Reklama

Bitcoin prudce zlevnil. Mezi investory se odděluje zrno od plev, oportunisté odpadávají

Bitcoin, ilustrační foto
Pixabay
Lukáš Kovanda

Cena bitcoinu se nebývale propadá. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa v pondělí zlevnila pod úroveň 34 tisíc dolarů. To znamená, že už stojí ani ne polovinu toho, co loni v listopadu, kdy vykázala svoji dosud rekordní cenu, necelých 69 tisíc dolarů. 

Reklama

Společně s bitcoinem se propadají také další kryptoměny, včetně druhého nejrozšířenějšího etheru. Jde především o důsledek měnové politiky americké centrální banky (Fed). Ta už do prosince signalizuje stále zřetelněji, že svoji extrémně expanzivní měnovou politiku bude omezovat vydatněji a rychleji, než se dosud myslelo. To je špatná zpráva pro rizikovější aktiva, včetně řady technologických akcií nebo právě kryptoměn.

Technologické akcie jsou rizikovější, neboť v řadě případů nenesou žádný zisk nebo je tento zisk okamžitě „přetaven“ do dalších investic. Investoři tak do jejich akcií investují spíše proto, jelikož vyhlíží zisky v budoucnu. Jenže čím bude výraznější inflace, tím výrazněji tyto budoucí zisky do té doby nahlodá a poníží.

akciová bublina, ilustrační foto

Technologické akcie zažily nejhorší týden za dvacet let. Hrozí prasknutí bubliny?

Index Nasdaq 100, v němž jsou akcie nejznámějších technologických společností, každý den ztrácel 1 procento hodnoty, uvedla agentura Bloomberg. Tak špatný týden populární sektor nezažil dvacet let. Tehdy přitom splaskla takzvaná dotkom bublina.

Přečíst článek

Proto s růstem inflace ztrácejí technologické tituly na atraktivitě. Do popředí zájmu se naopak dostávají tituly hodnotové. To jsou akcie firem, kterou jsou na trhu dávno zavedené a spolehlivě vytvářejí zisk, včetně toho rozdělovaného ve formě dividend, už teď a tady. Inflace tak z tohoto „zisku teď a tady“ stihne umazat méně než z vždy nejistého zisku budoucího. Takže investoři přeskupují své investice ve prospěch hodnotových akcií: zbavují se třeba části svých akcií Tesly a nakupují za získané peníze třeba akcie BNP Paribas nebo Shellu.

Proti inflaci totiž musí či bude muset zasáhnout centrální banka. Právě ukončováním své extrémně expanzivní měnové politiky a následně také zvyšováním základní úrokové sazby. S růstem úroků rovněž klesá zejména atraktivita růstových akcií typu těch technologických, jelikož stoupají náklady obětované příležitosti investice do akcie firmy, která ještě není zisková nebo svůj zisk mezi akcionáře dosud nerozděluje.

Reklama

>>>>>> Vše k inflaci čtěte zde <<<<<<

Tyto náklady obětované příležitosti lze vyjádřit třeba v podobě výnosů vládních dluhopisů zemí typu USA. Tyto výnosy zpravidla rostou při ukončování expanzivní měnové politiky a souvisejícím zvyšováním základního úroku centrální banky. Třeba ukončování expanzivní měnové politiky v podobě kvantitativního uvolňování znamená, že centrální banka přestává skupovat vládní dluhopisy, a naopak roste pravděpodobnost, že je bude rozprodávat. To snižuje cenu dluhopisů na trhu a zároveň tedy zvyšuje jejich výnos, tedy úrok, který se vyvíjí inverzně vůči ceně (intuitivně: čím je dluhopis méně vzácný, méně ceněný, tím více musí ten, kdo jej vydává, nabídnout na úroku, aby jej „udal“ a někdo mu tedy půjčil).

Když centrální banka přestane skupovat dluhopisy, ba dokonce nelze vyloučit, že je i začne rozprodávat, znamená to, že jich na trhu bude více, což snižuje jejich vzácnost, tedy cenu. Ovšem tedy také vyšší výnos.

Německo, trading, ilustrační foto

Zpět nad nulou. Německé dluhopisy už zase nesou kladné výnosy

Nastává přelom na pokřiveném dluhopisovém trhu. Po třech letech záporných sazeb, kdy investoři státu ještě platili za to, že směli financovat jeho dluh, se výnosy německých dluhopisů vrací do kladného pásma. Desetileté dluhopisy německé vlády se poprvé od května 2019 dostaly fous nad nulu. Jejich růst odráží rekordní inflaci a oživování ekonomiky v eurozóně a s tím související vyhlídky na zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), píší agentury Reuters a Bloomberg.

Přečíst článek

Proto se investoři přesouvají nejen z růstových do hodnotových akcií, ale také z akcií jako takových do dluhopisů. Dluhopisy pro ně nyní představují atraktivnější alternativu, neboť třeba pro ty, jež vydává americká vláda platí, že úrok na nich je citelně vyšší než třeba během pandemie, aniž by se jakkoli významněji navýšila jejich rizikovost (riziko bankrotu americké vlády je pořád zhruba stejné – stejně zanedbatelné – jako během pandemie, neboť si vždy může nové dolary natisknout a dolar zároveň stále s přehledem zůstává světovou rezervní měnou číslo jedna, v níž se obchoduje vše podstatné).

Korelace cenového vývoje bitcoinu a amerických technologických akcií je momentálně na dějinném maximu. To znamená, že cena bitcoinu a daných akcií se nikdy v historii nevyvíjela v tak těsném sepětí jako právě teď. S růstem popularity bitcoinu do něj totiž zejména v posledních několika letech naskočila celá řada investorů, kteří jej vnímají jen jako další „technologické aktivum“. Investice do něj je pro ně způsobem, jak diverzifikovat své portfolio technologických akcií, tedy jak se své peníze rozložit mezi ještě více technologických investic. Vidí v něm alternativu Tesly spíše než alternativu dolaru nebo eura.

býk vs. medvěd

Kdo je superinvestor? Sledujte Investiční výzvu 2022!

Bitcoin, zlato nebo Tesla? Zasoutěžte si v Investiční výzvě 2022! Investujeme virtuálních sto tisíc korun na tři měsíce. Hlásit se lze do 20. ledna s hashtagem #investicnivyzva.

Přečíst článek

Zbavují-li se tedy z výše popsaných důvodů části svých akcií Tesly, je pravděpodobné – a pravděpodobnější než kdykoli v minulosti, jak naznačuje zmíněný růst korelace cenového vývoje –, že se zbaví také části svých bitcoinů. Proto je nyní zmíněná korelace tak poměrně vysoká. Proto se bitcoin tak citelně propadá. Bitcoinů se ovšem zbavují spíše jen ti z investorů do něj, pro něž je „jen další Teslou“. Nikoli ti, kteří vnitřní hodnotu bitcoinu spatřují v tom, že představuje alternativu vůči konvenčním měnám typu dolaru.

Tito takzvaní bitcoinoví maximalisté nechávají své prostředky nadále v bitcoinu, nadále tedy „hodlují“, případně i „nakupují pokles“, protože pro ně bitcoin představuje vstupenku do vznikajícího alternativního globálního finančního ekosystému. Je tedy pro ně něčím mnohem více než jen „další Teslou“.

Toto rozlišení mezi investory do bitcoinu zároveň vysvětluje zdánlivý paradox spočívající v tom, že cena bictoinu se propadá tolik právě teď, v době, kdy inflační očekávání rostou na mnohaletá maxima, dokonce na maxima za celá desetiletí. Neměl bitcoin, coby „zlato 21. století“, „digitální zlato“, představovat pojistku proti inflaci?

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.

Špatné investice se nevyhýbají ani miliardářům

Multimilionáři a miliardáři musejí mít čich na dobré investice. Ani jim se ale nevyhýbají přehmaty, občas dokonce naletí podvodníkům.

Přečíst článek

Ano. Jenže tu představuje jen pro část svých investorů, zjednodušeně pro ony bitcoinové maximalisty. Ti investoři, kteří do bitcoinu investují pouze jako do technologického aktiva, jen jako do „další Tesly“, případně dokonce jen čistě spekulativně a oportunisticky, v něm žádnou pojistku před inflací nutně spatřovat nemusí.

Naopak, je pro ně směrodatnější, že s růstem úrokových sazeb v podání centrální banky se obecně ztíží přístup k úvěrům, a tedy i financování, což nepříznivě dolehne nejdříve na rizikovější, z jejich hlediska i spekulativnější aktiva typu akcií Tesly nebo bitcoinu. A proč by v takovém případě měli tolik bitcoinů držet, když na rozdíl od nadále přesvědčeně „hodlujících“ bitcoinových maximalistů v něm často žádnou alternativu k dolaru či euru nespatřují, spíše jen technologické nebo dokonce právě  jen čistě spekulativní aktivum?

Současný propad ceny bitcoinu tedy znamená, že mezi jeho investory se odděluje „zrno od plev“. Gustáv Husák, pozdější předposlední československý prezident, na mimořádném sjezdu slovenských komunistů v srpnu 1968 pronesl dnes již proslulá slova, jež lze vztáhnout k nynějším pohybům mezi investory do bitcoinu.

Husák, na sjezdu, jenž jej zvolil do čela Komunistické strany Slovenska, pronesl: „Nech opadne, co je kolísavé, nech opadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, co je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasit.“

Hra na oliheň

Netflix reaguje na špatné výsledky a oprašuje Hru na oliheň

Největší hit americké videotéky posledního roku se dočká pokračování. Korejská seriálová senzace má přilákat další diváky a zabránit odlivu těch dosavadních. „Univerzum Hry na oliheň teprve startuje,“ potvrdil co-CEO Netflixu a jeho hlavní postava původního obsahu Ted Sarandos.

Přečíst článek

Něco takového se nyní děje mezi investory do bitcoinu. Odpadají rozkolísaní, spekulativní, oportunističtí investoři. Zůstávají ti pevní, přesvědčení, bitcoinovi maximalisté, připravení zápasit za stále lepší budoucnost bitcoinu.

Korelace mezi cenovým vývojem bitcoinu a amerických technologických akcií je na historickém maximu. V uplynulých letech se totiž citelně rozšířil okruh investorů, kteří v bitcoinu vidí spíše jen alternativu do akcií třeba Tesly než alternativu k dolaru – a to se teď svých technologických investic zbavují.

Model Roadster v roce 2010, showroom Tesly v kalifornské Newport Beach,

Retro: Jak vypadala Tesla, když ji skoro nikdo neznal

Kalifornská Tesla je nejdražší automobilkou světa a stala se ikonou. Přitom v roce 2010 sjel z její výrobní linky teprve tisící kousek sportovního modelu Roadster a měla jen pár showroomů v Kalifornii.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin býčí běh letos mine. Možná už ale dosáhl dna, tvrdí experti

Přečíst článek
Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme