Průměrný český investor do fondů vydělal za první kvartál 2,9 procenta
Průměrný český investor do podílových fondů od začátku roku do konce března vydělal 2,9 procenta. Za poslední tři roky zhodnotily investice majetek o pět procent, a to navzdory propadům většiny investičních nástrojů v loňském roce. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
„V lednu se fondům zadařilo, když zaznamenaly výkonnost 3,84 procenta. V únoru část svých výnosů odepsaly, když klesly o 1,23 procenta. Za březen se fondy udržely na víceméně stejných úrovních, když lehce zhodnotily o 0,3 procenta,“ uvedl hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník.
V korunovém vyjádření vyrostly akciové fondy podle indexu za uplynulé tři měsíce o 4,7 procenta. Dluhopisové fondy vedle toho posílily o 1,64 procenta.
Lednové vzepětí nevydrželo
„Lednový pozitivní efekt, který trhům přinesly dobré zprávy ohledně lepšího než očekávaného vývoje ekonomiky a energií, následně částečně vyprchal. Celý únor až do poloviny března zavládla skepse kvůli vysoké spotřebitelské inflaci a nejistotě v bankovním sektoru. Druhá polovina března přinesla odraz s následným dynamickým růstem,“ řekl Bechník.
Podíl českých drobných investorů držících tuzemské akcie se meziročně zvýšil o devět procentních bodů na 35 procent, což je v rozporu s celosvětovým trendem. Jejich důvěra stoupla na nejvyšší úroveň od čtvrtého čtvrtletí 2021. Vyplývá to z průzkumu obchodní a investiční platformy eToro mezi 10 tisíci retailovými investory ve 13 zemích, z toho 500 v ČR.Stále více tuzemských drobných investorů kupuje akcie na pražském parketu
Trhy
Daný vývoj se podle něj promítá i v letošním bilancování úspěšnosti jednotlivých podílových fondů. Nejhorší výkonnost zaznamenaly fondy zaměřené na finanční služby, stejně tak ale propadly fondy orientované na sektor zdravotnictví či indické akcie. Naopak první kvartál byl velice příznivý pro sektory růstových akcií.
Značné výkonnostní rozdíly přinesly i pohyby na devizových trzích. Například fondy amerických akcií zajištěné do české koruny proti stejným fondům v americkém dolaru nabídly lepší výkonnost, která mnohdy převýšila pět procent, doplnil Bechník.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za loňský rok podle Asociace pro kapitálový trh vzrostl o 44 miliard na 751,5 miliardy korun. Nejvíc vzrostl podíl majetku v dluhopisových fondech, snížil se naopak objem majetku v akciových a smíšených fondech.
Tuzemské domácnosti pokračovaly v investování do fondů i během loňského roku. Růst táhnou fondy pro nejbohatší.Češi loni rekordně investovali. Ve fondech mají přes 750 miliard
Money
Většina podílových fondů letos přes říjnové a listopadové zlepšení výkonnosti stále prodělává. Akciové fondy ztratily do konce listopadu téměř devět procent procent, dluhopisové fondy více než procento a smíšené fondy skoro šest procent. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za listopad.Letos nejde vydělat na ničem. Akciové fondy ztratily devět procent
Money
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.