Reklama

Šéf Fedu Powell: Je potřeba ještě více zvýšit úrokové sazby. Kvůli silnému trhu práce

Šéf Fedu Powell: Je potřeba ještě více zvýšit úrokové sazby. Kvůli silnému trhu práce
ČTK
Dušan Kütner
duk

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že bude zapotřebí další zvýšení úrokových sazeb, aby se zchladila inflace. A pokud bude pokračovat napjatá situace na americkém trhu práce, cena za spotřebitelské půjčky bude možná muset vystoupat výše, než se původně očekávalo. Prohlásil to v diskusi v Economic Clubu ve Washingtonu s Davidem Rubensteinem.

Reklama

Domníváme se, že budeme muset opět zvýšit sazby," řekl Powell v diskuzi. „Trh práce je mimořádně silný. Pokud situace na pracovním zůstane žhavá, může se stát, že budeme muset udělat více, než děláme,“ citovala jej agentura Bloomberg

České bankovky, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Přešlap šéfa Fedu přitáhl investory k bitcoinu i koruně

Česká koruna i bitcoin stoupají k maximům vůči dolaru. Kvůli včerejší kardinální chybě šéfa americké centrální banky.

Přečíst článek

Americká ekonomika v lednu vytvořila zhruba 517 tisíc nových pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti pak ve Spojených státech překvapivě klesla na 3,4 procenta, nejníže za půl století, uvedlo v pátek americké ministerstvo práce.

Sazba je nejvýše za 15 let

Americká centrální banka (Fed) minulou středu podle očekávání zmírnila zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla jen o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 procenta. Sazba je i tak nejvýše od října 2007. 

Po sérii razantních zvýšení úrokových sazeb v loňském roce Fed s Powellem v čele zpomalil tempo zvyšování, přičemž centrální bankéří říkají, že stále míří výše. Investoři v reakci na lednovou zprávu o nezaměstnanosti zveřejněnou v pátek očekávají, že sazba vzroste těsně nad pět procent, podobně jako v prosinci předpovídali představitelé Fedu.

Reklama

ilustrační foto

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Základní úroková sazba v Česku je od června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Zvyšování sazeb je podle ekonomů hlavním nástrojem v boji proti rapidní inflaci ve světě, ale zároveň brzdou ekonomického rozvoje. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.

Přečíst článek

Powell uvedl, že zmírnění přetlaku na trhu práce je součástí odpovědi na ochlazení inflace v základních službách s výjimkou bydlení. Páteční zpráva ministerstva práce podle něj „ukazuje, proč si myslíme, že to bude proces, který zabere značné časové období“.

Američtí centrální bankéři byli zaskočeni dalším růstem cen v posledním čtvrtletí roku 2022. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se tak snížila šestý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Stále je ale daleko nad jejich dvouprocentním cílem.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme