Reklama

Evropské akcie padají, jsou nejníže za rok a půl

Evropské akcie padají, jsou nejníže za rok a půl
ČTK

Evropské akcie dnes výrazně oslabily. K jejich poklesu přispělo zvýšení úrokových sazeb ve Švýcarsku a v Británii, která podnítila obavy z dopadu inflace na globální ekonomiku. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 dnes odepsal 2,5 procenta a obchodování uzavřel na 402,88 bodu.

Reklama

Švýcarská centrální banka dnes v reakci na rostoucí inflační tlaky překvapivě zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu na minus 0,25 procenta z dosavadních minus 0,75 procenta. Ke zvýšení sazby přikročila poprvé za 15 let.

„Panuje zde velká nervozita," uvedl analytik Giuseppe Sersale ze společnosti Anthilia. „Je velmi málo důvodů k radosti," dodal. Po překvapivém zvýšení úroků ve Švýcarsku se podle něj investoři obávají zpřísňování měnové politiky v dalších zemích. Britská centrální banka následně podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Akcie mohou padnout o dalších minimálně deset procent, míní analytik

Po týdnu relativního klidu na akciových trzích se na ně v pátek odpoledne vrátil rychlý výprodej. Investory děsí hlavně rostoucí inflace. „Čeká se, že americká centrální banka bude muset proti inflaci zasáhnout rychlejším a výraznějším utahováním měnové politiky,“ říká Jiří Tyleček, analytik společnosti XTB. Podle něj proto stále existuje prostor pro dvouciferný pokles akciových indexů.

Přečíst článek

Pod zvýšený tlak se dnes dostaly akcie maloobchodních společností, které odepsaly 3,8 procenta. Britský internetový prodejce módy ASOS totiž varoval, že rostoucí inflace ovlivňuje nákupní zvyklosti zákazníků. Akcie firmy ASOS za dnešek ztratily 32,5 procenta.

Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX dnes odepsal 3,3 procenta. Index švýcarských akcií SMI klesl o 2,9 procenta, index londýnské akciové burzy FTSE 100 se snížil o 3,1 procenta. Index pařížské burzy CAC 40 odepsal 2,4 procenta. Od posledního maxima ze 6. ledna klesl o 20 procent, a dostal se tak do takzvaného medvědího trhu.

Analýza: Takhle vypadá opravdová inflace. Ze situace v Turecku by Češi páchali sebevraždy

Inflace 70 procent je podle Turků jen papírová. Ve skutečnosti je nárůst cen podle místních daleko rychlejší, což se týká zejména cen pohonných hmot a nájmů. Ty jen za poslední rok vystřelily na troj- i čtyřnásobek. Pro srovnání: v Česku benzin a nafta podražily „jen“ o necelou polovinu, nájmy se na mnoha místech dokonce snížily kvůli pandemii. A co je horší: problémy se začínají podepisovat na turistickém ruchu, který je pro Turecko významným zdrojem příjmů. 

Přečíst článek

Je pro srovnání: meziroční míra inflace v eurozóně se v květnu vyšplhala na rekordních 8,1 procenta, v Česku dokonce na 16 procent. Ve Švýcarsku narozdíl od Česka i eurozóny pomáhá růst cen brzdit silný kurz švýcarského franku, který je považován za bezpeční útočiště v období nejistoty. Silnější domácí měna tak snižuje například ceny dovážených paliv a potravin.

Ve středu v rámci boje proti inflaci znovu zpřísnila měnovou politiku americká centrální banka (Fed), která zvýšila svůj základní úrok o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 procenta. To představuje nejvýraznější zvýšení za téměř 30 let. Evropská centrální banka (ECB) minulý týden signalizovala, že zahájí zvyšování úrokových sazeb v červenci.

Ceny plynu stouply o desítky procent, Rusko kvůli údajným technickým potížím hrozí zastavením Nord Streamu 1

Ceny plynu stouply o desítky procent, Rusko kvůli údajným technickým potížím hrozí zastavením Nord Streamu 1

Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur (3465 korun) za megawatthodinu. Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov podle agentury RIA Novosti řekl, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU.

Přečíst článek

Martin Řezáč, Erste a AKAT ČR

Martin Řezáč: Inflace přestane růst. Bude to pro všechny úleva

Akciové trhy patrně na úplné dno ještě neklesly. Počkal bych s většími nákupy spíše až do podzimu, budeme už chytřejší, říká šéf Erste Asset Managementu v ČR a zároveň šéf Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Centrální banky by si podle něj měly dát pozor, aby přílišným růstem sazeb nezadusily ekonomiku na dlouho.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Rok 2024 přinese finančním trhům úlevu. Dařit by se mohlo opět technologickým akciím

Přečíst článek
Sousoší symbolů burzovního obchodování - medvěda a býka - před burzou ve Frankfurtu nad Mohanem.

Týden tradera: Fed nastartoval akciovou jízdu, Fialova vláda zase tu dotační

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme