Dohoda s Bruselem zabrala. Polsko zrušilo zákaz dovozu ukrajinského obilí, Slovensko jej mírní

Polsko zrušilo jednostranné omezení dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny. Země tak reagovala na krok Evropské komise (EK), která omezila import do pěti zemí unijního bloku včetně Polska. Informovala o tom polská tisková agentura PAP. Slovensko pak svůj zákaz zmírnilo. Komise dříve po dohodě s Polskem, Slovenskem, Maďarskem, Bulharskem a Rumunskem zavedla opatření, která pozastavují dovoz ukrajinských plodin do těchto zemí.
Unijní exekutiva rozhodla – konkrétně do 5. června – o pozastavení dovozu ukrajinské pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen do pětice jmenovaných evropských států. Vedly ji k tomu jejich stížnosti, že levné zemědělské plodiny z Ukrajiny způsobily problémy domácím zemědělcům s prodejem jejich produkce. Do dalších zemí unijního bloku mohou ukrajinské plodiny dál plynout bez omezení.
Pšenice je v Česku poprvé levnější než před invazí, mouka však v obchodech zůstává o 40 procent dražší a pšeničné pečivo je stále o takřka 30 procent dražší. Pečivo by tedy správně mělo zlevňovat.
Lukáš Kovanda: Pšenice je nyní levnější než před invazí. Pečivo by správně mělo zlevňovat
Názory
Krok EK přivítal polský premiér Mateusz Morawiecki. „Omezení Evropské komise vztahující se na zemědělskou produkci z Ukrajiny odpovídají očekávání ohledně snížení napětí na domácím trhu," řekl premiér v úterý večer novinářům. Dohodu s unijní exekutivou označil za výsledek „velmi intenzivního jednání s Ukrajinou i Evropskou komisí".
Omezení Evropské komise vztahující se na zemědělskou produkci z Ukrajiny odpovídají očekávání ohledně snížení napětí na domácím trhu," řekl polský premiér Mateusz Morawiecki
Slovensko zúží seznam ukrajinských zemědělských produktů, které je zakázáno dovážet do země. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí slovenské vlády. Slovensko od 19. dubna zakázalo dovoz tří desítek různých zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny. Podobné opatření v zájmu ochrany domácího trhu zavedly také Polsko, Maďarsko a Bulharsko, tyto země podpořilo i Rumunsko.
Kompenzace za miliardy
Evropská komise (EK) pak minulý týden ohlásila dohodu se zmíněnými pěti státy ohledně zavedení ochranných opatření na dovoz vybraných produktů z Ukrajiny a na tom, že tyto členské země evropského bloku zruší jednostranná obchodní omezení. Dohoda podle EK zahrnuje i podporu pro zemědělce v hodnotě 100 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy korun). Příslušné nařízení ve věci zákazu dovozu čtyř ukrajinských zemědělských komodit do pěti států EU komise vydala v úterý.
Čeští zemědělci mají na skladech nadbytek obilí, důvodem je dovoz pšenice z Ukrajiny. Z průzkumu Zemědělského svazu ČR vyplývá, že v Česku je aktuálně uskladněno 2,6 milionu tun obilí, meziročně o 40 procent více. Od podzimu minulého roku se v Česku prakticky zastavily obchody s pšenicí, upozornil svaz. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že do zemí EU se z Ukrajiny od února loňského roku dovezlo meziročně desetkrát více pšenice, než je běžné. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula už v pondělí uvedl, že zákaz dovozu - jako Slovensko, Polsko a Maďarsko - nechystá.
Naše obilí budeme muset pálit, varuje svaz zemědělců před dovozem z Ukrajiny
Trhy
EU loni v rámci pomoci Ukrajině, na jejíž ekonomiku i zemědělství těžce dopadá ruská vojenská invaze, schválila roční pozastavení cel na veškeré zemědělské a potravinářské zboží. Obiloviny a další produkty měly evropskými zeměmi především putovat směrem do afrických či blízkovýchodních států.
Problémy s nezávadností ukrajinského dovozu
Levné obilí z Ukrajiny zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Ukrajina kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země a když EU uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu.
Slovensko v dubnu odhalilo v dovezené ukrajinské pšenici výskyt pesticidu, zbytky látky chlorpyrifos v zásilce o hmotnosti 1500 tun potvrdil i kontrolní test. Slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan v úterý řekl, že tato pšenice bude muset být zlikvidována.
Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko nebo Slovensko, uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Všechny vzorky obilí a masa z Ukrajiny u kontrolorů prošly. Není důvod dovozy omezit, trvá na svém Nekula
Politika
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.