Nemovitostem se Radomír Kočí věnuje profesně jako realitní makléř. Výjimečné domy, vily či zámky jsou zároveň jeho koníčkem. Databáze Poznej domy, kterou založil, přináší příběhy téměř dvou tisíc objektů z celého Česka. Osudy památek popisuje také ve svých knihách. „Před válkou na Ukrajině patřili k významným investorům také Rusové, což už samozřejmě dávno neplatí. Jak ukazuje i příběh vily Ernesta Solvaye, kterou vlastnil ruský investor, záměr zrekonstruovat ji pro své soukromé účely neuskutečnil. Vila zůstala v ruinách a hledá nového majitele," říká Radomír Kočí.
Bohatí Rusové stahují svůj kapitál ze zahraničí a vrací se s ním domů. Projevuje se to na nebývalém nárůstu poptávky po luxusních nemovitostech v Moskvě a také na razantním nárůstu jejich cen.
Růst cen rezidenčních nemovitostí ve vyšších jednotkách procent a také další prodeje pražských hotelů. „Po oživení hospitality segmentu je vhodný čas pro (odložené) prodeje,“ vypichuje klíčové momenty letoška Josef Kupec z KPMG v anketě členů Realitního Clubu.
V roce 2025 by se poptávka po českých nemovitostech měla opět zvýšit, což povede k jejich dalšímu zdražování. Důvodem vyššího zájmu bude zlepšení ekonomické situace i postupné mírné snižování hypotečních sazeb. Podobně jako letos by kvůli nižší bytové výstavbě, a tedy nižší nabídce na trhu, měly zdražovat o jednotky procent také starší byty. Současně s vlastnickým bydlením by obdobným způsobem mělo růst také nájemné. Vzrůst by oproti letošku měla i hodnota investic do komerčních nemovitostí.
Přes milion za metr čtvereční zaplatí zájemce o nemovitost ve švýcarském lyžařském středisku Gstaad. Ceny v místě, které si oblíbily i světové celebrity, navíc každoročně rostou. A nejenom tam.
Nájem nebo stěhovaní za Prahu. Nic jiného možná mladým rodinám nezbyde, protože ceny v metropoli i nadále porostou. A po městech s dobrou dostupností do Prahy se poohlíží i drobní investoři, říká v nejnovější epizodě podcastu Realitní Club Filip Šejvl, majitel realitní kanceláře Philip & Frank.
Specializují se na prémiové nemovitosti jak v Česku, tak i zahraničí. V Praze jich ale podle Filipa Šejvla, zakladatele a spolumajitele realitky Philip & Frank, velký nedostatek. A ten bude podle něj stále narůstat.
Ceny bytů v Česku stále rostou. Z dat žebříčku Deloitte Real Index, který vydává poradensko-technologická společnost Deloitte, vyplývá, že průměrná cena rostla o 2,4 procent na 101 700 korun za metr čtvereční, oproti čtyř procentům a 99 300 korunám za metr v prvním letošním čtvrtletí. Cenovka se zvedla u bytů ve 12 ze 14 krajů.
Průměrná sazba hypoték na počátku října nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,04 procentního bodu na 5,34 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května předloňského roku. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Nové byty se o prázdninách prodávaly zatím nejlépe z celého roku. Letos tak vůbec nenastalo typické letní zpomalení trhu. Prodeje v červenci i srpnu byly v Praze vyšší, než byl dosažený měsíční průměr za první pololetí 2024. Ten činil 524 bytů. Podle dat analytické společnosti BuiltMind se v Praze v červenci prodalo 567 nových bytů, v srpnu pak 621 jednotek. Ve srovnání s loňskými letními prázdninami to znamená meziroční nárůst o téměř 148 procent.
Pivovar Budějovický Budvar 🍻 hospodařil loni se ziskem před zdaněním 466 milionů korun, což je meziročně o 17,6 procenta více. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Zatím není rozhodnuto, jakou částku národní pivovar odvede státu, uvedl specialista na marketing Budvaru František Linduška. Státní rozpočet na letošní rok počítá podle dřívějšího vyjádření ministerstva zemědělstvíod pivovaru s 500 miliony.
České Radiokomunikace 📡 podaly k Evropské komisi projekt na vybudování jednoho ze zvažovaných velkých evropských datových center pro umělou inteligenci, tzv. AI gigafactory. Stát by mělo v Praze na Zbraslavi, kde už Radiokomunikace na pozemku po bývalých vysílačích datové centrum budují.
Česku hrozí soud 👨⚖️ s Evropskou unií kvůli tomu, že dosud nepřijalo vyhlášky a další předpisy související s novým zákonem o kybernetické bezpečnosti. Unie už s ČR zahájila řízení kvůli nesplnění povinnosti vyhlášky včas přijmout a zároveň vyzvala českou stranu, aby do 7. července do Bruselu poslala vysvětlení, proč vyhlášky stále nepřijala.
Čistý zisk stavební skupiny Metrostav v loňském roce ↗ vzrostl meziročně o 53 procent na 1,7 miliardy korun. Stouply také její provozní výnosy, tedy příjmy pocházející z hlavní činnosti firmy, a to o 11 procent na 57,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
Číst více
Valašskomeziříčská chemička DEZA, která patří do koncernu Agrofert, propustí 👉 ve druhé polovině letošního roku 123 lidí. Důvodem je nepříznivá ekonomická situace, upozornil na to dnes Český rozhlas.
Číst více
Zahraniční dluh České republiky v letošním prvním čtvrtletí ↗ vzrostl o 31,9 miliardy korun na 5,303 bilionu korun. To představuje 65,4 procenta hrubého domácího produktu. Meziročně je dluh o 320,9 miliardy korun vyšší, vyplývá z předběžných údajů ČNB.
Italská bankovní skupina UniCredit pravděpodobně stáhne ❌ nabídku na převzetí konkurenční Banco BPM za více než deset miliard eur (248 miliard korun). Šéf UniCredit Andrea Orcel to řekl v rozhovoru s deníkem La Repubblica. Nejdřív se ale podle něj pokusí překonat překážky, které jí klade italská vláda.
Americký prezident Donald Trump byl pravděpodobně v právu ✔, když rozhodl o vyslání Národní gardy do Los Angeles. V noci na dnešek o tom podle agentur rozhodl odvolací soud, který dospěl k jinému názoru než soud v první instanci.
Britská veřejnoprávní vysílací společnost BBC hrozí právními kroky 📜 proti start-upu Perplexity, který provozuje stejnojmenný vyhledávač založený na umělé inteligenci (AI). Stanice tvrdí, že má důkazy, podle kterých Perplexity svůj model trénuje pomocí jejího obsahu. Uvedl to dnes list Financial Times.
Číst více
Míra jádrové inflace v Japonsku v květnu dosáhla 3,7 procenta. Nadále tak zůstává na 🔝 nejvyšší úrovni od ledna 2023, kdy spotřebitelské ceny rostly meziročně o 4,2 procenta. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které vývoj udržuje tlak na centrální banku, aby pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb navzdory celní politice Spojených států.