Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

trh práce - informace o tématu

Magdaléna Klimešová z ministerstva práce a sociálních věcí v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS

Magdaléna Klimešová: Většina Ukrajinců pracuje. Pobírají nižší mzdu než Češi

S uprchlíky z Ukrajiny si Češi spojují celou řadu mýtů včetně toho, že stát stojí hodně peněz, a přitom nic nedělají. Z dat ministerstva práce a sociálních věcí přitom vyplývá, že v letošním roce již příjmy z odvodů a placených daní Ukrajinci do systému přispějí vyšší částkou, než kolik stát vydá na všechny dávky spojené s migrací z východu. „Pracuje většina práceschopných uprchlíků,“ řekla analytička ministerstva práce a sociálních věcí Magdaléna Klimešová v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.

Přečíst článek
Pátek, pondělí, nebo středa? Jak bude vypadat čtyřdenní pracovní týden

Stanislav Šulc: Pátek, pondělí, nebo středa? Jak bude vypadat čtyřdenní pracovní týden

Přečíst článek
Největší německý výrobce oceli Thyssenkrupp omezí produkci v Duisburgu

Lukáš Kovanda: Thyssenkrupp bude masivně propouštět. Teď se to krajně nehodí

Přečíst článek
Řidiči kamion si přijdou na slušné peníze, foto je ilustrační

Obyčejná práce: O řidiče je nouze, tak jsem se rád vrátil, říká seniorní kamioňák

Hledáme řidiče. V současné době jeden z nejčastějších motivů personální inzerce. Sedět za volantem kamionu a dobývat dálnice bývalo v dobách socialismu snem mnoha mladíků. Nyní je situace odlišná. Do téhle dřiny se chce málokomu, byť finanční ohodnocení není vůbec špatné. 

Přečíst článek
Úřad práce ČR

Nezaměstnanost je problém hlavně zemí eurozóny. V ČR je nejnižší z celé EU

I když česká ekonomika v posledních letech rozhodně neohromuje svým výkonem a jako jediná se ještě nevrátila (a letos ani nejspíš nevrátí) na předcovidovou úroveň, nezaměstnanost má stále nejnižší v rámci celé EU. Navzdory slabému ekonomickému růstu, propouštění v průmyslu, a dokonce i s rekordní přítomností cizinců na pracovním trhu.

Přečíst článek

Rozvojový svět není připravený na umělou inteligenci, tvrdí nová analýza Mezinárodního měnového fondu

Rozmach umělé inteligence je bezpochyby příležitost, ale někteří na něj dost mohou i doplatit. Kdo je v ohrožení? Zjednodušeně řečeno, záleží na tom, kde žijete. A také jak se k přechodu k umělé inteligenci světoví lídři postaví.

Přečíst článek

Minimální mzda vzroste o 1600 korun, říká ministr práce Jurečka

Minimální mzda by měla od ledna vzrůst o 1600 korun na 18 900 korun. Do pár let by se měla ustálit na 45 procentech průměrné mzdy. Od roku 2025 by se měla začít zvedat podle vzorce, který upraví zákoník práce. Zvýšit by se měly celkem čtyři z osmi stupňů zaručených mezd, uvedl na tiskové konferenci ve středu ráno ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh projedná příští týden vláda.

Přečíst článek
Nezaměstnanost zůstala v září 3,6 procenta, lidí bez práce i volných míst přibylo

Absolventi trhem práce nezamíchali. Nezaměstnanost zůstala na 3,6 procentech, přibylo volných míst

Nezaměstnanost v Česku činila v září 3,6 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v srpnu. Počet uchazečů o práci se meziměsíčně zvýšil zhruba o 2200, ke konci září jich bylo 263 tisíc. Nabízených volných pracovních míst oproti srpnu přibylo asi o 800 na téměř 282 tisíc, uvedl Úřad práce ČR. V porovnání s loňským zářím je nezaměstnanost o desetinu procentního bodu vyšší. V mezinárodním srovnání je nezaměstnanost v ČR nejnižší v rámci celé Evropské unie.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Stát u zaměstnávání na dohodu vrací do hry přežitky socialismu

Dosud dobře fungující, jednoduché a flexibilní „dohodářské“ smlouvy končí. Stát zpřísňuje podmínky tohoto pracovně-právního vztahu a hází tak klacek pod nohy činorodým lidem, třeba z řad drobných podnikatelů, kteří nárazově zaměstnávají brigádníky.

Přečíst článek
Jan Bubeník

Lovec talentů Jan Bubeník: Mladí chtějí spíš dělat dobro, než vydělávat peníze

Nepředvídatelnost charakterizuje dnešní dobu. Manažer si musí umět poradit a řídit firmu, i když nemá dostatek informací, říká známý headhunter Jan Bubeník. Důležitá je autenticita a přežít lze jen tak, že šéf umožní i dělat chyby, dodává. Důležité jsou také hodnoty. „Myslím, že chytří, zvědaví lidé se vždycky zajímali o kontext toho, jestli počínání té které firmy má ještě nějaký přesah, jestli tvoří mimo zisku ještě nějaké dobro nebo nějakou hodnotu,“ říká Bubeník v rozhovoru pro magazín Newstream CLUB.

