Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

S předválečnými cenami za energie už nepočítejte. Tolik zlevnit nemůžeme, vzkazují energetici

vysoké účty
iStock
 ČTK

Ceny energií se i přes současné zlevňování na trhu už nevrátí na svou předkrizovou úroveň. V příštím roce by se ale podle aktuálních odhadů měly burzovní ceny elektřiny a plynu pohybovat nejspíš pod stávajícím vládním cenovým limitem. Rozhodující pro další vývoj bude letošní rok, řekli náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla a člen představenstva a ředitel marketingu Centropol Energy Jiří Matoušek.

Reklama

Vláda pro letošní rok stanovila cenové maximum pro elektřinu na 5000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) bez DPH a pro plyn na 2500 korun za jednu MWh.

Ceny energií na evropských burzách v posledních týdnech klesaly o desítky procent. Zatímco v prosinci loňského roku stála jedna megawatthodina elektřiny kolem 375 eur (asi 9000 korun), nyní je cena 165 eur (cca 4000 korun). Cena plynu ve stejném období spadla ze 156 eur (3750 korun) na současných 65 eur (1570 korun).

elektroměr, elektřina

Energie zlevňují. Firmy začaly nabízet tarify nižší, než je vládní strop

Dodavatelé elektřiny a plynu začínají v reakci na příznivý vývoj na energetickém trhu z posledních týdnů nabízet novým klientům tarify s cenami mírně pod vládou stanoveným maximem. Jde například o E.ON, nový ceník chystá i innogy. Situaci na trhu, kde ceny energií začaly klesat, analyzují i další velcí dodavatelé. Většinou půjde o tarify s dlouhodobou fixací. Vyplývá to z informací firem pro ČTK. Pod úrovní stropu prodávají energie svým stávajícím klientům i někteří menší dodavatelé.

Přečíst článek

Ceny jako před krizí jsou iluze

Podle Centropolu však tak výrazné zlevňování už do budoucna nelze očekávat. „Ceny, jaké jsme znávali před krizí, se už nevrátí,” řekl Matoušek. Před zhruba třemi roky podle něj firma nakupovala energie za ceny několikanásobně nižší, než jsou na burze v současnosti. Důvodem byla dlouhodobá převaha nabídky nad poptávkou. V současnosti je však podle Matouška situace opačná.

Reklama

Matoušek tak odhaduje, že se ceny elektřiny pro příští rok budou pohybovat mezi 120 až 220 euro za MWh (2880 až 5280 korun), u plynu od 50 do 75 eur za MWh (1200 až 1800 korun). Neděla podotkl, že při pozitivním vývoji by mohly být ceny v první polovině zmíněných rozmezí.

Letošní rok bude podle náměstka i Matouška na energetickém trhu nadále velmi specifický. Někteří dodavatelé v minulých dnech představili první nabídky s cenami energií mírně pod vládním limitem, většinou s dlouhodobou fixací. Analytici očekávají, že těchto nabídek bude postupně přibývat. Jak výrazné ovšem může být zlevnění nelze podle nich odhadovat.

ČEZ vyzývá k samoodečtu energií. Pomůže to s nastavením záloh.

Lukáš Kovanda: Energie českým domácnostem zlevňují. Ale pozor na víceleté fixace

Někteří tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny domácnostem, například E.ON, začínají zlevňovat. Zohledňují tak dramatický pokles burzovních cen napříč EU, k němuž dochází od loňského srpna. Lidé by však neměli brát první nabídku, neboť při víceleté fixaci a očekávaném propadu cen se nevyplatí, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Energetický trh čekají podle Neděly změny. Ministerstvo průmyslu a obchodu se podle něj chce v letošním roce zaměřit na několik oblastí. Jednou z nich jsou například tarifní systémy, které by měly spravedlivěji rozdělovat náklady podle charakteru odběrů. Dalším cílem bude také zajištění větší odolnosti energetického trhu. Stát také připravuje aktualizaci své energetické politiky s důrazem na jadernou energetiku. Od příštího roku je v plánu také instalace průběhového měření, které by mělo být do roku 2027 u spotřeb nad šest MWh ročně. V přípravě jsou také další legislativní změny.

Anders Opedal (vlevo), generální ředitel Equinoru, nečeká, že by plyn a elektřina výrazně zlevnily.

Vysoké účty za elektřinu a plyn zůstanou. Kvůli obnovitelným zdrojům, soudí šéf Equinoru

Šéf norského energetického gigantu Equinor Anders Opedal neočekává, že se účty za plyn a elektřinu vrátí na úroveň před pandemií covidu. Vysvětluje to obřími náklady na přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Zastropování cen energií pro velké podniky přichází. Hrozí „maďarský scénář“?

Přečíst článek
Úřad práce, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Rok 2023 přichází. Bude nejkrizovější za poslední tři dekády

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme