
Luxusní nemovitosti v centru Londýna zlevňují. Chybí bohatí Rusové, kteří by je nakupovali
RealityLuxusní nemovitosti v Londýně jen těžko hledají kupce. A ceny domů a bytů na prestižních adresách stále zlevňují.
Luxusní nemovitosti v Londýně jen těžko hledají kupce. A ceny domů a bytů na prestižních adresách stále zlevňují.
Letošní rok by se podle hlavního analytika Broker Consulting Martina Nováka měl nést ve znamení zásadního oživení trhu s hypotékami. Oproti předchozím rokům, kdy se téměř zastavil, teď vidíme růst v řádu nižších desítek procent. „Lidé při sazbách okolo pěti až šesti procent přestali čekat na snižování sazeb a s vědomím toho, že financování už nebude tak levné jako dřív, začali nakupovat,“ říká Novák.
Bohatí Rusové stahují svůj kapitál ze zahraničí a vrací se s ním domů. Projevuje se to na nebývalém nárůstu poptávky po luxusních nemovitostech v Moskvě a také na razantním nárůstu jejich cen.
Růst cen rezidenčních nemovitostí ve vyšších jednotkách procent a také další prodeje pražských hotelů. „Po oživení hospitality segmentu je vhodný čas pro (odložené) prodeje,“ vypichuje klíčové momenty letoška Josef Kupec z KPMG v anketě členů Realitního Clubu.
V roce 2025 by se poptávka po českých nemovitostech měla opět zvýšit, což povede k jejich dalšímu zdražování. Důvodem vyššího zájmu bude zlepšení ekonomické situace i postupné mírné snižování hypotečních sazeb. Podobně jako letos by kvůli nižší bytové výstavbě, a tedy nižší nabídce na trhu, měly zdražovat o jednotky procent také starší byty. Současně s vlastnickým bydlením by obdobným způsobem mělo růst také nájemné. Vzrůst by oproti letošku měla i hodnota investic do komerčních nemovitostí.
Přes milion za metr čtvereční zaplatí zájemce o nemovitost ve švýcarském lyžařském středisku Gstaad. Ceny v místě, které si oblíbily i světové celebrity, navíc každoročně rostou. A nejenom tam.
Nájem nebo stěhovaní za Prahu. Nic jiného možná mladým rodinám nezbyde, protože ceny v metropoli i nadále porostou. A po městech s dobrou dostupností do Prahy se poohlíží i drobní investoři, říká v nejnovější epizodě podcastu Realitní Club Filip Šejvl, majitel realitní kanceláře Philip & Frank.
Specializují se na prémiové nemovitosti jak v Česku, tak i zahraničí. V Praze jich ale podle Filipa Šejvla, zakladatele a spolumajitele realitky Philip & Frank, velký nedostatek. A ten bude podle něj stále narůstat.
Ceny bytů v Česku stále rostou. Z dat žebříčku Deloitte Real Index, který vydává poradensko-technologická společnost Deloitte, vyplývá, že průměrná cena rostla o 2,4 procent na 101 700 korun za metr čtvereční, oproti čtyř procentům a 99 300 korunám za metr v prvním letošním čtvrtletí. Cenovka se zvedla u bytů ve 12 ze 14 krajů.
Průměrná sazba hypoték na počátku října nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,04 procentního bodu na 5,34 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května předloňského roku. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Nové byty se o prázdninách prodávaly zatím nejlépe z celého roku. Letos tak vůbec nenastalo typické letní zpomalení trhu. Prodeje v červenci i srpnu byly v Praze vyšší, než byl dosažený měsíční průměr za první pololetí 2024. Ten činil 524 bytů. Podle dat analytické společnosti BuiltMind se v Praze v červenci prodalo 567 nových bytů, v srpnu pak 621 jednotek. Ve srovnání s loňskými letními prázdninami to znamená meziroční nárůst o téměř 148 procent.