EK dá miliardu eur na obranné projekty. Podporu získají i české firmy a univerzity

Evropská komise oznámila, že investuje 910 milionů eur (22,7 miliardy korun) na posílení evropské obrany. Finance budou směřovat na 62 vybraných projektů z členských států EU, mimo jiné i z České republiky. Unijní exekutiva o tom informovala ve svém prohlášení.
Komise ve středu zveřejnila seznam úspěšných návrhů v rámci Evropského obranného fondu (EDF) pro rok 2024. Celkem bylo podpořeno 62 společných projektů a podílí se na nich osm českých firem či univerzit. „Cílem investic je odstranit klíčové nedostatky ve schopnostech, jako je mobilita sil a obrana proti dronům, prostřednictvím inovací a spolupráce napříč evropskou vědou a průmyslem,“ uvedla komise. Do projektů EDF se navíc poprvé může zapojit i ukrajinský obranný průmysl.
Čtvrtý ročník výzev v rámci Evropského obranného fondu se podle EK setkal s nebývalým zájmem obranného průmyslu a výzkumných organizací ze zemí EU. Přilákal rekordní počet 299 návrhů, které spojily 625 právních subjektů z 25 členských států EU nebo Norska. „To ukazuje rostoucí zájem o celoevropskou spolupráci a společný rozvoj strategických obranných schopností,“ uvedla komise.
Na projektu nazvaném GARUDA, jehož cílem je vytvořit základní architekturu pro systémy bezpilotních bojových letadel, se například podílí české společnosti Aero Vodochody Aerospace a První brněnská strojírna Velká Bíteš. Na projektu Citadel Range, který se týká oblasti kybernetické bezpečnosti, se podílí společnost CyberSecurity Hub. Uspěly ale i projekty, kterých se účastní Vysoké učení technické v Brně, České vysoké učení technické v Praze a firmy Argotech, GISAT a Zaitra.
Zatímco dříve přicházely různé inovace nejdříve do armády, dnes se do ní dostávají až nakonec. „Demokratické země totiž zápasí s tím, že obrannému průmyslu, který usiluje o zakázky, často chybí zpětná vazba,“ upozornila v rozhovoru pro Export.cz Kristýna Helm, viceprezidentka české Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Rusko a Čína oproti tomu spoléhají na řízenou výrobu. Tamní firmy přesně vědí, co mají vyrábět a mají na to rozpočet.
Demokracie mají problém. Inovace se do armády dostávají až na konec, říká expertka Kristýna Helm
Leaders
Tým českých vědců získal bronzovou medaili ve světové soutěži autonomních dronů v Abú Zabí. Do finále se přes kvalifikace probojoval ve všech čtyřech disciplínách a třetí se umístil v závodě, v němž šlo o dosažení maximální rychlosti autonomního letu.
Tým českých vědců získal bronz ve světové soutěži autonomních dronů
Enjoy
Myšlenka bezpilotního letounu vznikla otázkou, jak nahradit pilotovaný vrtulník. Za deset let od nápadu má Primoco Ladislava Semetkovského bezpilotní letouny One 150, které brázdí nebe v patnácti zemích čtyř kontinentů. Jsou certifikované v civilní i vojenské oblasti.
Ladislav Semetkovský: Naše drony na Ukrajině nezabíjejí. Jen špehují
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.