Čím dál více činitelů Evropské centrální banky (ECB) se přiklání k zářijovému snížení úrokových sazeb v eurozóně. Odvrátit by ho tak mohlo jen velké překvapení v ekonomických údajích zveřejněných v příštích týdnech. Podle agentury Reuters to vyplývá z rozhovorů s řadou zdrojů z ECB.
Pro českou bezpečnost mohou být brzy zásadní dvě věci: dobré vztahy s Trumpem a plnění závazků vůči NATO, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Všeobecná očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) začne se snižováním úrokových sazeb, by se mohla naplnit už v létě. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu tuto možnost připustila šéfka ECB Christine Lagardeová v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu, tedy až na šéfku Evropské centrální banky Lagardeovou. Ta minulý týden – i s přihlédnutím k její vysoce apolitické pozici dosti neprofesionálně a hlavně neprozíravě – pronesla, že „Trump jednoznačně představuje hrozbu“. Včera Trump drtivě zvítězil v republikánském hlasování v Iowě.
Evropská centrální banka se rozhodla zapojit do návrhu nových eurobankovek všechny obyvatele eurozóny. Až do konce srpna se tak mohou Evropané na internetových stránkách ECB vyjadřovat k námětům příští série eurobankovek. Bude to první rozsáhlá modernizace bankovek eurozóny od jejich zaveden před více než dvaceti lety.
Evropská centrální banka pravděpodobně nebude schopná v dohledné době vyhlásit konec svého rekordního cyklu zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to šéfka ECB Christine Lagardeová a zopakovala, že v červenci zvýší banka úroky podeváté za sebou kvůli snaze zpomalit inflaci.
Jako na houpačce. Akciové trhy svírá nejistota způsobená turbulencemi ve světovém finančním systému, která se muže snadno přelévat do reálné ekonomiky. Do toho zasedal americký Fed, jeho posláním je zejména inflační cílování k dvěma procentům, kde ještě spotřebitelské ceny v americké ekonomice zdaleka nejsou. To přináší zajímavý výhled na úrokové sazby do konce roku 2023.
Sezonní vzor zdá se funguje velmi dobře. Výstup k vyšším metám na indexu S&P 500 ale rozpoutal především guvernér Fed Jerome Powell. To, k čemu se schylovalo již několik posledních týdnů, nastalo: americká centrální banka by při svém zvyšování úrokových sazeb měla zařadit nižší rychlost. Hlavní americký index tak prošel mohutnou „rallye“, a ta nemusí být stále u konce.
Evropská centrální banka (ECB) možná bude muset v rámci boje proti inflaci zvýšit úrokové sazby až na úrovně, kdy nejenže přestanou stimulovat hospodářský růst, ale budou ho naopak brzdit. Uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.
Evropská centrální banka musí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když roste pravděpodobnost recese v eurozóně. V rozhovoru s lotyšským zpravodajským serverem Delfi to uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. Zvyšováním úrokových sazeb se banka snaží zastavit růst spotřebitelských cen.
Zhoršování makroekonomického prostředí stlačilo akciové trhy v uplynulém týdnu na nová minima, kdy hlavní americký index S&P 500 otestoval úrovně kolem 3600 bodů. Hlavní investiční stratégové bijí na poplach, přitom září je za námi a může se tak dostavit menší výprodejová přestávka.
Ceny ropy v závěru týdne 📉 klesají. Za celý týden ale kvůli obavám z výpadku dodávek z Blízkého východu a dopadům škod způsobených hurikánem na poptávku ve Spojených státech vykazují zisk.
Pražská burza v závěru týdne 📈 rostla. Index PX dnes posílil o 0,28 procenta na 1593,93 bodu. Nahoru ho táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ. Dařilo se i Monetě Money Bank a Erste Bank. V červeném naopak skončila Komerční banka.
Plány francouzské vlády na vyšší zdanění bohatých by mohly některé z nich přimět k 👉 odchodu z Francie. Další lidé s velkým majetkem by pak mohli přehodnotit své plány usadit se ve Francii. S odvoláním na finanční a daňové poradce to uvedla agentura Bloomberg. Vyšší zdanění bohatých je součástí širšího plánu francouzské vlády na zlepšení stavu veřejných financí.
Německo do konce letošního roku dodá Ukrajině ve spolupráci s dalšími zeměmi balík vojenské pomoci za 1️⃣,4️⃣ miliardy eur (35,4 miliardy korun). Na tiskové konferenci před jednáním s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Podle něj Německo už dodalo Ukrajině také nový balík pomoci za 600 milionů eur (15,2 miliardy korun).
Český trh s polovodiči se do roku 2029 zvýší o polovinu na 7️⃣5️⃣ miliard korun. Nejvíce polovodičů spotřebuje automobilový průmysl a sektor dopravy. Domácí produkce pokryje menší část spotřeby, přestože by se produkce polovodičových komponent v ČR měla proti roku 2022 ztrojnásobit. V současnosti domácí výroba dokáže uspokojit asi 16 procent tuzemské poptávky.
Propad celosvětového prodeje německého automobilového 🚗 koncernu Volkswagen se ve třetím čtvrtletí zrychlil. Skupina, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, dodala zákazníkům asi 2,2 milionu vozů, tedy o 7,1 procenta méně 📉 než ve stejném období loni.
Americké bance JPMorgan Chase 📉 klesl ve třetím čtvrtletí zisk o dvě procenta na 12,9 miliardy dolarů (298,4 miliardy korun). Mohl za to růst rezerv na špatné úvěry, který kompenzoval zisky z investičního bankovnictví.
Španělský premiér Pedro Sánchez po dnešním jednání ve Vatikánu s papežem Františkem ☝ vyzval světové státy, aby přestaly prodávat zbraně Izraeli. Španělský premiér uvedl, že si to vyžaduje současná situace na Blízkém východě. S papežem mluvil i o migraci či budoucnosti Evropy, řekl socialistický premiér na tiskové konferenci.
Slovensko chce rozšířit provozovnu na opravy ukrajinské vojenské techniky na východě země. Po jednání s německou ministryní zahraničí 👩 Annalenou Baerbockovou to řekl šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár. Financování oprav zajišťuje Německo, slovenská strana poskytuje prostory.
Mise OSN na jihu Libanonu UNIFIL byla ☝ znovu pod izraelskou palbou. Uvedly to agentury AFP a Reuters s odkazem na prohlášení libanonského ministerstva zahraničí a nejmenovaného zdroje z OSN. Při incidentu utrpěli zranění dva vojáci ze Srí Lanky. Izrael se k dnešnímu incidentu zatím nevyjádřil.