Reklama

Inflace v květnu byla 16 procent. Růst cen táhly potraviny

Inflace - ilustrační foto
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 16 procent, což bylo o 1,8 procentního bodu více než v dubnu. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Inflace opět překonala očekávání ekonomů. Ti se shodují, že se tak schyluje k agresivnějšímu růstu sazeb ze strany ČNB.

Reklama

„Spotřebitelské ceny opět výrazně zrychlily svůj meziroční růst, tentokrát až na rovných 16 procent. Meziměsíčně vzrostly o 1,8 procenta především v důsledku růstu cen potravin,“ uvádí Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.

Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Analytici ale očekávají další nárůst v tomto a příštím měsíci. Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v květnu podle ČSÚ stouply o 1,8 procenta.

Hlavním tahounem dalšího zdražování byly potraviny a nealkoholické nápoje, které v květnu meziročně zdražily o 15,1 procenta. A taky energie. Ceny zemního plynu byly meziročně vyšší o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta, elektřiny o 30,8 procenta, tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Za pohonné hmoty si čerpací stanice účtovaly o 44,3 procenta víc než před rokem.

Podle aktuálního vývoje cen u čerpacích stanic nelze počítat se zlevněním pohonných hmot z titulu snížení spotřební daně. Téměř veškerý jeho pozitivní efekt totiž mizí s růstem cen ropy na světových trzích.

„Česká inflace opět všechny zaskočila. 16 procent. Rekord od roku 1993. Srovnatelná s inflací v Rusku, která se pohybuje kolem 17 procent. Je velmi pravděpodobné, že ČNB za dvanáct dní zvedne základní úrok až na 7,25 procenta,“ míní analytik Lukáš Kovanda.

Reklama

Vrchol inflace teprve přijde

S tím, že ČNB na svém příštím zasedání opět razandtně zvýší sazby souhlasí i hlavní analytik společnosti Colosseum Kryštof Míšek. „Inflace nadále nezpomaluje a nová data budou tlačit na to, aby na svém příští zasedání před obměnou ČNB opět razantně zvyšovala sazby, a to o více než 100 bazických bodů,“ říká Míšek.

Inflačního vrcholu podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše česká ekonomika dosáhne v červnu, kdy ještě zrychlí meziroční dynamiky energetické a potravinové inflace a celkově se můžeme pohybovat okolo 17procentního růstu spotřebitelských cen. V druhé polovině roku by podle ekonomů měla inflace zvolňovat, ale pravděpodobně velmi pozvolna.

„Poklesu meziroční inflace v druhé polovině roku by měla dopomoci vyšší základna a doufejme i obrat v cenách energií. Ústup inflace však zřejmě nebude nijak závratný, přičemž ještě na začátku příštího roku se pravděpodobně budeme nacházet stále ve dvouciferných číslech,” uvedl Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

„Ke konci roku ještě dočasně zrychlí (v důsledku výpadků DPH na konci roku 2021 a nižší srovnávací základně). Celkově tak za tento rok inflace může v průměru přesáhnout 14 procent,” uzavřel Bureš z Patria Finance. 

Inflace, ilustrační foto

Petr Dufek: ČNB čeká ještě kus práce

Nové členy bankovní rady ČNB už známe. Jakou taktiku v boji proti inflaci zvolí, se můžeme jen dohadovat. Jedno je jisté, čeká je velký kus práce, především pak na poli tvorby inflačních očekávání, píše v komentáři pro Newstream Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme