Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Akcie mohou padnout o dalších minimálně deset procent, míní analytik

Jiří Tyleček, analytik XTB
XTB / užito se svolením
Zdeněk Pečený

Po týdnu relativního klidu na akciových trzích se na ně v pátek odpoledne vrátil rychlý výprodej. Investory děsí hlavně rostoucí inflace. „Čeká se, že americká centrální banka bude muset proti inflaci zasáhnout rychlejším a výraznějším utahováním měnové politiky,“ říká Jiří Tyleček, analytik společnosti XTB. Podle něj proto stále existuje prostor pro dvouciferný pokles akciových indexů.

Reklama

Po dvou týdnech klidu, obnovily akciové trhy minulý týden klesající trend, co za tím stojí?

Riziková averze byla na trzích zvýšená už přibližně od začátku měsíce. Obchodníci na indexech vytvářeli stále nižší maxima. Lavinu výprodeje však spustila až páteční inflační data ze Spojených států. Ta ukázala, že problém rychlého růstu cen v největší světové ekonomice je výrazný.

Čeká se, že americká centrální banka (Fed) bude muset zasáhnout rychlejším a výraznějším utahováním měnové politiky. Fed navíc začal na počátku měsíce stahovat likviditu z trhů. Snižuje tak svoji bilanci. Navíc poslední sada makrodat také ukazuje, že některé vyspělé ekonomiky směřují do recese.

Jak dlouho může pokles ještě trvat a kde se zastaví? 

Bohužel nikdo nedokáže odpovědět. Osobně však čekám pokračování výprodeje na trzích. Nemusel by být extrémní, nicméně prostor pro pokles indexů vidím stále dvouciferný.

Padají také kryptoměny. Je to pouze tím, že se kryptoměny dnes chovají jako jakákoliv jiná riziková aktiva?

Kryptoměny se nejen chovají jako riziková aktiva, ony se svými pohyby staví do čela těchto aktiv. Jejich pohyby jsou často výraznější, než pohyby rizikovějších technologických akcií. Nejsou žádnou záchranou před inflací, či negativním ekonomickým vývojem. V posledních letech těžily hlavně z přebytku likvidity na trzích a nyní v důsledku jejího stahování ztrácejí.

Loni, před koncem roku pár komentátorů - provokatérů tvrdilo, že bitcoin letos klesne na 10 tisíc dolarů. Míříme tímto směrem?

Bitcoin je tak volatilní aktivum, takže je vcelku snadné si to představit. I když osobně bych čekal minimum této kryptoměny spíše nad touto úrovní. Jedná se o to nejbezpečnější, co kryptosvět nabízí. Tisíce jiných kryptoprojektů mohou mít daleko větší problémy než bitcoin. Pokud by však nadcházející kryptoměnovou zimu měla přežít jen jedna kryptoměna, byl by to právě bitcoin.

Bitcoin, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Zkáza bitcoinu nehrozí. Trh se jen pročistí od horlivých spekulantů

Bitcoin stíhají výprodeje iniciované investory, kteří ho vnímají jen jako další rizikové aktivum. Nejznámější kryptoměna je tak už o skoro milion levnější, než bylo její loňské maximum přepočtené do korun. Absolutní zkáza ale bitcoinu nehrozí. Ti, kteří v něm vidí možný základ nového, alternativního platebního a transakčního ekosystému, využijí nižších cen k „dokupování ve slevě“.

Přečíst článek

Pád bitcoinu. Kryptoměna se po roce a půl podívala pod 25 tisíc dolarů

Takhle nízko bitcoin už nebyl 18 měsíců. Je čas nakupovat? Spíš ne, míní tradeři

Začínají se rozrůstat řady investorů, podle nichž bitcoin může vyklesat až k hodnotě v jednotkách tisíc dolarů. Momentálně spadl pod hranici 24 tisíc dolarů, což je nejnižší cena bitcoinu za rok a půl. A padají také další kryptoměny v čele s etherem. Důvod? Odliv investic z rizikových aktiv kvůli hrozbě rostoucí inflace.

Přečíst článek

Martin Řezáč, Erste a AKAT ČR

Martin Řezáč: Inflace přestane růst. Bude to pro všechny úleva

Akciové trhy patrně na úplné dno ještě neklesly. Počkal bych s většími nákupy spíše až do podzimu, budeme už chytřejší, říká šéf Erste Asset Managementu v ČR a zároveň šéf Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Centrální banky by si podle něj měly dát pozor, aby přílišným růstem sazeb nezadusily ekonomiku na dlouho.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Skvělý půlrok pražské burzy, porazila inflaci. Bitcoin ale vydělal víc

Skvělý půlrok pražské burzy, porazila inflaci. Bitcoin ale vydělal víc

Přečíst článek
Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme