Reklama

trh práce - informace o tématu

Pokud by nová prognóza České národní banky v květnu předpověděla růst mezd o deset procent, musela by centrální banka velmi vážně uvažovat o zpřísnění měnové politiky, řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová,

Zamrazilová: Pokud mzdy porostou moc rychle, ČNB zváží zvýšení úrokové sazby

Pokud by nová prognóza České národní banky v květnu předpověděla růst mezd o deset procent, musela by centrální banka velmi vážně uvažovat o zpřísnění měnové politiky. Poslancům ze sněmovního rozpočtového výboru to řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová, když jim představovala zprávu o měnové politice z letošního února. Česká národní banka v odhadu klíčových indikátorů, který zveřejnila 3. února, uvedla, že očekává letošní nominální růst mezd o 8,5 procenta, což by znamenalo jejich reálný pokles o 0,4 procenta. Poprvé o obavách z roztočení mzdové spirály Zamrazilová promluvila v lednu na konferenci Investiční výhledy pořádané investiční společností Emun.

Přečíst článek

Umělá inteligence nahradí rutinéra a za čas zřejmě pohne pracovním trhem

Přečíst článek

S příchodem zimy lidí bez práce přibylo. Nezaměstnanost v prosinci poskočila na 3,7 procenta

Přečíst článek
Ukrajinský voják kráčí zákopem na válečné linii bojů na východní Ukrajině

Ruský internet zaplavily inzeráty na kopáče zákopů. Ať slíbí cokoliv, utečte, reagují lidé se zkušeností

Na ruských sociálních sítích a internetových stránkách s nabídkami práce se objevily inzeráty shánějící pracovníky pro budování zákopů a opevnění v okupované ukrajinské Záporožské a Luhanské oblasti a v Belgorodské oblasti na západě Ruska. Informuje o tom zpravodajský portál Meduza.

Přečíst článek
Úřad práce, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Rok 2023 přichází. Bude nejkrizovější za poslední tři dekády

Volal mi kamarád, že přišel o práci. Od ledna už nemá chodit. Dělal v pražské kanceláři, mnohý by si mohl pomyslet, žádná škoda. Nevím, jestli ano nebo ne. Dostal odstupné, zavřeli celé oddělení.

Přečíst článek
prezident USA Joe Biden

Ekonomika USA vytvořila více pracovních míst. Cena ropy v reakci klesla

Americká ekonomika v listopadu vytvořila zhruba 263 tisíc pracovních míst, což je více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti v největším hospodářství světa pak zůstala na 3,7 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo práce.

Přečíst článek
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
video

Lukáš Kovanda: Jurečka chce minimální mzdu 17 300 korun. To je příliš

Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka navrhuje od příštího roku zvýšit minimální mzdu o 1100 korun, a to ze 16 200 na 17 300 korun. Minimální mzda by tak vzrostla o 6,8 procenta. Jedná se o přílišné navýšení, zhodnotil Jurečkův návrh ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Pracovnice ve skladu

Inflace nutí tři čtvrtiny manuálně pracujících v Praze k přivýdělku

Kvůli růstu životních nákladů si musí 68 procent manuálně pracujících lidí v Praze přivydělávat, nejčastěji k výplatě potřebují lidé vydělat 5000 až 9000 Kč měsíčně. Vyplývá to z průzkumu start-upu Grason mezi 300 respondenty z metropole a blízkého okolí, kteří pracují jako řidiči, skladníci, prodavači, kuchaři, číšníci nebo servírky. Firma propojuje brigádníky se zaměstnavateli prostřednictvím mobilní aplikace a nabízí práci i třeba jen na jednu směnu.

Přečíst článek
Škoda Auto, ilustrační foto

Více než polovina podniků bude v příštím roce propouštět. I kvůli nedostatečné vládní pomoci

V příštím roce předpokládá propouštění zaměstnanců 57 procent firem. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými členy udělala Asociace exportérů.

Přečíst článek
Berlín

Nedostatek pracovníků stojí Německo 84 miliard dolarů ročně

Německo kvůli nedostatku pracovních sil přichází ročně o hospodářský výkon v hodnotě 84 miliard dolarů (více než dva biliony korun). To v rámci ekonomicky nejsilnějších zemí světa představuje druhou největší ztrátu po Spojených státech. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).

Přečíst článek
Americký prezident Joe Biden

Nezaměstnanost v USA navzdory očekávání klesla. Je na 3,5 procentech

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,5 procenta, uvedlo americké ministerstvo práce. Největší ekonomika světa přitom v září vytvořila zhruba 263 tisíc nových pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,7 procenta a ekonomika vytvoří 250 tisíc pracovních míst.

Přečíst článek
medvědí trh

Týden tradera: Energetická krize ohrožuje evropský průmysl. A burzy si toho všímají

„Medvědi“ se pevně zakousli a burzy ve velkém krvácely, když investoři začali reagovat na možnou významnou energetickou krizi a další nadcházející přitvrzení měnové politiky ze strany Fedu a ECB. Bláznivé ceny energetických komodit, jako je elektřina nebo plyn sestoupily mírně ze svých maximálních hodnot, ale dále dělají vrásky ekonomům a politikům. Taková situace tu opravdu ještě nebyla. S&P 500 se „vyprodal” až k 3900 bodům. A které další klíčové události hýbaly trhy v uplynulém týdnu pro Newstream popsal hlavní ekonom společnosti Colosseum Kryštof Míšek.

Přečíst článek
Kuchyně, kuchaři, restaurace

Kuchařů přibude, prodavačů bude méně

Český pracovní trh se do roku 2030 výrazně změní. Podle studie poradenské firmy Boston Consulting Group pro Aspen Institute Central Europe hrozí zánik řady pracovních pozic. Lidé se budou muset přeškolovat či dovzdělávat.

Přečíst článek
Reklama

News box

Nejméně tři děti a tři dospělí přišli o život při střeleckém útoku na křesťanské škole v americkém městě Nashville, oznámila místní policie. Ze spáchání útoku podezírá mladou ženu, kterou na místě zastřelila, informují světové zpravodajské agentury. Policejní mluvčí Don Aaron uvedl, že útočnice byla ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami a pistolí.
Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odloží kontroverzní plánovanou reformu justice 👨‍⚖️ o několik týdnů, oznámila koaliční strana Židovská síla. Věc se podle ní bude řešit až na dalším zasedání parlamentu po židovském svátku pesach. Justiční reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli již několik týdnů masové protesty.

Ceny ropy 🛢 na začátku týdne rostou o zhruba dvě procenta. Severomořská ropa Brent kolem 17:30 SELČ přidávala zhruba 1,8 procenta na zhruba 76,30 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 2,2 procenta a byla lehce pod 70,80 dolaru za barel.

Bezpečnostní agentuře Securitas ČR 👮 v loňském roce stoupl čistý zisk i tržby. Společnost loni utržila 1,614 miliardy korun, což bylo o 8,8 procenta víc než v roce 2021. Čistý zisk firmy stoupl meziročně o více než 11 procent na téměř 50 milionů Kč. Securitas ČR je součástí mezinárodní skupiny Securitas AB se sídlem ve Švédsku, která má přes 1300 poboček ve 47 zemích světa.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj poskytne skupině členských zemí Evropské unie včetně České republiky 1️⃣,1️⃣ miliardy eur (26 miliard korun). Chce jim pomoci zlepšit udržitelnost a minimalizovat dopady na životní prostředí 🏞, aby tak dosáhly svého plného zeleného potenciálu. 
Schodek hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude letos podle místopředsedy správní rady pojišťovny Miroslava Kalouska (TOP 09) zřejmě asi o miliardu lepší než plánovaný. Ukazují to podle něj data o hospodaření VZP za první dva měsíce roku. Očekává saldo 4,6 miliardy korun. Celkově mají být výdaje systému veřejného zdravotního pojištění 4️⃣7️⃣1️⃣ miliard korun.

V Německu zažívá rekordní časy kempování ⛺. Počet přenocování v německých kempech loni vzrostl o 22 procent zhruba na 4️⃣0️⃣ milionů, což je více než kdykoli předtím. O dovolenou blíž přírodě je větší zájem, obytné vozy lidé mají ještě z časů pandemie. 

Německo plánuje koupit až2️⃣8️⃣ samohybných houfnic, aby doplnilo mezery ve výzbroji armády poté, co tyto systémy poslalo loni na Ukrajinu. Těžká vojenská technika jako třeba houfnice, o níž mnozí odborníci dříve říkali, že patří do minulosti, zažívá během války na Ukrajině velký návrat.
Britský princ Harry se nečekaně dostavil k londýnskému vrchnímu soudu, informovala agentura Reuters. Ten se začal zabývat žalobou, kterou na vydavatele bulvárního listu Daily Mail společně s ním podali i zpěvák Elton John a další celebrity kvůli narušování soukromí a údajným odposlechům. Vydavatelství Associated Newspapers obvinění odmítá.
Reklama
Reklama
Doporučujeme