Co mají společného výrobce špičkových senzorů a softwaru Quanergy Systems, společnost zabývající se 3D tiskem Fast Radius a internetový maloobchodní startup Enjoy Technology? Všichni nedávno vstoupili na burzu prostřednictvím firem pro speciální akviziční účely (SPAC) označovaných také jako firmy s bianco-šekem či „s prázdnou skořápkou“ – a všichni do roka zbankrotovali. Rostoucí počet podniků, které takto vstoupily na burzu a poté zkrachovaly, ukazuje, jak spekulativní může být cesta na burzu přes SPAC firmu, napsala agentura Bloomberg.
Americký fenomén akvizičních společností pro speciální účely, známých také jako „společnosti s prázdným šekem“ a označovaných jako SPAC (z anglického Special Purpose Acquisition Company), míří poprvé v historii na pražskou burzu. Povolení k tomu získala firma Wood SPAC One ze skupiny Wood&Company od České národní banky. Cílem je získat prostředky ve výši až miliardy korun.
Letošní leden rozhodně nepatří k těm novoročním startům, na které by veřejně obchodované společnosti rády vzpomínaly. Nedařilo se nejen existujícím akciovým titulům, ale ani nováčkům, kteří se v tomto období pokusili vstoupit na burzu. Globálně poslali investoři do nově zalistovaných firem „pouze“ 26,7 miliardy dolarů, což je v meziročním srovnání propad o 60 procent. IPO za více než šest miliard dolarů firmy raději skrečovaly, píše Bloomberg.
Hodnota fúzí a akvizic pokračuje v růstu na nové rekordy. Přispívá k tomu obnovení aktivity společností založených za účelem akvizic, označovaných SPAC.
Italská luxusní skupina Ermenegildo Zegna se dohodla, že v letošním roce vstoupí na burzu ve Spojených státech prostřednictvím spojení se speciální společností pro akvizice, tzv. SPAC. Hodnota firmy by měla činit 3,2 miliardy dolarů (69,4 miliardy korun).
Penzijní reforma zahrnující zvýšení hranice odchodu do důchodu na 6️⃣4️⃣ let dokončila cestu francouzským parlamentem poté, co opozice neuspěla ani s druhým návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o důvěře navazovala na rozhodnutí vlády prosadit svůj plán bez souhlasu Národního shromáždění a neúspěch opozice znamená, že návrh reformy je nyní brán jako přijatý, informují francouzská média.
Norsko dodalo Ukrajině osm tanků Leopard 2 a čtyři podpůrná vozidla, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na norské ozbrojené síly. Polsko již dodalo Ukrajině 14 tanků Leopard 2 německé výroby.
Koruna v úvodu týdne stagnovala vůči euru a posílila k dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 23,98 koruny za euro 💶 a za 22,37 koruny za dolar 💵. Oproti pátečnímu závěru si vůči společné evropské měně polepšila o haléř, k dolaru získala 17 haléřů.
Spojené státy oznámily další balík vojenského vybavení pro Ukrajinu, tentokrát v hodnotě 3️⃣5️⃣0️⃣ milionů dolarů (skoro osm miliard korun). Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena zahrnuje munici do raketometů HIMARS či do houfnic a další vybavení.
Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst. Šéf podniku Andy Jassy to uvedl v dnešním sdělení zaměstnancům. Firma už začátkem ledna oznámila, že zruší zhruba 18 tisíc míst. Amazon má po celém světě přes 1,5 milionu zaměstnanců a působí také v České republice, kde zaměstnává několik tisíc lidí.
Britové už mají dost brexitu. Dva roky po vystoupení z EU se téměř dvě třetiny Britů v anketě vyslovily pro uspořádání referenda o opětovném připojení se k bloku 27 zemí. Informoval o tom server Independent s odkazem na průzkum veřejného mínění společnosti Savanta ComRes, z nějž vyplynulo, že proti plebiscitu je nyní jen čtvrtina voličů.
Červenokostelecký výrobce a dodavatel zdravotnického materiálu Batist 😷, který je od ledna v insolvenci, hodlá vybrat investory pro svou reorganizaci a záchranu ve dvou výběrových řízeních. Vyplývá to z dokumentů, které skupina Batist založila do insolvenčního rejstříku. Výběr investora či investorů by měl trvat přibližně do července, předložení reorganizačního plánu věřitelům Batist předpokládá v srpnu.
Bankovní regulátoři EU přivítali víkendovou dohodu o převzetí problémové švýcarské banky Credit Suisse větším domácím konkurentem UBS. Zároveň ujistili, že evropský bankovní sektor je odolný a disponuje silnou úrovní kapitálu a likvidity. „Vítáme komplexní soubor opatření, který v neděli přijaly švýcarské orgány s cílem zajistit finanční stabilitu," píše se ve společném prohlášení ECB, SEB a EBA.
Státy Evropské unie se dnes shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřelecké munice. Unie má na základě dohody, která bude dnes odpoledne podepsána unijními ministry obrany a zahraničí, uvolnit dvě miliardy eur (48 miliard korun) na nákupy munice a dodat Kyjevu milion dělostřeleckých granátů.
Tržby zlínské průmyslové Kovárny Viva loni vzrostly meziročně o 15 procent na 2,284 miliardy korun. S produkcí přesahující 27 tisíc tun si stále udržuje pozici největší zápustkové kovárny v České republice, uvedla mluvčí kovárny Kateřina Martykánová.