Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Potravinová krize bude. Otázkou je jen, jak velká, říká výrobce hnojiv

Potravinová krize bude. Otázkou je jen, jak velká, říká výrobce hnojiv
Pixabay
 nst
nst

Rusko a Ukrajina jsou obilnicí světa. A také dominantními výrobci hnojiv, která podle indexu Bloombergu zdražují nad svá historická maxima.

Reklama

Obava z růstu cen zemědělských produktů a potravin se kvůli sankcím proti Rusku a válce na Ukrajině roztáčí stále rychleji. Rusko a Ukrajina dohromady obstarávají čtvrtinu celosvětové spotřeby pšenice a pětinu kukuřice. Ukrajina už část exportu obilnin i dalších zemědělských produktů zastavila v obavě před domácím nedostatkem, navíc tam kvůli válce nefungují obchodní přístavy.

Export ruské pšenice sankcemi přímo zasažen není, ovšem obecně zahraniční obchod s východní velmocí je kvůli nim prakticky nefinancovatelný - pojišťovny a banky jej nechtějí pokrýt, pro firmy navíc znamená značné reputační riziko. Ceny pšenice přitom už tak kvůi pandemickým uzávěrám výrazně vzrostly - v Česku v únoru zdražily obiloviny meziročně o třetinu. I OSN  upozorňuje, že potraviny nadále silně zdraží.

Pole kukuřice na Ukrajině v čase válečného konfliktu

Na Ukrajině se hroutí systém dodávek potravin, hrozí extrémní růst jejich cen, varuje OSN

Válka na Ukrajině citelně zasáhla obchod s potravinami. Ruská invaze narušuje schopnost Ukrajiny přepravovat zásoby potravin uvnitř země i mimo ni, uvedla agentura OSN. Ukrajina je přitom například pátým největším světovým producentem pšenice. Narušení systému dodávek tak má dopad nejen na ukrajinské obyvatelstvo, ale zhoršuje globální potravinovou krizi, když vhání světové ceny potravin na nová maxima.

Přečíst článek

Rusko je nejenže největším světovým exportérem pšenice, ale také zemědělských hnojiv. Potaš, fosfát a dusík od začátku války prudce zdražily. „Vstupujeme do potravinové krize. Otázkou je jen to, jak velká bude,“ řekl Wall Street Journal šéf největšího evropského výrobce hnojiv Yara International Svein Tore Holsether. Jeho firma před dvěma týdny oznámila, že kvůli sankcím EU již nebude odebírat dodávky z Ruska. Ale Holsether řekl, že zvažoval morální dilema ještě předtím, než zasáhly sankce, protože věděl, že omezení ruských dodávek přispěje k inflaci potravin.

Reklama

Potaš, uhličitan draselný se využívá v zemědělství jako hnojivo

Rusové chtějí omezit vývoz hnojiv. Evropu zasáhne potravinová krize

„Otázkou není, zda se svět zažije potravinou krizi, ale to, jak velká bude,“ popisuje pro BBC ředitel jedné z největších světových společností na výrobu hnojiv dopady ruské invaze na Ukrajinu.

Přečíst článek

Ceny hnojiv

Mezitím se index ceny zemědělských hnojiv Bloombergu dostal na historické maximum. Rusko bylo zdrojem asi pětiny jejich celosvětového objemu. Nad rámec sankcí Rusko vyzvalo domácí výrobce hnojiv, aby omezili vývoz, což dále podněcuje obavy z nedostatku. Válka navíc tlačí nahoru cenu zemního plynu, hlavního vstupu pro většinu dusíkatých hnojiv, a nutí některé výrobce v Evropě snížit produkci.

jodové tablety

Další vlna panického skupování jódových tablet je na obzoru. Tentokrát jí nastartoval Brusel

Brusel se obává ruského jaderného úderu stále více. Vyzývá členské státy EU k zajištění dostatečných zásob jódových tablet, takže i české lékárny budou mít „žně“

Přečíst článek

Josef Bolf: Bez názvu (z cyklu velké obličeje)

Bolf, Kintera, Chalánková a další pomáhají Ukrajině. Může jít o nejúspěšnější charitativní aukci historie

Aukci současného umění na pomoc Ukrajině pořádají pod názvem Umění pro Ukrajinu společně 4 pražské galerie - Bold Gallery, Trafo Gallery, The Chemistry Gallery a Centrum současného umění DOX.  Aukce děl více než 100 současných umělců proběhne 19. března a 100 procent výtěžku z ní poputuje na sbírku SOS Ukrajina Člověka v tísni.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Pěstitelé rýže v Asii

Hrozí citelné zdražení rýže, které se zatím růst cen vyhýbal. Češi ji přitom spořádají historicky rekordní množství

Přečíst článek
pšenice, pšeničné pole (ilustrační foto)

Rusové čekají rekordní úrodu pšenice. Hladovějící svět má ale smůlu – na export obilí nepůjde

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme