Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fed zůstal k Trumpovým výzvám imunní, sazby nesnížil

Fed zůstal k Trumpovým výzvám imunní, sazby nesnížil
Profimedia
 nst
nst

Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Vzepřela se tak tlaku staronového prezidenta Donalda Trumpa, který centrální bankéře opakovaně vyzýval ke snížení sazeb. Naposledy tak Trump učinil minulý týden ve videokonferenčním projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Fed dnešním rozhodnutím přerušil snižování úrokových sazeb, které zahájil v září loňského roku. Nejnovější ukazatele podle Fedu signalizují, že ekonomická aktivita ve Spojených státech pokračuje v solidním růstu, zatímco inflace zůstává poněkud zvýšená.

Fed loni základní sazbu snížil třikrát, celkem o jeden procentní bod. Vyhlídky na další snižování úroků však podkopalo mimo jiné očekávání, že plány nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na zavádění cel povedou k růstu inflace. Trump zatím nová cla nezavedl a minulý týden prohlásil, že bude po Fedu vyžadovat snižování úroků.

„Dnešní rozhodnutí americké centrální banky dopadlo v souladu s očekáváním trhu i analytiků. Fed měl od svého prosincového zasedání k dispozici málo nových dat, na základě kterých se mohl rozhodnout o úpravě sazeb. Silnější trh práce a stále robustní inflace však nahrávají stabilitě sazeb minimálně po celou polovinu letošního roku,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.

Před zářijovým snížením se základní sazba nacházela v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001. Na tuto úroveň se vyšplhala v důsledku snahy Fedu dostat pod kontrolu inflaci. Ta se v červnu 2022 dostala až na 9,1 procenta, a byla tak nejvýše za více než 40 let.

„Další velkou neznámou jsou zatím proinflační rizika pramenící z fiskální politiky nové Trumpovy administrativy. I s ohledem na tyto nejistoty bude Fed přistupovat k úpravě sazeb opatrně. První letošní snížení sazeb v USA by mohlo nastat v červnu nebo červenci,“ dodal Cverna.

Inflace v USA v posledních dvou letech výrazně klesla, zůstává ale nad dvouprocentním cílem Fedu. V prosinci meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech zrychlil na 2,9 procenta z listopadového tempa 2,7 procenta.

PŘEHLEDNĚ: Jak velký problém je dneska inflace a budou centrální bankéři snižovat sazby?

Již dnes zveřejní nové nastavení úrokových sazeb americká centrální banka. A za týden totéž Česká národní banka a Evropská centrální banka. Půjde o první nastavení měnové politiky v roce 2025 a také po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa k moci. Jaké scénáře lze očekávat? S jakou inflací aktuálně země bojují? A jak se do rozhodování může promítnout právě nejistota na globálních trzích spojená se staronovým americkým prezidentem?

Přečíst článek

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Petr Sklenář: Směřujeme do světa vyšších úrokových sazeb. Bude to mít vliv na akcie i ceny nemovitostí

Japonská centrální banka dnes nad ránem zvýšila úrokové sazby. Zahájila tím období, kdy budou zasedat všechny významné centrální banky a řešit, jak nastaví měnovou politiku pro další období. Co lze očekávat od České národní banky, Fedu a ECB? A jak se bude letos vyvíjet růst českého HDP? Odpovídá hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Přečíst článek

Donald Trump hovoří k účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu

Trump tlačí na Fed: Budu žádat, aby sazby okamžitě klesly

Americký prezident dal v projevu k účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu dal jasně najevo, že bude usilovat, aby centrální banka na svém příštím zasedání snížila sazby.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jerome Powell vysvětluje kroky Fedu po posledním zasedání americké centrální banky

Fed začíná znervózňovat investory i Bidena. Snížení sazeb v nedohlednu

Přečíst článek
Doporučujeme