Nepředvídatelná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa nabízí jedinečnou příležitost k posílení mezinárodní role eura. Euro by se mohlo stát životaschopnou alternativou k dolaru a měnový blok by tak mohl více využívat výsad, které byly dosud vyhrazeny Spojeným státům, uvedla v Berlíně prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
Ekonomika eurozóny by v příštích měsících mohla růst pomalejším tempem a její výhled pro středně dlouhé období zůstává nejistý. Uvedla to prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová při vystoupení před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti. Prohlásila rovněž, že boj s vysokou inflací se blíží ke konci.
Evropa by měla s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupracovat v oblasti cel a nakupovat více zboží vyrobeného ve Spojených státech, aby se tak vyhnula obchodní válce. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.
Nejbližší zasedání ECB je sice na programu až 12. prosince, rétorika jednotlivých centrálních bankéřů však značí, že uvnitř Rady guvernérů dochází k zásadnímu mentálnímu posunu. Zatímco ještě před létem byla hlavní obavou centrální banky setrvačná inflace, nyní je problémem číslo jedna slabý hospodářský růst v eurozóně, který může naopak přinést dodatečné desinflační tlaky.
Růst spotřebitelských cen v eurozóně směřuje k 2procentnímu cíli Evropské centrální banky, ale podle předsedkyně Christine Lagardeové tento boj ještě není vyhrán. „Cíl je na dohled, ale nebudu vám říkat, že inflace je pod kontrolou,“ řekla v rozhovoru pro Le Monde, který citovala agentura Bloomberg.
Čím dál více činitelů Evropské centrální banky (ECB) se přiklání k zářijovému snížení úrokových sazeb v eurozóně. Odvrátit by ho tak mohlo jen velké překvapení v ekonomických údajích zveřejněných v příštích týdnech. Podle agentury Reuters to vyplývá z rozhovorů s řadou zdrojů z ECB.
Evropská centrální banka (ECB) má před sebou ještě dlouhou cestu, než se jí podaří zkrotit inflaci, a musí tak nadále brzdit hospodářský růst, uvedla na blogu banky její prezidentka Christine Lagardeová. Centrální banka ve čtvrtek poprvé po pěti letech snížila úrokové sazby, ale po řadě neuspokojivých údajů o mzdách a inflaci v posledních týdnech se zdržela příslibu dalšího uvolňování měnové politiky.
Investoři se těší na čtvrteční den. Evropská centrální banka téměř jistě zahájí cyklus snižování úrokových sazeb, což na jedné straně povede k mírnému tlaku na kurz eura, ale také se mnohem více firem rozhoupe k investiční aktivitě, díky levnějšímu financování. Evropa se tak utrhne od Ameriky, která kvůli neutuchající inflaci s poklesem sazeb otálí. Problémy však mohou přijít rychleji, než si mnozí uvědomují.
Evropské banky vyzývají Evropskou unii, aby je označila za strategické odvětví. Varují, že v sázce je jejich konkurenceschopnost a budoucnost EU, uvedla agentura Reuters s odvoláním na seznam 45 návrhů sestavený Evropskou bankovní federací (EBF), jejímž členem je také Česká bankovní asociace (ČBA).
Zasedání Evropské centrální banky (ECB) z minulého týdne jen potvrdilo, co mnozí ekonomové a analytici již delší dobu tvrdí – politika ECB je dlouhodobě poměrně „schizofrenní“ a „bezkrevná“. Ve vztahu k ekonomice, vývoji inflace a úrokových sazeb v měnové unii, zůstává měnová autorita ve složité situaci.
Společnost WISS CZECH, která dodává hasičská auta a další techniku složkám🧑🚒👮♂️👩⚕️ integrovaného záchranného systému, loni utržila 234,8 milionu korun. Meziročně to bylo téměř o 81,5 milionu korun méně. Firma z Uherského Brodu zaznamenala v roce 2024 čistý zisk 4,1 milionu korun, o rok dříve byl 7,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy a účetní závěrky podniku, které jsou založené ve Sbírce listin.
Odbytová družstva mohou v dnešní době stejně jako v minulosti představovat odpověď na řadu problémů, kterým 🚜🚜🚜zemědělství čelí. Zemědělcům umožňují získat lepší postavení na trhu i lépe zvládat výkyvy cen či nákladů. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Družstevní rady Zemědělského svazu ČR Martin Lev. Podle něj roste mezi zemědělci o sdružování do odbytových družstev zájem, rozvoj ale brzdí historická nedůvěra i chybějící podpora.
Stavební spořitelny poskytly za letošní první pololetí úvěry za 32,4 miliardy korun. Proti stejnému období minulého roku to představuje 📈📈📈nárůst o 44,3 procenta. Počet nových smluv o stavebním spoření se však meziročně snížil o 2,3 procenta na 237 208, klesla i úhrnná cílová částka, na kterou lidé spoří. Vyplývá to z údajů všech pěti stavebních spořitelen.
V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno 8249👎🏻👎🏻👎🏻 osobních bankrotů, což bylo meziročně o 13 procent více. Zároveň to byl nejvyšší počet od roku 2021. Od začátku ledna do konce června bylo také podáno 8533 návrhů na osobní bankrot, o 12 procent více než ve stejném období loni. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu Informace o firmách.
Číst více
Starší byty zdražily v druhém čtvrtletí ve velkých městech meziročně v průměru o 27 procent a oproti prvnímu čtvrtletí o sedm procent. Metr čtvereční se tak nyní prodává v průměru 77 343 korun. Nejvíce rostly ceny bytů v Ústí nad Labem a Ostravě, tedy ve městech, kde jsou byty nejlevnější. Vyplývá to z analýzy realitní platformy FérMakléři.cz.
Číst více
Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje 💰💰💰dvě miliardy dolarů do jeho jiné firmy xAI, která se zaměřuje na umělou inteligenci (AI). S odkazem na investory blízké oběma podnikům o tom informuje web deníku The Wall Street Journal (WSJ). Musk opakovaně mobilizuje své obchodní impérium, aby podpořil xAI, jež se snaží dohnat konkurenci, jako je tvůrce ChatuGPT, firma OpenAI.