Reklama

Itálie chce přilepšit státní kase prodejem Kolosea, tedy jeho digitální podoby

Itálie chce přilepšit státní kase prodejem Kolosea, tedy jeho digitální podoby
Pixabay
 ČTK

Itálie se chystá v dražbě nabídnout svou ikonickou památku, římské Koloseum. Alespoň tedy jeho digitální podobu, prostřednictvím technologie nezaměnitelného tokenu (NFT), píše list La Repubblica.

Skupina umělců, kurátorů a politiků navrhla vytvořit certifikovanou digitální kopii stavby, a to prostřednictvím NFT. Jedinečnou digitální kopii památky, která ale tvoří také aktivum, se kterým lze dále obchodovat, pak navrhují prodat v dražbě do zahraničí.

„Skrze technologii NFT můžeme zhodnotit umělecké dědictví, aniž by bylo nutné díla přesunout byť o centimetr,” uvádí navrhovatelé. Podle nich je další výhodou, že vlastnictví „fyzického Kolosea” zůstane italskému státu.

Deník La Repubblica připomíná, že v Itálii nejde o první iniciativu tohoto druhu. Florentská galerie Uffizi v květnu letošního roku prodala za použití technologie NTF digitální kopii známého obrazu Tondo Doni od Michelangela Buonarrotiho. Italský ministr Dario Franceschini uvedl, že jeho úřad chce dále zkoumat obchodní potenciál tohoto druhu digitálních kopií. „Vyhodnocujeme opatření, abychom zaručili co největší transparentnost a také co nejvyšší příjmy pro státní pokladnu,” uvedl Franceschini.

NFT, digitální umění, ilustrační foto
video

Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?

Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?

Přečíst článek

Není však zcela jasné, kolik by italský stát z prodeje Kolosea mohl utržit. Koláž amerického autora s uměleckým jménem Beeple v březnu vydražil londýnský aukční dům Christie's za téměř 70 milionů dolarů. Muzeum Uffizi ale za kopii obrazu Tondo Doni získalo výrazně nižší částku. Galerie dostala jen polovinu z prodejní ceny 240 tisíc eur, druhá polovina připadla firmě, která digitální kopii vytvořila.

Reklama

Nezaměnitelné tokeny jsou elektronické identifikátory, které s pomocí technologie blockchain potvrzují, že digitální sběratelský předmět je autentický. Tokeny, které v posledních letech zaplavily sběratelský svět, tedy patrně vyřešily ústřední problém digitálních sbírek: jak uplatňovat právo na něco, co může být snadno a nesčetněkrát zkopírováno.

Míšeňský porcelán

Desítky tisíc eur za talíř? Investice do Míšně mohou pomoci s inflací

Díky dálnici D8 jste tam za chvíli. Návštěva muzea a fabriky míšeňského porcelánu je skvělý tip na výlet. A možná i dobrou investiční příležitostí.

Přečíst článek

Banksyho obraz Flying Copper ve výloze Galerie Kodl

Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony

Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.

Přečíst článek

Reklama
Doporučujeme