Reklama
Lukáš  Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je také člen Národní ekonomické rady vlády a člen vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.

články autora

čerpací stanice, ilustrační foto

Čeští pumpaři zlevňují paliva, letos vůbec poprvé a pouze o haléře

Ceny pohonných hmot v Česku začaly v uplynulém týdnu prakticky poprvé v tomto roce klesat. Benzín zlevnil o 17 haléřů na 37,03 koruny za litr, zatímco nafta dokonce o 26 haléřů na 35,79. Důvodem cenového poklesu je zlevnění ropy na světových trzích, k němuž dochází v posledních dnech v obavě z dopadu šíření nové varianty covidu, omikronu.

Přečíst článek
Plyn, vytápění

Ničivě drahý plyn. Je opět u hranice 100 eur za megawatthodinu

Plynová krize EU sice v posledních dnech mediálně ustoupila dalšímu z comebacků covidu, ale zažehnána není. V úterý se třeba burzovní cena plynu v EU vyhoupla zpět na 100 eur za megawatthodinu.

Přečíst článek
Vila odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích se prodala v dražbě. Na osmý pokus.

Krejčířova vila se prodala za zlomek původního odhadu, v podstatě za cenu pozemku

Černošická vila odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře se v úterý vydražila za 21,4 milionu korun, tedy nominálně za zhruba dvacetinu nákladů její výstavby, které jsou odhadovány na více než 400 milionů korun.  

Přečíst článek
V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Kovanda: Česko táhne dolů čipová krize. I tak ale roste ekonomika nad očekávání

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vykázala vyšší než očekávaný růst přesto, že ji rekordním způsobem stahoval dolů propad zahraničního obchodu, který jde na konto zejména automobilek, které se stále perou s čipovým hladomorem.

Přečíst článek
pád burzy, ilustrační foto

Omikron sráží trhy. Výprodeje mohou pokračovat i v týdnu

Akciové trhy se kvůli omikronu propadaly, dubajská burza padá nejvíce od začátku pandemie. Omikron může odradit ČNB od dalšího zvyšování úroků, navzdory dnešním slovům šéfa centrálních bankéřů Rusnoka.

Přečíst článek
prodej vánočních stromků

Lukáš Kovanda: Vánoční stomky letos vyjdou téměř na miliardu

Češi letos za vánoční stromky utratí dohromady přes 900 milionů korun, nejvíce v historii. Na vině je zejména obecná inflace, růst nákladů na energie, přepravu a pracovní sílu. Stromky tak letos oproti loňsku podraží až o desetinu. 

Přečíst článek
Plyn, ilustrační foto

Nová mutace omikron může vyřešit plynovou krizi v Evropě

Nová varianta covidu, jež nově dostala jméno omikron, může srazit ceny plynu v EU, a vyřešit tak probíhající energetickou krizi starého kontinentu. Ale za cenu, která je až příliš vysoká.  

Přečíst článek

News box

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) hodlá dodávky suroviny na trh i nadále regulovat. Na webináři milánského Institutu pro mezinárodní politiku (ISPI) to řekl generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo. Co se týče poptávky po ropě, OPEC podle něj odhaduje, že letos poptávka vzroste o 5,7 milionu barelů a v příštím roce o dalších 4,2 milionu barelů denně.
Lídři evropské konzervativní pravice a některých populistických stran dnes ve Varšavě jednali o spolupráci, která by měla přinést změnu Evropské unie. Ta se podle nich teď chová jako superstát, který ignoruje tradice i pravomoci jednotlivých států sedmadvacítky.
Německá sociální demokracie (SPD) na dnešním mimořádném sjezdu takřka jednomyslně schválila koaliční smlouvu se Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Aby se sociální demokrat Olaf Scholz stal novým německým kancléřem, musí s koaliční smlouvou souhlasit i zbylé dvě strany. FDP bude o dohodě hlasovat na nedělním sjezdu, Zelení výsledek vnitrostranického hlasování oznámí v pondělí.
Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na programu už v říjnu, nakonec se jimi ale nezabývala. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) to zdůvodnil tak, že rozhodnutí o jejich poskytnutí chtějí nechat na novém kabinetu. Ten dosud nebyl jmenován.
Dobrá zpráva pro lyžaře: Pro očkované milovníky tohoto sportu z České republiky jsou dostupné svahy v Itálii a Německu. Ve Francii zatím postačí i negativní test na covid-19. Švýcarsko ode dneška zrušilo povinnou karanténu, od návštěvníků z ČR ale vyžaduje dva negativní testy. Rakousko by se pro očkované mohlo otevřít 13. prosince.
Šílenství kolem obrázků CryptoPunks neutichá. Jak ukazuje tweet LarvaLabs👇 někdo nabízí za raritního Punka v přepočtu téměř 10 milionů dolarů. Nabídka ale nebyla vyslyšena.
Itálie chystá vyčlenit z rozpočtu téměř tři miliardy eur, aby ochránila spotřebitele před razantním nárůstem cen energií. Italové zároveň požádali Evropskou komisi, aby připravila střednědobý plán na řešení energetické situace v Evropě.
Goldman Sachs: Americká ekonomika poroste pomaleji, než se čekalo. Důvodem je nová varianta koronaviru omikron. Pro rok 2021 banka snížila odhad růstu z 4,2 procenta na 3,8 procenta, pro rok 2022 pak růst odhaduje na 2,9 procenta.
Návštěvnost světové výstavy Expo 2020 v Dubaji, která začala v říjnu, nedosahuje předpokládané úrovně. Decentní styl značení a provázení návštěvníku se musí změnit na výraznější, totéž se týká i provozu a interiéru restaurace a baru. V průběžné zprávě, kterou vládě v pondělí předloží ministerstvo zahraničí, to uvedl generální komisař účasti ČR na výstavě Jiří František Potužník. Číst více
Indický technologický boom pokračuje. Jak se proměnilo tamní prostředí a kolik jednorožců nyní v Indii je? Podívejte se na video agentury Bloomberg👇
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme