Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ekonomika evropské sedmadvacítky se po recesi vrátila k růstu

EU, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí po dvojité recesi způsobené koronavirovou pandemií opět vzrostla, a to o 2,1 procenta.

Reklama

Hrubý domácí produkt (HDP) v 27 unijních zemích se proti prvním třem měsícům roku zvýšil o 2,1 procenta, oznámil evropský statistický úřad Eurostat v konečné zprávě. Růst je výraznější než 1,9 procenta, které úřad uváděl ve svém předchozím srpnovém odhadu.

Tempo růstu HDP Evropské unie 
(v procentech, mezičtvrtletně)


Zdroj: tradingeconomics.com

K růstu se vrátilo i hospodářství 19 zemí eurozóny, jejíž HDP narostl proti prvnímu čtvrtletí o 2,2 procenta. Srpnová zpráva hovořila o dvouprocentním růstu.

Ekonomika EU se tak vzpamatovala z recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu v řadě. K poklesu způsobenému druhou vlnou opatření proti koronaviru se dostala po silném oživení z třetího kvartálu loňského roku. Po něm se v posledním čtvrtletí HDP snížil o 0,4 procenta a v prvních třech měsících letošního roku o 0,1 procenta.

Škoda Auto, ilustrační foto

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,2 procenta

Český statistický úřad zveřejnil zpřesněný odhad růstu HDP v druhém letošním čtvrtletí. Nová data ukazují ekonomiku v lepším světle.

Přečíst článek

Česko pod unijním průměrem

Ve srovnání s druhým čtvrtletím předchozího roku, kdy ekonomika rychle klesala vlivem první vlny pandemie, se HDP v unii zvýšil o 13,8 procenta, v eurozóně o 14,3 procenta. V minulém čtvrtletí v tomto srovnání v obou skupinách zemí klesl o 1,2 procenta.

Z členských zemí rostlo podle Eurostatu mezičtvrtletně nejrychleji hospodářství Irska (6,3 procenta) následované Portugalskem (4,9 procenta) a Lotyšskem (4,4 procenta). Česko bylo s jedním procentem pod unijním průměrem, vůbec nejhůře na tom bylo Chorvatsko (-0,2 procenta) a Malta (-0,5 procenta).

Zlepšení se ve druhém čtvrtletí týkalo podle dnešní zprávy Eurostatu také statistik zaměstnanosti. Počet zaměstnaných lidí v EU i eurozóně vzrostl proti předchozím třem měsícům o 0,7 procenta.

Miroslav Singer, český ekonom, Generali CEE Holding

Exguvernér Singer: České rodiny oproti anglosaským inflace poškozuje víc

My jsme součástí skupiny zemí, kde rodiny mají významná finanční aktiva v bankách. Tudíž je inflace poškozuje víc. Zatímco v anglosaském světě má rodina především na krku úvěry, proto jim současná situace pomáhá. Nemohou se krizí prošetřit, potřebují neztratit práci a vydělávat. Jinak tu hypotéku nesplatí, vysvětluje v rozhovoru pro newstream.cz hlavní ekonom skupiny Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, proč je ve střední Evropě vyšší averze k inflaci.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme