Reklama

Lagardeová: ECB musí dál zvyšovat úroky, i když stoupá riziko recese

Christine Lagardeová, šéfka ECB
Ryan Rayburn / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0
 ČTK

Evropská centrální banka musí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když roste pravděpodobnost recese v eurozóně. V rozhovoru s lotyšským zpravodajským serverem Delfi to uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. Zvyšováním úrokových sazeb se banka snaží zastavit růst spotřebitelských cen.

Reklama

Inflace v eurozóně v říjnu stoupla na rekordních 10,7 procenta a je tak výrazně na dvouprocentním cílem ECB.

"Naším mandátem je cenová stabilita a my ho musíme naplňovat s využitím všech nástrojů, které máme k dispozici," řekla Lagardeová. Do značné míry tak zopakovala své poselství z minulého týdne. "Jsme odhodláni udělat vše, co je nezbytné, abychom inflaci vrátili zpět k našemu dvouprocentnímu cíli," uvedla. 

V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Je to tady. Ekonomika Česka rostla opět pomaleji, je na prahu recese

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,6 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) naopak snížil o 0,4 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který jej zveřejnil na webu. V prvním čtvrtletí česká ekonomika meziročně vzrostla o 3,7 procenta. Podle analytiků tak česká ekonomika vstupuje do recese.

Přečíst článek

ECB na posledních třech zasedáních měnového výboru zvýšila základní úrokovou sazbu celkem o dva procentní body. Trhy počítají s dalším zvyšováním, které by mělo v roce 2023 zvýšit hlavní úrok na tři procenta z nynějších 1,5 procenta.

Vyšší inflace potrvá další dva roky

"Cíl je jasný a my tam ještě nejsme," uvedla Lagardeová. Neupřesnila ale, na jaké úrovni by zvyšování úroků mohlo skončit. "V budoucnu nás čeká další zvyšování úrokových sazeb," připustila jen.

Reklama

Vše o inflaci čtéte zde

Odborníci přitom očekávají, že inflace v eurozóně zůstane nad dvěma procenty až do roku 2024. To zvyšuje riziko, že podniky a domácnosti začnou upravovat své chování, protože ztratí důvěru ve snahy ECB inflaci omezit, napsala agentura Reuters.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

V krizi je dobré mít investiční plán. Co dalšího radí experti?

Nikdo nedokáže zodpovědně předpovědět, jak nás krize zasáhne. Je ale dobré být finančně připraven a mít rozumný plán co kdy dělat. Revizi rodinných financí by tak měla dělat čas od času každá domácnost. Rozhodně se to ale vyplatí v krizových časech, aby se dala složitá doba lépe zvládnout. Samotná revize ale nestačí. Je třeba aktivně udělat i další kroky. Ve spolupráci s odborníky jsme proto připravili desatero správného finančního chování v tak složité době, jakou zažíváme právě nyní. 

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Protekcionismus a změna klimatu jsou rizika, která jsou „obzvláště významná“ jak pro růst, tak pro sbližování velikosti ekonomik, míní ekonomové Goldman Sachs.

Výhled Goldman Sachs: Vývoj demografie zpomalí globální růst. Které země čeká vzestup?

Přečíst článek
Prezident Miloš Zeman jmenoval 8. června 2022 členy bankovní rady České národní banky.

Lukáš Kovanda: ČNB v srpnu sazby nezvedne. Na podzim ji k tomu ale dotlačí inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme