Reklama

export - informace o tématu

Čína je největším světovým vývozcem.

Export z Číny zřejmě podraží, tamní výrobní ceny rekordně stoupají

Výroba v Číně v září rekordně zdražila. Výrobní ceny meziročně pod vlivem razantního růstu cen komodit skočily o 10,7 procenta, uvedl čínský statistický úřad. Index výrobních cen je měřítkem toho, co výrobci účtují svým odběratelům. Čína je největším světovým vývozcem, růst výrobních cen v zemi draka by proto mohl ovlivnit i další země. Například ceny v těžařském odvětví, včetně těžby uhlí, vzrostly o tři čtvrtiny.

Přečíst článek
průmyslová výroba, ilustrační foto

Tomáš Prouza: Zvýšení sazeb zatíží exportéry, pozitivní je pro zákazníky

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: V Německu zvítězil politický střed, pro Česko je to příznivé

Přečíst článek
Světelná instalace české sklářské firmy Lasvit.

Lasvit na milánském týdnu designu osloví až 10 tisíc potenciálních klientů

Přečíst článek
Překladiště v Německu, ilustrační foto

Německou ekonomiku zachraňuje export do Česka a Polska. Narostl téměř o polovinu

Německé firmy se po brexitu přeorientovaly na východ. Výrazně roste export do Polska, Česka, Maďarska i Ruska.

Přečíst článek
Whisky se vrací na výsluní

Whisky je hit a její odbyt roste o desítky procent

Na producenty slavného destilátu silně dopadla pandemie, ale také vysoká cla v některých zemích.

Přečíst článek
průmyslová výroba, ilustrační foto

Exportérům se daří. EGAP pojistil zboží za 45 miliard

Vývoz roste zejména směrem na východ. Největší přírůstek hlásí Asie.

Přečíst článek
mezinárodní obchod, ilustrační foto
video

České exportní fórum: Kam se řítí český export? Sledujeme debatu odborníků

Český vývoz balancuje mezi příznivou situací v poptávce a pokračujícími potížemi na nabídkové straně. Zpožďují se dodávky výrobního materiálu, některé suroviny jsou nedostupné, navíc roste jejich cena. O exportních výzvách budou budou dnes v Černínském paláci diskutovat zástupci exportérů, ekonomové i politici.

Přečíst článek
Afghánistán

Taktika vyhladovění. Tálibán při dobývání Afghánistánu tasí i ekonomické zbraně

Hnutí Tálibán se po odchodu zahraničních vojáků snaží rychle ovládnout Afghánistán a udělat z něj opět baštu radikálního islamismu. Na rozdíl od roku 1996, kdy se zde také chopilo moci, teď k tomu nepoužívá jenom zbraně, ale i ekonomické nástroje.

Přečíst článek
Jedna z instalací Lasvitu.

Čeští skláři nemají nouzi o zakázky. Trápí je ale nedostatek materiálů

České sklo je fenomén. Obdivují ho a kupují i v cizině. Na lesku neztratilo ani v pandemii. O zakázky ze zahraničí nemají čeští skláři nouzi, trápí je ale delší dodací lhůty na materiály.

Přečíst článek
Stáčecí linka na pivní PETky

Pivovary Staropramen připravil lockdown o stamiliony. Exportu se dařilo

Loňský lockdown připravil Pivovary Staropramen o stamilionové provozní zisky. I tak ale rok uzavřely s čistým ziskem ve výši 807 milionů korun. Pomohly dividendy z dceřiných společností.

Přečíst článek

News box

Rozpočtové provizorium na začátku příštího roku podle kandidáta na ministra práce a sociálních věcí Mariána Jurečky (KDU-ČSL) nikoho neohrozí, letošní rozpočet je totiž nastaven velkoryse. Řekl to v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) chce šetřit hlavně na vnitřních nákladech, nikoliv na mandatorních výdajích.
Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. V České televizi to řekl kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud profesní organizace budou požadovat, aby v jejich oblasti bylo očkování povinné, Fialova vláda je vyslyší, dodal.

V Praze začala bruslařská sezona. Některá venkovní kluziště svůj provoz zahájila už ke konci listopadu. Už nyní mohou lidé bruslit například na ledové ploše na Střeleckém ostrově, kde kluziště přichystali vůbec poprvé, nebo na Smíchově. Zdarma si lidé mohou zabruslit na kluzišti u obory Hvězda v Praze 6 nebo na Letné. Vstup je regulován vládními opatřeními  kvůli epidemii.

Růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí zpomalil, nebyl totiž jako v předchozím čtvrtletí ovlivněn nízkou srovnávací základnou loňského roku a mimořádnými odměnami zdravotníků. Analytici, které ČTK oslovila, tak čekají za třetí čtvrtletí růst průměrné mzdy mezi pěti až šesti procenty. Po zohlednění inflace by ale měly výdělky stoupnout o zhruba jedno až dvě procenta. Od čtvrtého čtvrtletí ale podle ekonomů již kvůli rostoucí inflaci mzdy reálně budou klesat.
Výrobce autobusů SOR Libchavy se bude stále více zaměřovat na vozidla s elektrickým pohonem. V současnosti vyrábí dva typy městských nízkopodlažních elektrobusů a také trolejbusy, firma je dodávala pro městskou dopravu i do zahraničí. Perspektivním trhem je nyní zvláště Německo, tvrdí generální ředitel společnosti Jiří Paroulek. Loni firma vyrobila 526 vozidel.
Česká pobočka firmy Mars se loni po jednom roku v zisku znovu dostala do účetní ztráty. Po předloňských 34,7 milionu korun vykázala za loňský rok ztrátu 210,2 milionu korun. Čistý obrat společnosti potom meziročně klesl o 13 procent na 2,07 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. Firma prodává výrobky například pod značkami Mars, Snickers či Pedigree.
Poslední volná místa na silvestrovské pobyty nabízejí zájemcům některé hotely a penziony v Jeseníkách, které navzdory omezením v souvislosti pandemií koronaviru už vyprodaly většinu svých ubytovacích kapacit. Ve vyšších polohách Jeseníků leží poměrně silná vrstva sněhu, majitelé ubytovacích zařízení jsou zatím ohledně sněhových podmínek optimističtí, vyplývá z ankety ČTK.
Reklama
Doporučujeme