Reklama

Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě

Dubrovník
Pixabay
Petra Jansová

Kvůli razantnímu nárůstu cen tuzemských nemovitostí a snaze vyhnout se znehodnocení peněz vinou inflace stále více Čechů dává přednost investici do realit v zahraničí. Byt u moře už není jen výsadou milionářů, říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Reklama

„Poptávka se zásadním způsobem zvýšila od jara loňského roku. Důvodů je více - pandemie, ale třeba také vysoké ceny nemovitostí v ČR,“ říká Jiří Zeman z Re/Max reality s tím, že v období pandemie bylo vlastnictví nemovitosti v zahraničí výhodou. Majitelé domů nebo bytů tototiž mohli do zemí vycestovat dříve než ostatní cizinci.

Podle dat Eurostatu byl ke konci třetího čtvrtletí zaznamenán největší meziroční nárůst cen nemovitostí v EU právě v Česku, a to o 22,0 procent. Českou republiku následuje Litva s nárůstem o téměř 19 procent. Naopak nejpomaleji rostly ceny nemovitostí na Kypru (plus 2,2 procenta), v Itálii a Španělsku (po 4,2 procent).

Byt u moře už není jen výsadou českých milionářů

Jak vyplývá z výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) koupi zahraniční nemovitosti zvažuje aktuálně téměř 30 procent Čechů ve věku 18–65 let s čistým příjmem domácnosti vyšším než 60 tisíc korun.

Vlastnictví zahraniční nemovitosti zároveň Češi už nevnímají jako otázku společenské prestiže. „Téměř 60 procent dotazovaných považuje nákup zahraniční nemovitosti za alternativu k ‚české chalupě',“ podotýká Jiří Šedivý, tajemník AČSS. Polovina z účastníků tento nákup považuje za jako zhodnocení vložených prostředků. 

Reklama

Zámek Luka nad Jihlavou

Zájem o koupi zámků v Česku roste. I když stojí desítky až stovky milionů

Rostoucí inflace v posledních měsících přeje i prodeji zámků a historických objektů v Česku jako možnost dobré investice proti znehodnocování úspor, a to i když cena často památkově chráněných objektů činí až desítky milionů korun před nákladnou rekonstrukcí. A v Česku jich je stále ke koupi i opravě hned několik desítek, vyplývá z nabídek tuzemských realitních kanceláří.

Přečíst článek

„Kupující jsou obyčejné rodiny. Nejde o záležitost jen bohatých podnikatelů. Ti už takové nemovitosti mají, kupují vily, ne byty, jejich zájem se soustředí na jiné, méně turisticky aktivní destinace nebo luxusnější destinace, jako jsou například Kanárské ostrovy,“ potvrzuje Jiří Zeman z Re/Max reality.

Největší zájem je o Španělsko, Chorvatsko a Itálii

Mezi těmi, kteří o této koupi uvažují, je největší zájem o Španělsko, následované Chorvatskem a Itálií. „Zájem českých klientů se již od roku 2004 soustředí na tři země: Rakousko, Španělsko a Chorvatsko,“ potvrzuje Monika Cochová ze společnosti Rellox. 

Malta

Na Maltě je stavební boom. Táhne ho i česká banka

Slunečná ostrovní země staví nové hotelové, rezidenční a apartmánové domy s více než 50 tisíci lůžky. „Země odstartovala během pandemie stavební boom,” říká český šéf maltské banky.

Přečíst článek

Nejčastěji čeští klienti poptávají byty od 1,5 až tří milionů korun, a domy od čtyř do sedmi milionů. Drtivá většina prodejů probíhá v hotovosti. 

„Kdybych si měl vybrat mezi investicí do nemovitosti ve Španělsku nebo v Chorvatsku, zvolím druhou možnost. Ceny jsou tam zatím relativně nízké, v budoucnu určitě porostou,” uzavírá analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Kosnar, Cimex

Klášter Gabriel Loci proměníme v hotel. Bylo by fajn, kdyby nás to nestálo dvě miliardy, říká investor

Majitel zchátralého kláštera sv. Gabriela na pražském Smíchově, skupina Cimex, už má jasno o jeho budoucnosti. Komplex přestaví na pětihvězdičkový hotel. Rozsáhlá rekonstrukce by měla začít za dva až tři roky. Takové jsou plány. A kolik to celé bude stát? „Zpočátku jsme si s nadsázkou říkali, že jdeme do miliardového projektu a nyní se budeme snažit nepřekročit miliardy dvě,” říká Miroslav Kosnar, šéf Cimexu.

Přečíst článek

Mohab Samak, šéf dubajské realitky

Dubajský realitní makléř: Evropané berou trh útokem

Vyšší výnosy, ale také možnost úniku z evropské zimy a lockdownů. To jsou důvody, proč se dubajské nemovitosti dostaly do hledáčku Evropanů. „Největší nárůst jsme zaznamenali u Francouzů,“ říká Mohab Samak, šéf dubajské pobočky realitní kanceláře Engel & Völkers. Ceny nemovitostí během dvou let vzrostly až o 45 procent.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Řadový dům ve Španělsku.

Kvůli covidu Češi kupují nemovitosti v zahraničí. Nejčastěji za sedm milionů

Přečíst článek

Realitní bublina v eurozóně splaskne až s výrazně dražšími hypotékami, zní z ECB

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme