Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropa - informace o tématu

Evropská komise povolila Lufthanse převzít podíl v italských aerolinkách ITA

Velká letecká transakce. Lufthansa bere podíl v italských aerolinkách ITA

Evropská komise (EK) povolila německým vlajkovým aerolinkám Lufthansa převzít za 325 milionů eur (8,2 miliardy korun) 41procentní podíl v italské státní letecké společnosti ITA Airways. Německá firma ale musí splnit ještě další podmínky, prozatím už se musela vzdát některých tras a slotů. V lednu komise odmítla plán Lufthansy schválit.

Přečíst článek

„Teflonový Mark“ či „pan Normální“. NATO převezme nizozemský premiér Mark Rutte

Přečíst článek
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Mír s Rusy na nynější linii fronty by vedl jen k další válce

Mír s Ruskem by na nynější linii fronty byl jen pauzou před další válkou, kterou by ruský prezident Vladimir Putin chtěl získat nová území. V projevu před poslanci francouzského parlamentu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož se celá Evropa vinou Ruska ocitla ve válce, kterou Putin nesmí vyhrát. Zelenskyj poděkoval Francii za dosavadní pomoc, jeho země však podle něj potřebuje v době těžkých bojů další podporu. Kreml uvedl, že Francie chystanou pomocí rozdmýchává napětí.

Přečíst článek
Čínská automobilka BYD zvažuje výstavbu další továrny v Evropě

Čínská automobilka BYD chce dominovat Evropě. Hledá místo pro další továrnu

Čínská automobilka BYD zvažuje výstavbu další továrny v Evropě, uvedl šéf evropských aktivit podniku Michael Shu na konferenci o budoucnosti automobilového trhu pořádané listem Financial Times v Londýně. Dodal, že BYD se do roku 2030 hodlá stát vedoucím výrobcem elektromobilů v Evropě.

Přečíst článek
Francouzský prezident Emmanuel Macron

Ničí mě evropský duch porážky, říká evropský jestřáb a pochmurný vizionář Emmanuel Macron

Emmanuel Macron pro magazín The Economist osvětlil svá nedávná slova o možné „smrti Evropy“. Snaží se francouzský prezident být silným lídrem, kterých se kontinentu zrovna nedostává, nebo chce jen odvrátit porážku v eurovolbách?

Přečíst článek

Nový americký balík pomoci Ukrajině poskytne jen dočasnou úlevu

V prvních dvou měsících letošního roku evropské země vyčlenily na pomoc Ukrajině napadené ruskou armádou celkem asi šest miliard eur (přes 150 miliard korun), téměř celá suma se týká vojenského vybavení. Uvedl to výzkumný Kielský institut pro světové hospodářství (IfW), jenž sleduje podporu Kyjevu.

Přečíst článek
Francouzský prezident Emmanuel Macron

Macron: Evropa je smrtelná. Musíme více sázet na vlastní zbrojní produkci a obranu

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami.

Přečíst článek
Peking

Čínské podniky ztrácejí zájem o Evropu. Loni převzaly nejméně firem od roku 2012

Počet převzetí evropských firem čínským podniky v loňském roce klesl na nejnižší úroveň od roku 2012. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EY.

Přečíst článek
Sídlo automobilky Stellantis v Turíně.

Stellantis zazáří. Uzavřel dohodu, díky níž v Evropě prodá až půl milionu aut

Automobilový koncern Stellantis uzavřel rámcovou dohodu za několik miliard eur s firmou Ayvens, která se zabývá leasingem a správou vozových parků. Stellantis na základě smlouvy v Evropě v příštích třech letech prodá až 500 000 aut.

Přečíst článek
Europoslanec Tomáš Zdechovský

Zdechovský: Dvě procenta HDP na obranu jsou málo. Měl by to být minimálně dvojnásobek

Evropa by konečně měla začít řešit svoji bezpečnost. Evropské státy v NATO by měly na obranu dávat aspoň dvě procenta HDP. To je ale jen začátek. „Rozumné“ země dávají víc, třeba Polsko téměř dvojnásobek. Česko má v tomto ohledu co dohánět, píše ve svém komentáři europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Přečíst článek

Horší než covid. V Rudém moři se teď hraje o prosperitu Evropy

Útoky jemenských povstalců v Rudém moři mají dopad do ekonomik evropských zemí. Jen co se přehnala jedna inflační vlna, hrozí další. Podle deníku The Wall Street Journal může kvůli tomu Evropa začít ekonomicky více zaostávat za USA.

Přečíst článek

Jarní kolekce v ohrožení. Útoky v Rudém moři zpozdí dodávky zboží z Asie

Prodejci módy se potýkají se zpožděním dodávek z Asie kvůli útokům Íránem podporovaných jemenských povstalců Húsíů na mezinárodní kontejnerové lodě. Aby se vyhnuli nebezpečí v Rudém moři, přesměrovali lodní giganti jako Maersk, MSC a CMA CGM plavidla na trasu kolem afrického mysu Dobré naděje. Jarní kolekce tak nemusejí být včas u zákazníků a zvýšené náklady na dopravu mohou opět tlačit ceny zboží vzhůru.

Přečíst článek
Reklama

News box

Reorganizace ostravské společnosti Vítkovické slévárny, která je od listopadu v úpadku, pokročila do finální fáze, což je prodej výrobní divize investorovi. Nejvyšší nabídku podala, a novým majitelem firmy se tak má stát ostravská firma Calves Group. Finální reorganizační plán musí schválit věřitelé a soud.
Italský antimonopolní úřad (AGCM) začal vyšetřovat výrobce luxusních doplňků Armani a Dior kvůli podezření z vykořisťování zaměstnanců v dodavatelském řetězci. Milánští žalobci nařídili, aby se státní orgány zaměřily na několik firem, které sídlí v Itálii, ale mají čínské vlastníky, a které pro Armani a Diora vyrábějí luxusní zboží. Žalobci tyto firmy obvinili ze systematického zneužívání zaměstnanců. Číst více
Německá pojišťovna Allianz plánuje zhruba za 1,6 miliardy dolarů (37,1 miliardy korun) koupit většinový podíl v singapurské firmě Income Insurance. Nabídka Allianz na koupi nejméně 51 procent podniku je její největší akvizicí v Asii a jednou z největších dohod za poslední tři roky. Jejím cílem je posílit postavení německé pojišťovny v Asii. Převzetím se z Allianz stane čtvrtá největší pojišťovna v Asii, nyní jí tam patří devátá příčka. Číst více
Ceny průmyslových výrobců v Česku v červnu stejně jako o měsíc dřív meziročně vzrostly 📈 o procento. V zemědělství se výrobní ceny snížily čtrnáctý měsíc po sobě, v červnu zpomalily pokles na 7,5 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,5 procenta, u stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 2,2 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). 
Cena zlata je na rekordu 🔝, dostala se nad 2482 dolarů 💲 (57 670 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K jejímu růstu podle analytiků přispívá očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne na podzim snižovat úrokové sazby. Vliv má ale i geopolitické napětí a vývoj před prezidentskými volbami ve Spojených státech. Číst více
Novým ředitelem největší evropské banky HSBC Holdings se od 2. září stane Georges Elhedery (50), který nyní v bance zastává funkci finančního ředitele. Současný ředitel Noel Quinn (62), který byl ve funkci pět let, v dubnu oznámil, že odejde, protože chce lépe vyvážit svůj soukromý a pracovní život. 
Americký miliardář Elon Musk oznámil, že přesune centrály vesmírné společnosti SpaceX a také sociální sítě X z amerického státu Kalifornie do Texasu. Jako jeden z důvodů označil podle světových agentur nový kalifornský zákon, jenž zakazuje školským úřadům vyžadovat od učitelů, aby informovali rodiče o genderové identitě nebo sexuální orientaci jejich dítěte bez vědomí studenta. Číst více
Čínského miliardáře Kuo Wen-kueje, který před lety uprchl do Spojených států, americká porota uznala vinným z několik let trvajícího podvodu na jeho věrných fanoušcích. Informovala o tom agentura AP, podle níž se verdikt týká devíti ze 12 bodů obžaloby. Kuo podle obžaloby vymámil ze stoupenců zhruba miliardu dolarů 💰 (kolem 23 miliard korun) a peníze utrácel za luxusní položky. Číst více
Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda Trumpa, tvrdí server CNN. Tajná služba v reakci na to zesílila jeho ochranu. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že atentátník Matthew Crooks, který se Trumpa pokusil zastřelit v sobotu, má s íránským plánem cokoliv společného. Číst více
Srbská vláda dává zelenou projektu na těžbu lithia. Bělehrad obnovil licenci australské těžební společnosti Rio Tinto poté, co ústavní soud ⚖ před několika dny rozhodl, že její odnětí bylo nezákonné. Rozhodnutí umožnit těžbu tohoto vzácného kovu na největším nalezišti v Evropě by mohlo být vzpruhou pro výrobu elektromobilů na starém kontinentu a zároveň pokrýt z 90 procent aktuální potřeby lithia v Evropě, píše Reuters.
Reklama
Reklama
Doporučujeme