Přečíst článek
Dalibor Martínek: Levná práce končí. Blíží se smršť propouštění

Dalibor Martínek: Levná práce končí. Blíží se smršť propouštění

V Česku je podle oficiálních dat statistického úřadu asi čtvrt milionu nezaměstnaných. Je to nízké číslo, podle údajů Eurostatu je to 2,7 procenta populace, druhé nejnižší číslo v rámci Evropské unie. Méně nezaměstnaných už je podle těchto dat jen na Maltě, 2,5 procenta. Prostě to vypadá, že v Česku všichni makají. Ne na dlouho. Situace se brzo změní. Nezaměstnanost v ČR po letech poroste, míní komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.

Přečíst článek
Wallmart

Spotřebitelská důvěra v USA je nejvyšší za téměř dva roky

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v červenci vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř dva roky. Za optimismem Američanů stojí klesající inflace a přetrvávající dobré podmínky na trhu práce. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity.

Přečíst článek
V Česku teď pracuje nejvíce žen v historii

Lukáš Kovanda: V Česku teď pracuje nejvíce žen v historii. Nutí je k tomu i rapidní inflace

V Česku právě teď pracuje nejvíce žen v historii. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil ČSÚ. V květnu totiž vůbec poprvé v historii novodobé České republiky, píšící se od roku 1993, dosáhla míra zaměstnanosti žen úrovně 70 procent. To znamená, že letos v květnu právě 70 procent žen z věkové skupiny 15 až 64 let mělo zaměstnání, včetně toho na částečný úvazek, případně zaměstnávalo sama sebe, což se týká třeba podnikatelek nebo živnostnic. Mezi zaměstnané řadí statistici také ty ženy, které jsou na mateřské dovolené, přičemž před nástupem na ni pracovaly.

Přečíst článek
Reklama

News box

Britský premiér Rishi Sunak dnes vpodvečer oznámil, že parlamentní volby🗳 v ostrovní zemi se uskuteční už 4. července. Potvrdil tak informace médií, která mluví o překvapení. Původně se totiž čekalo, že volby budou nejdříve na podzim. Sunak dnes králi Karlu III. navrhl rozpuštění parlamentu🏛 a ten s tím souhlasil. Očekává se, že letní hlasování s přehledem vyhrají🥇 opoziční labouristé, kteří by se tak po 14 letech vrátili k moci.
Ceny ropy🛢 klesají třetí den po sobě v reakci na obavy, že úrokové sazby ve Spojených státech zůstanou kvůli přetrvávající inflaci déle vysoké. To by mohlo ohrozit poptávku v USA, které jsou největším odběratelem na světě. Severomořská ropa Brent kolem 18:00 SELČ vykazovala pokles⬇ o zhruba 0,5 procenta a nacházela se blízko 82,4 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 0,55 procenta a pohybovala se nedaleko 78,2 dolaru za barel.
Náklady na činnost policie👮 při zajišťování bezpečnosti červnových voleb do Evropského parlamentu (EP) vyčíslilo ministerstvo vnitra na téměř 23,2 milionu korun💰. Vyplývá to z materiálu, ve kterém vláda v souvislosti s volbami rozhodla o navýšení peněz na služební příjmy policistů. Čeští občané budou svých 21 europoslanců vybírat 7. a 8. června, na výběr budou mít ze 30 kandidátních listin.
Americký dolar💰 dnes mírně posiluje↗ vůči euru, investoři čekají na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky (Fed)🏛. Kolem 17:45 SELČ jednotná evropská měna💶 vůči dolaru ztrácela zhruba desetinu procenta a pohybovala se v blízkosti 1,0840 USD.
Pražská burza dnes smazala úterní mírné ztráty, index PX posílil o 0,46 procenta na 1574,12 bodu. Na začátku tohoto týdne se index znovu dostal na nejsilnější hodnotu od června 2008 a dnešním závěrem burza své téměř šestnáctileté maximum dál vylepšila🥇. Nahoru ji dnes táhly akcie Komerční banky, Monety a energetické společnosti ČEZ, naopak emise Erste skončily ve ztrátě. Koruna dnes oslabila k euru💶 i dolaru.
Britské parlamentní volby se  překvapivě uskuteční už v červenci, uvedl s odvoláním na své zdroje list The Guardian. Podle zpravodajky televize ITV bude přesným datem 4. červenec. Původně se přitom očekávalo, že Britové půjdou hlasovat nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak zřejmě termín voleb brzy oznámí sám. 
Za mýtné na českých silnicích zaplatili dopravci v dubnu 1,54 miliardy korun, meziročně o 34 procent 📈 více. Příčinou nárůstu je zavedení nového poplatku za emise oxidu uhličitého a tři pracovní dny navíc oproti dubnu 2023. Na celkovém výběru se nový poplatek podílel 15 procenty. 
Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, dnes 📈 překročila 100 eur (zhruba 2500 korun) za megawatthodinu. Podle analytiků stojí za zdražováním elektřiny více faktorů, včetně narůstající spotřeby, růstu cen emisních povolenek a zemního plynu a poklesu produkce větrných elektráren v Německu.
Bouřky, které v minulých dnech zasáhly Česko, způsobily klientům pojišťoven přes 1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ škod za desítky milionů korun. Nová hlášení však ještě přibývají, uvedly největší tuzemské pojišťovny. Nejvíce škod způsobily kroupy, a to zejména ve Středočeském kraji. Jde zejména o poškozené střechy. První škody již pojišťovny vyplatily.
Čína by kvůli obchodní politice Evropské unie a Spojených států měla 📈 zvýšit clo na dovoz velkých benzinových aut z nynějších 15 na 25 procent. Čínskému listu Global Times to řekl zástupce Čínského střediska pro automobilové technologie a výzkum (CATARC) Liou Pin. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme