Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ekonomika evropské sedmadvacítky se po recesi vrátila k růstu

EU, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí po dvojité recesi způsobené koronavirovou pandemií opět vzrostla, a to o 2,1 procenta.

Reklama

Hrubý domácí produkt (HDP) v 27 unijních zemích se proti prvním třem měsícům roku zvýšil o 2,1 procenta, oznámil evropský statistický úřad Eurostat v konečné zprávě. Růst je výraznější než 1,9 procenta, které úřad uváděl ve svém předchozím srpnovém odhadu.

Tempo růstu HDP Evropské unie 
(v procentech, mezičtvrtletně)


Zdroj: tradingeconomics.com

K růstu se vrátilo i hospodářství 19 zemí eurozóny, jejíž HDP narostl proti prvnímu čtvrtletí o 2,2 procenta. Srpnová zpráva hovořila o dvouprocentním růstu.

Ekonomika EU se tak vzpamatovala z recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu v řadě. K poklesu způsobenému druhou vlnou opatření proti koronaviru se dostala po silném oživení z třetího kvartálu loňského roku. Po něm se v posledním čtvrtletí HDP snížil o 0,4 procenta a v prvních třech měsících letošního roku o 0,1 procenta.

Škoda Auto, ilustrační foto

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,2 procenta

Český statistický úřad zveřejnil zpřesněný odhad růstu HDP v druhém letošním čtvrtletí. Nová data ukazují ekonomiku v lepším světle.

Přečíst článek

Česko pod unijním průměrem

Ve srovnání s druhým čtvrtletím předchozího roku, kdy ekonomika rychle klesala vlivem první vlny pandemie, se HDP v unii zvýšil o 13,8 procenta, v eurozóně o 14,3 procenta. V minulém čtvrtletí v tomto srovnání v obou skupinách zemí klesl o 1,2 procenta.

Z členských zemí rostlo podle Eurostatu mezičtvrtletně nejrychleji hospodářství Irska (6,3 procenta) následované Portugalskem (4,9 procenta) a Lotyšskem (4,4 procenta). Česko bylo s jedním procentem pod unijním průměrem, vůbec nejhůře na tom bylo Chorvatsko (-0,2 procenta) a Malta (-0,5 procenta).

Zlepšení se ve druhém čtvrtletí týkalo podle dnešní zprávy Eurostatu také statistik zaměstnanosti. Počet zaměstnaných lidí v EU i eurozóně vzrostl proti předchozím třem měsícům o 0,7 procenta.

Miroslav Singer, český ekonom, Generali CEE Holding

Exguvernér Singer: České rodiny oproti anglosaským inflace poškozuje víc

My jsme součástí skupiny zemí, kde rodiny mají významná finanční aktiva v bankách. Tudíž je inflace poškozuje víc. Zatímco v anglosaském světě má rodina především na krku úvěry, proto jim současná situace pomáhá. Nemohou se krizí prošetřit, potřebují neztratit práci a vydělávat. Jinak tu hypotéku nesplatí, vysvětluje v rozhovoru pro newstream.cz hlavní ekonom skupiny Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, proč je ve střední Evropě vyšší averze k inflaci.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme