Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Krvavý leden odradil řadu firem od vstupu na burzu, IPO propadly o šedesát procent

pád burzy, ilustrační foto
Pixabay
Veronika Kudrnová

Letošní leden rozhodně nepatří k těm novoročním startům, na které by veřejně obchodované společnosti rády vzpomínaly. Nedařilo se nejen existujícím akciovým titulům, ale ani nováčkům, kteří se v tomto období pokusili vstoupit na burzu. Globálně poslali investoři do nově zalistovaných firem „pouze“ 26,7 miliardy dolarů, což je v meziročním srovnání propad o 60 procent. IPO za více než šest miliard dolarů firmy raději skrečovaly, píše Bloomberg.

Reklama

Výhled rostoucích úrokových sazeb, zpomalení ekonomického růstu a geopolitické pnutí se podepsaly na jednom z nejhorších burzovních měsíců od začátku globální pandemie. Špatnou náladu na trzích nejvíce odnesly jak populární technologické akcie, tak i ty růstové a samozřejmě také burzovní nováčci, a to nejen ti lednoví. 

„Pro nové firmy na burze byl leden velmi tvrdým prostředím,“ řekl agentuře Bloomberg vedoucí oddělení pro evropské trhy v BNP Paribas Andreas Berntorff. Podle něj se mnoho investorů rozhodlo přebudovat svá portfolia a upouští od růstových a technologických akciových titulů ve prospěch těch tradičních, hodnotových. Odpovídá tomu i výše indexu volatility trhů VIX, který vyskočil v průběhu ledna o 60 procent a pohybuje se na nejvyšších úrovních minimálně za poslední půlrok. 

Efekt covid vyprchal. Lidé už doma zase cvičí míň

Pandemie je u konce, naznačují propady Netflixu, Pelotonu a Clubhousu

Během koronavirové krize se z nich stali miláčkové lidí nedobrovolně zavřených doma. Díky Netflixu se lidé v pandemii měli na co dívat, díky Pelotonu cvičili, díky sociální síti Clubhouse si spolu povídali. Poslední výsledky Netflixu naznačují, že pandemické kouzlo vyprchalo, totéž platí i pro Peloton. Ani jednomu se nedaří lákat dostatečné množství nových zákazníků. A ještě hůř na tom je Clubhouse, fenomén konce prvního pandemického roku. 

Přečíst článek

Drsné období vedlo také k odvolání řady vstupů na burzu. „V New Yorku bylo skrečováno minimálně devět primárních nabídek. Mezi nimi třeba Justworks nebo Four Springs Capital Trust,“ vypočítává agentura Bloomberg. Drsné časy nastaly také pro posledí dobou stále oblíbenější vstupy na burzu formou akvizice se speciálními entitami (SPACs), též přezdívanými jako skořápky. Těch bylo v lednu zrušeno v objemu čtyř miliard dolarů. 

Reklama

Jako když zhasne

V Evropě se podle plánů v lednu nepodíval na burzu ani relativně známý WeTransfer. Firma zprostředkovávající datové přenosy odvolala minulý čtvrtek vstup na amsterodamskou burzu poté, co nedokázala oslovit dostatečný počet primárních investorů. Den nato vstup na burzu pozasatavila také německá farmačka Cheplapharm Arzneimittel. Primární nabídku už podruhé zastavila také britská právní firma Mishcon de Reya. Její vstup na burzu se přitom měl stát největším právnickým IPO v historii. 

akciová bublina, ilustrační foto

Technologické akcie zažily nejhorší týden za dvacet let. Hrozí prasknutí bubliny?

Index Nasdaq 100, v němž jsou akcie nejznámějších technologických společností, každý den ztrácel 1 procento hodnoty, uvedla agentura Bloomberg. Tak špatný týden populární sektor nezažil dvacet let. Tehdy přitom splaskla takzvaná dotkom bublina.

Přečíst článek

Rovnou miliardu ze zmíněných odvolaných IPO tvoří v pátek odvolaný tržní debut jihokorejské Hyundai Engineering. „Bylo by to velmi hrdinské korporátní rozhodnutí vstoupit v tuto chvíli na burzu,“ okomentovala vývoj Virginie Maisonneuvová z Allianz Global Investors.

Tržní ochlazení je vidět také na dalším asijském ukazateli: objemu obchodů na tamní největší burze v Hongkongu – ty se během ledna propadly o 40 procent. Z významné části pak jde o důsledek kroku čínského regulátora, který jednoduše firmám zakázal na burzu vůbec vstoupit. 

„Manažeři globálních fondů začali věnovat pozornost přestavbě portfolií namísto vyhledávání nových cílů. Motivovaly je k tomu samozřejmě exity řady klientů,“ shrnul vývoj Fabian De Smet z německé banky Berenberg.

býk vs. medvěd

Kdo je superinvestor? Sledujte Investiční výzvu 2022!

Bitcoin, zlato nebo Tesla? Zasoutěžte si v Investiční výzvě 2022! Investujeme virtuálních sto tisíc korun na tři měsíce. Hlásit se lze do 20. ledna s hashtagem #investicnivyzva.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme