Reklama

Evropská komise - informace o tématu

Šéf Občanské koalice a polský premiér z let 2007 až 2014 Donald Tusk

Poláci už se těší na balík. Eurokomisaři jim odblokovali biliony

Evropská komise Polsku formálně uvolnila zhruba 137 miliard eur (téměř 3,5 bilionu korun), které blokovala kvůli pochybnostem ohledně právního státu v zemi. Komise v uplynulých letech, kdy ve Varšavě vládla národněkonzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), výplatu peněz z některých fondů pro Polsko zmrazila kvůli podkopávání nezávislosti justice.

Přečíst článek
Nicolas Schmit

Kdo se uchází o místo šéfa Evropské komise? Zatím víme jen jméno nevýrazného socialisty Schmita

Přečíst článek
Farma Bílov

Firma z holdingu Agrofert vrátila dotaci kvůli Babišovu střetu zájmů

Firma Schrom Farms z holdingu Agrofert vrátila státu dotaci 1,6 milionu, kterou Evropská komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to Český rozhlas - Radiožurnál a server iRozhlas.cz.

Přečíst článek
Bývalý francouzský předseda Evropské komise Jacques Delors

Zemřel Jacques Delors, architekt naší Evropy i protivník Margaret Thatcherové

Bývalý francouzský předseda Evropské komise Jacques Delors byl možná nejdůležitější osobností dějin evropské integrace. Za jeho působená vznikaly základní kameny, na kterých stojí dnešní podoba Evropské unie. Žádné křivé banány a pomazánková másla, Delors byl státníkem s vizí.

Přečíst článek
Brusel má plán investic do energetických sítí v EU za 584 miliard eur

Brusel za biliony opraví evropskou energetickou síť. Ta musí zvládnout příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů

Evropská komise má plán, který počítá s částkou 584 miliard eur (14,2 bilionu korun) na generální opravu a modernizaci energetických sítí v zemích Evropské unie. Chce, aby byly připraveny zvládnout očekávaný příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů. S odkazem na návrh komise o tom informují agentury Bloomberg a Reuters, které měly možnost do hrubého návrhu nahlédnout.

Přečíst článek
Evropská komise schválila Křetínského firmě CMI převzetí francouzského vydavatelství Editis

Eurokomisaři schválili Křetínskému převzetí francouzského vydavatelství Editis

Evropská komise schválila smlouvu o převzetí francouzského vydavatelství Editis firmou Czech Media Invest českého miliardáře Daniela Křetínského. Editis je po Hachette Livre druhé největší vydavatelství ve Francii.

Přečíst článek
Evropská komise představila opatření, která mají zabránit nedostatku léků

Konec nedostatku léků? Evropská komise představila sérii opatření

Evropská komise představila sérii opatření, která mají pomoci členským státům vyhnout se nedostatku klíčových léků. Hlavní součástí balíčku je vytvoření dobrovolného mechanismu solidarity mezi státy, který umožní vyměňovat si zásoby léků, informovala komisařka odpovědná za zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová. Cílem je nedopustit, aby nastala situace jako loni v zimě, kdy nebyly některé léky dostupné.

Přečíst článek
Ursula von der Leyenová oznámila schválení dalších peněz pro ČR

Národní plán obnovy dostal od von der Leyenové zelenou. Česko obdrží miliardy

Evropská komise schválila Česku revidovaný Národní plán obnovy, země tak získá dodatečných 2,2 miliardy eur, tedy zhruba 53,6 miliardy korun. Peníze poslouží pro financování čisté energetiky a transformace průmyslu, řekla v Praze po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Přečíst článek
Evropská komise vyměřila Intelu novou pokutu

Nová miliardová pokuta pro Intel. Evropská komise slevila

Evropská komise vyměřila americkému výrobci čipů Intel pokutu 376,36 milionu eur, tedy zhruba 9,2 miliardy korun. Jde o nově vyměřenou pokutu, protože tu původní, z roku 2009 a v rekordní výši 1,06 miliardy eur, loni částečně anuloval Tribunál Soudního dvora Evropské unie.

Přečíst článek
Mračna nad EU. Ekonomika si povede hůře, než Brusel očekával

Mračna nad EU. Ekonomika si povede hůře, než Brusel očekával

Ekonomika Evropské unie si léto i příští rok hůře, než Evropská komise odhadovala na jaře. Obdobně si povede i eurozóna.

Přečíst článek
Amazon, ilustrační foto

Eurokomisaři představili nová pravidla pro šest technologických gigantů

Evropská komise zveřejnila seznam šesti velkých internetových společností, které musejí splňovat pravidla digitální normy DMA.

Přečíst článek
Ekonomická nálada v Česku stoupla, vede si lépe než celá EU

Ekonomická nálada v Česku stoupla, vede si lépe než celá EU

Ekonomická nálada v Česku se v srpnu třetí měsíc za sebou zlepšila. Země si tak vede lépe než v průměru celá EU, vyplývá z aktuálních údajů Evropské komise.

Přečíst článek
Reklama

News box

Češi v únoru nakoupili kryptoměny za téměř 4️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun, což je meziroční 📈​​​​​​​ nárůst o dvě pětiny. Proti lednu objem obchodů stoupl zhruba o 50 milionů korun. Důvodem je razantní nárůst poptávky po bitcoinu po spuštění ETF fondů (fondů obchodovaných na burze) i spekulativní nákupy. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.
Skupině Footshop, která se zaměřuje na prodej streetwearové obuvi a oblečení, loni podle předběžných výsledků stouply tržby o tři procenta na zhruba 1️⃣,0️⃣7️⃣ miliardy korun. Footshop v roce 2023 zvýšila ukazatele ziskovosti. 
Evropská komise navrhla vznik nového programu na podporu evropského obranného průmyslu s 1️⃣,5️⃣ miliardy eur (38 miliard korun), který bude financován z rozpočtu EU v letech 2025 až 2027. 
Rozpočet školství by mohl být v letošním roce podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) o 1️⃣1️⃣ miliard korun 📈 vyšší než loni. Nyní je v porovnání s loňským rokem vyšší o osm miliard korun, další peníze se bude snažit Bek vyjednat. Navýšení o další tři miliardy je podle něj pravděpodobné, řekl to dnes na setkání k auditu vzdělávacího systému neziskové organizace EDUin. 
Obohacování uranu pro 🏭 jadernou elektrárnu v Dukovanech bude nově zajišťovat francouzská firma Orano. Dosud měl tuto službu na starosti ruský TVEL.Společnost ČEZ uzavřela dohodu při dnešní návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v České republice. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. 
Skupina Aures Holdings, pod kterou patří autobazary AAA Auto, Mototechna a Driverama, do konce února 📈 zvýšila meziročně prodej o 13 procent na rekordních 16 500 aut. Za posledních 12 měsíců tak překročila hranici 100 tisíc prodaných ojetých vozů. 
Soudní dvůr Evropské unie  zrušil rozsudek soudu nižší instance v případu ochrany dat slovenského podnikatele Mariana Kočnera v souvislosti se zveřejněním informací po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v roce 2018. Soud v rozsudku uvedl, že Kočner musí prokázat jen to, že bylo zasaženo do jeho soukromí, a nikoliv to, zda to zavinil Europol nebo slovenské orgány. 
Čtyři bývalí vysoce postavení manažeři americké internetové společnosti Twitter zažalovali miliardáře Elona Muska. Tvrdí, že jim dluží odstupné v celkové výši přes 1️⃣2️⃣8️⃣ milionů dolarů (zhruba tři miliardy korun). Informovala o tom agentura Reuters. Musk předloni v říjnu firmu Twitter koupil za 44 miliard dolarů a následně ji přejmenoval na X.
Prodej smartphonů od společnosti Apple se v Číně v prvních šesti týdnech letošního roku 📉 snížil o 24 procent. Americká firma se tak mezi prodejci chytrých telefonů propadla na čtvrté místo. Apple čelí zvýšené konkurenci místních výrobců, jako je Huawei. 
Průměrná mzda v Česku se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila meziročně o 6️⃣,3️⃣ procenta na 46 013 korun, tedy o 2734 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla 7,6 procenta, se ale mzda reálně snížila o 1,2 procenta. Klesla tak podeváté za sebou.
Reklama
Reklama
Doporučujeme