Český průmysl v červnu i přes oživení v automobilové výrobě stagnoval, stavební výroba ale zpomalila své tempo, zejména kvůli nižší produkci budování infrastruktury. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytiků inženýrskému stavitelství dochází dech, důvodem je mimo jiné nárůst cen materiálů a s tím související rentabilita veřejných zakázek.
Stavební a developerské skupině Metrostav loni stoupl čistý zisk meziročně o 79,6 procenta na 1,33 miliardy korun. Tržby skupiny vzrostly o 6,2 procenta na 44,5 miliardy korun, uvedl mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. Letos její stavební divizi zřejmě poznamená tříletá stopka na účast ve veřejných tendrech za korupční jednání.
Meziměsíčně nižší, avšak ve srovnání s loňským rokem stále velmi dobré, byly výsledky stavebnictví za duben. Dařilo se především pozemní výstavbě, kterou pohání mimo jiné rekordní výstavba bytů, avšak slabší byly tentokrát čísla z inženýrského stavitelství, které po loňské expanzi dál zpomaluje. Základním problémem stavebnictví zůstává nedostatek kvalifikovaných a pomocných pracovníků, prudký růst cen stavebních materiálů, energií i drahé pohonné hmoty, upozorňuje hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Tohle by opravdu nikoho jen tak nenapadlo: grafen, „zázračný“ materiál pro elektronické aplikace, se teď začíná přidávat do betonu, který je díky tomu pevnější. Cesty vědy do praxe jsou prostě nevyzpytatelné, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Stoupající ceny stavebních materiálů nejsou jediným problémem, kterému stavební firmy čelí. Vzhledem k současné situaci s energiemi a ke konfliktu na Ukrajině jsou některé komodity jako ocel nebo dřevo na trhu nedostatkové. Vyplývá to z ankety mezi stavebními firmami. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) materiál a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví zdražily meziročně o 25,2 procenta.
Stavební produkce v březnu zaznamenala meziroční růst o 8,2 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 6,2 procenta a produkce inženýrského stavitelství vzrostla dokonce o 14,7 procenta.
Představitelé hlavního města a dopravního podniku (DPP) na Pankráci zahájili stavbu trasy metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Náklady na tuto část linky jsou zhruba 14,5 miliardy korun a práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku.
Odchod ukrajinských pracovníků nezasáhne tuzemské stavebnictví tak zásadně jako zdražování a nedostatek stavebních materiálů. Regionálním stavebním firmám může hrozit i krach, míní prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
Silné inflační tlaky ve výrobě potvrdila i dnešní zveřejněná data statistického úřadu, podle kterých se ceny v průmyslu v březnu meziročně zvýšily téměř o čtvrtinu, v zemědělství o více než 27 procent, ve stavebnictví o 10,4 a ve službách pro firmy téměř o pět procent.
Společnost EP Energy Trading z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, která pod značkou epet dodává elektřinu 💡 a plyn 🔥 odběratelům v Česku a na Slovensku, loni zvýšila ↗ zisk před zdaněním na 9️⃣0️⃣,7️⃣ milionu korun z předchozích 32,9 milionu korun. Její tržby meziročně stouply o necelé tři miliardy na 14 miliard Kč. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy společnosti.
Zavedení sektorové daně pro banky 🏦 či energetické firmy 🏭 je ekonomický nesmysl, shodli se analytici oslovení ČTK. Diskuse se podle nich vede spíše o dočasné dani z nadměrných zisků, kterou by s výhradami akceptovali. Ovšem ta podle nich těžko vyřeší problém českých veřejných financí.
Městská svozová společnost 🗑️🚮 SAKO Brno v loňském roce zvýšila zisk po zdanění o 30 procent na 187 milionů korun, obrat společnosti se zvýšil o 9,5 procenta na 949 milionů korun. Pomohly nové zakázky i výroba elektřiny 🔌, uvedla městská firma v tiskové zprávě.
Rusko začátkem srpna přerušilo ❌ export ropy 🛢️ prostřednictvím jižní větve ropovodu Družba, která vede mimo jiné do České republiky. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací a následně potvrdila ruská společnost Transněfť. Důvodem jsou problémy kolem tranzitních poplatků 💸.
Tesla 🚙🔌 v červenci prodala 28 217 vozů čínské výroby, což je téměř o dvě třetiny méně ⬇⬇ než o měsíc dříve. Výrobu narušila plánovaná modernizace továrních linek v Šanghaji, díky které se má produkce zvýšit ze 17 tisíc aut týdně na 22 tisíc aut. Firma s tímto řešením přichází poté, co se jí v Číně snížily zisky díky dvouměsíčnímu lockdownu.
Ruské letecké společnosti ✈ včetně státního Aeroflotu rozebírají letadla, aby si zajistily náhradní díly, 🔩 které nemohou kvůli západním sankcím koupit od zahraničních dodavatelů. Agentuře Reuters to řekly čtyři zdroje z oblasti letectví.
Devizové rezervy České národní banky 🏦 ke konci července meziročně vzrostly o 3,6 miliardy eur na 144,7 miliardy eur. 💶⏫Meziměsíčně klesly o 4,2 miliardy eur. V korunách 👑 a dolarech 💵 se rezervy snížily ve srovnání s červnem i s loňským červencem. Vyplývá to z předběžných údajů, které na svém webu 🕸 zveřejnila ČNB.
⬆⬆ Míra inflace v Maďarsku v červenci vystoupila na 1️⃣3️⃣,7️⃣ procenta, a vysoko tak překonala odhady analytiků. Tempo růstu přitom zrychluje, zdražuje zejména jídlo, 🍔 ale také některé spotřební zboží dlouhodobé spotřeby. Oznámil to maďarský statistický úřad.
V hotelech, 🏨 penzionech 🛌 a kempech ⛺ v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. 🚶 Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v České republice téměř 5,8 milionu hostů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. ⬆ Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Tržby 💰 ve službách v letošním druhém čtvrtletí meziročně stouply ⬆ o 1️⃣2️⃣,1️⃣ procenta, rostly tak pátý kvartál za sebou. Dařilo se většině odvětvím, nejvíce ale službám souvisejícím s turistikou. 🚶🥾⛰️ Vyplynulo to z informací Českého statistického úřadu.