Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Potvrzeno. Německá ekonomika se recesi nevyhne, tvrdí vlivný institut

VW, továrna ve Wolfsburgu
ČTK
 ČTK

Německé hospodářství před sebou nemá příliš jasné vyhlídky. Ekonomika spolkové země se podle ekonomů řítí do recese. Důvodem je celoevropská energetická krize, kterou odstartovala válka na Ukrajině.

Reklama

Německá ekonomika letos kvůli energetické krizi prudce zpomalí, hrubý domácí produkt země vzroste asi o 1,6 procenta. V příštím roce ji ale čeká recese, HDP se sníží o 0,3 procenta, uvádí ve svém výhledu německý institut Ifo, který ještě letos v červnu počítal s růstem HDP na letošní rok o 2,5 procenta. 

Zatím se nezlepší ani inflace, u které letos institut počítá s průměrným růstem o 8,1 procenta, v příštím roce pak o 9,3 procenta. Normalizaci inflace a výkonu ekonomiky Ifo očekává v roce 2024.

„Snižování dodávek plynu z Ruska v létě, a tím způsobené drastické zvyšování cen, zadusí hospodářskou obnovu po pandemii nemoci covid-19. Teprve v roce 2024 očekáváme normalizaci s růstem 1,8 procenta a inflací 2,5 procenta,” řekl Timo Wollmershäuser, který je v Ifo hlavním prognostikem.

Berlínská katedrála ve snaze připojit se k úsporám energií na konci července vypnula na maximální míru své noční osvětlení.

Chladnější kanceláře, zhasnuté památky a reklamy. Německo začalo povinně šetřit

V Německu dnes začalo platit vládní nařízení, jehož smyslem je uspořit energie. Mezi hlavní body patří ve veřejných budovách nevytápění chodeb a snížení teploty na pracovištích, výjimku mají sociální služby či školy a školky. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck soubor těchto opatření považuje za nezbytný a opakovaně zdůrazňuje, že každá ušetřená kilowatthodina je krokem k překonání zimy a ke snížení závislosti na zemním plynu z Ruska.

Přečíst článek

Ifo svůj hospodářský výhled kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu a výraznému zvyšování cen energií radikálně upravil už několikrát. Loni v prosinci očekával na letošní rok hospodářský růst o 3,7 procenta, v březnu předpoklad snížil na 3,1 procenta, v červnu na 2,5 procenta a dnes na 1,6 procenta.

Winter is coming

Nyní Ifo předpokládá, že německá ekonomika se ve třetím kvartálu po dvou čtvrtletích růstu dostane do stagnace a v závěrečném čtvrtletí se propadne o 0,2 procenta. Propad bude podle institutu pokračovat i v úvodním čtvrtletí nadcházejícího roku, kdy Ifo pokles odhaduje na 0,4 procenta. Celý příští rok by pak mohl skončit hospodářským propadem o 0,3 procenta. Takový výsledek by byl o čtyři procentní body horší, než činil červnový odhad Ifo. Institut tehdy předpokládal na příští rok vzestup HDP o 3,7 procenta.

„Míříme do zimní recese,” uvedl Wollmershäuser v hodnocení letošního čtvrtého čtvrtletí a prvního kvartálu roku příštího.

Za celý loňský rok německé hospodářství podle spolkového statistického úřadu vzrostlo o 2,9 procenta. Na letošní rok německá vláda původně očekávala růst o 3,6 procenta, na jaře ale prognózu růstu snížila na 2,2 procenta. Zatímco Ifo předpovídá na příští rok hospodářskou recesi, spolková vláda nadále počítá s růstem o 2,5 procenta.

Plynovod Jamal, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Na truc Putinovi. Němci Čechům posílají plyn z Norska

Do Česka v uplynulých sedmi dnech netekl žádný plyn z Ruska. Důvodem je odstavení plynovodu Nord Stream 1. Přesto se dodávky plynu z německé do české plynovodní sítě ztenčily jen o necelých 40 procent. Důvodem je fakt, že do Česka přes Německo nadále proudí plyn z jiných zemí, než je Rusko. Zejména se jedná o Norsko.

Přečíst článek

Evropský komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni

Evropští ministři financí se scházejí v Praze. Recesi lze ještě odvrátit, míní evropský komisař Gentiloni

Den D. Tím se zdá být pátek 9. září. V Bruselu se schází evropští lídři a energetičtí experti, aby dojednali společné unijní řešení energetické krize. A v Praze probíhá setkání evropských ministrů financí a guvernérů. Téma? Očekávaná recese. Té přitom podle slov evropského komisaře pro ekonomiku Paola Gentiloniho lze ještě zabránit.

Přečíst článek

Vše k recesi čtěte zde 

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme