadcházejících prezidentských volbách, kdo Ameriku opět posadí na trůn. Alespoň pomyslně. Joe Biden totiž zavádí dost přísná cla na čínské zboží. Co bude následovat? Očekávat lze téměř cokoli.

Přečíst článek

Čínská centrální banka dále sníží úrokové sazby hypoték. Zmírní také požadavky na akontaci.

Čínský realitní sektor se již několik let nachází v hlubokém propadu, za kterým stojí dluhy developerů. Navzdory opatřením vlády zavedeným od roku 2022 se propad nedaří oživit.

Čínský index nemovitostí CSI 300 po dnešních zprávách posílil o více než čtyři procenta. Někteří analytici ale nadšení trhů brzdí. „Ačkoli jde pravděpodobně o jeden z nejdůležitějších signálů stabilizace nálady v Číně, je třeba poznamenat, že případné dosažení dna cen bydlení by bylo pouze prvním krokem. Vyšší zásoby nemovitostí budou pravděpodobně ještě nějakou dobu tlumit investice do realit a sektor nemovitostí zůstane v letošním roce hlavní brzdou ekonomiky,“ uvedl analytik Lynn Song z hongkongské společnosti ING.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

O tom, jaký bude rok 2024, diskutovali členové a přátelé Realitního Clubu newstream.cz v hotelu Falkensteiner.

Češi dražší hypotéky zvládli. Někde pomáhají celé rodiny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme