Reklama

Nezaměstnanost v USA navzdory očekávání klesla. Je na 3,5 procentech

Americký prezident Joe Biden
ČTK/AP
 ČTK

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,5 procenta, uvedlo americké ministerstvo práce. Největší ekonomika světa přitom v září vytvořila zhruba 263 tisíc nových pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,7 procenta a ekonomika vytvoří 250 tisíc pracovních míst.

Reklama

Údaje o trhu práce signalizují, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v razantním zvyšování úrokových sazeb, kterým se snaží dostat pod kontrolu inflaci. Tvorba pracovních míst ale zpomalila proti srpnu, kdy jich vzniklo 315 tisíc. Meziroční růst průměrné hodinové mzdy pak zvolnil na pět procent ze srpnových 5,2 procenta.

Fed na svém zářijovém zasedání potřetí za sebou zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Jeho základní úrok tak vzrostl do rozpětí tři až 3,25 procenta, nejvýše za 14 let. Finanční trhy předpokládají, že centrální banka zvýší úroky o 0,75 procentního bodu také na svém dalším zasedání, které se bude konat začátkem listopadu.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zpomalil na 8,3 procenta z červencových 8,5 procenta. Míra inflace se tak snížila druhý měsíc za sebou, zatímco v červnu se vyšplhala na čtyřicetileté maximum 9,1 procenta. Údaje o zářijovém vývoji inflace zveřejní americká vláda příští týden ve čtvrtek.

záhon technického konopí

Biden omilostní tisíce Američanů odsouzených za držení marihuany

Americký prezident Joe Biden oznámil, že udělí milost tisícům Američanů, kteří byli na federální úrovni odsouzeni za "prosté držení marihuany". Šéf Bílého domu v této souvislosti uvedl, že by "nikdo neměl být ve vězení jen za užívání nebo držení marihuany" a vyzval guvernéry amerických států, aby jeho příkladu následovali. Podle agentury AP jde o významný krok k dekriminalizaci této drogy, za jejíž držení jsou v USA častěji trestáni černoši.

Přečíst článek

Berňák v patách. Američané žijící jinde se kvůli daním vzdávají občanství, život je pak snazší

Regulace FATCA, která si měla došlápnout na daňové úniky páchané bohatými Američany, dopadá i na běžné Američany žijící v zahraničí. Ti se musejí často zříct občanství, aby jim evropské banky vůbec otevřely bankovní účet. Americké státní pokladně přitom kontroverzní zákon žádné závratné příjmy nepřinesl.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Americké akciové trhy panikaří. Ale ne kvůli válce

Wall Street je v panice. Oficiálně. V minulém týdnu se takzvaný „index strachu“, ukazatel VIX, dostával opakovaně do reverzního módu. Jeden obchodní den za druhým tedy burziány děsilo více to, co přijde záhy než to, co nastane za tři měsíce. Přitom běžně je tomu spíše naopak. Investoři jsou totiž zpravidla více nejistí stran toho, co je čeká ve vzdálenější budoucnosti, než co je na spadnutí hned teď. Pokud tedy burzy děsí více nejbližší budoucnost, je to cosi právě „inverzního“, cosi nepřirozeného – je to panika, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.    

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme