Reklama

Potvrzeno. ECB od července zvýší úroky, v září jejich růst ještě zrychlí

Christine Lagardeová, šéfka ECB
ČTK
Petra Jansová
pej

Evropská centrální banka dnes oficiálně potvrdila, že kvůli rekordní inflaci od července zvýší úrokové sazby. Na konci června ukončí nákupy aktiv, kterými léta podporovala ekonomiku eurozóny.

Reklama

Základní úrokovou sazbu ECB ponechala podle očekávání zatím na rekordním minimu nula procent, ale naznačila, že od července zahájí její zvyšování. Základní úrok ECB naposledy zvýšila v roce 2011. Nutí ji k tomu především vysoká inflace, která v květnu v eurozóně vystoupila na rekordních 8,1 procenta, píše CNBC.

Banka už dala finančním trhům několikrát zřetelně najevo, že léta nákupů dluhopisů, kterými podporovala ekonomiku eurozóny, budou minulostí.

„Někteří členové Rady guvernérů ECB jsou již nyní připraveni k podpoře zvýšení o 50 bazických bodů,“ uvedl Mark Wall, hlavní ekonom Deutsche Bank. S tím, že skupina lidí podporující toto zvýšení se bude během léta rozrůstat.

Kurz koruny vůči euru

Dalibor Martínek: Čekáte na silnější korunu? Marně. ECB už nabíjí svůj kanón

Blíží se léto a Češi přemýšlejí, kdy nejlépe nakoupit cizí měny, euro. Posílí ještě koruna k euru, nebo naopak oslabí? Máme nakoupit eura nebo kuny teď, nebo ještě počkat? Těžké otázky.

Přečíst článek

Prezidentka ECB Christine Lagardeová se tedy teď podle některých ekonomů nachází ve velmi nezáviděníhodné pozici. „Existují pochybnosti, zda bude ECB skutečně schopna začít výrazně zvyšovat sazby," konstatoval hlavní ekonom finančního ústavu LBBW Moritz Kraemer.

Reklama

Zvýšení pocítí hlavně zadlužené jižní státy

Dopady vysokých úrokových sazeb totiž pocítí zejména slabší státy na jižním křídle eurozóny, které se výrazně zadlužily. ECB nicméně již několikrát v minulosti oznámila, že hodlá nadále reinvestovat výtěžek ze splatných dluhopisů zpět na trhu, aby zranitelné členské země eurozóny podpořila.

Sídlo Světové banky ve Washingtonu.

Světová banka: Bude hůř. A to pořádně dlouho

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí téměř na polovinu – z loňských 5,7 procenta se sníží na 2,9 procenta. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Zhoršila tak svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 procenta. Za zhoršením výhledu podle banky stojí válka na Ukrajině, rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby.

Přečíst článek

Globální ekonomika teď zápasí s dopady vysoké inflace, která nepříznivě dopadá na spotřebu, dále s dopady války na Ukrajině a uzávěr zavedených v Číně kvůli novým ohniskům epidemie covidu-19.

Proto ekonomové spekulují o tom, že ECB dnes rovněž výrazně zhorší výhled růstu ekonomiky eurozóny, zatímco výhled inflace výrazně zvýší.

Eurobankovky, ilustrační foto

Inflace v eurozóně vystoupila nad osm procent. Ceny rostou nejrychleji Estoncům

Inflace v zemích platících eurem vystoupala na další rekord, v průměru přesáhla osm procent. Vyplývá to z dat Eurostatu. Nejvýrazněji se zvýšily ceny energií.

Přečíst článek

Šéfka ECB Christine Lagardeová a šéfka EK Ursula von der Leyenová

Šéfka ECB: Kryptoinvestoři dávají všanc životní úspory. Digitální měny mají nulovou hodnotu

Kryptoměny jsou založené na ničem a měly by být regulovány, aby se lidé vyhnuli spekulacím se svými životními úsporami. V nizozemské televizi to dnes řekla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Obává se, že lidé, kteří nerozumějí riziku, mohou přijít o všechno a být velmi zklamaní. Proto se domnívá, že by měly být kryptoměny regulovány.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Evropská centrální banka, ilustrační foto

ECB řeší úrokové sazby. Volí mezi rostoucí inflací a hrozbou krachu Itálie

Přečíst článek
Christine Lagardeová, šéfka ECB

Šéfka ECB: V boji s inflací bude nejspíš nutné zvýšit úroky, které zbrzdí růst ekonomiky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme