Zpět nad nulou. Německé dluhopisy už zase nesou kladné výnosy
Nastává přelom na pokřiveném dluhopisovém trhu. Po třech letech záporných sazeb, kdy investoři státu ještě platili za to, že směli financovat jeho dluh, se výnosy německých dluhopisů vrací do kladného pásma. Desetileté dluhopisy německé vlády se poprvé od května 2019 dostaly fous nad nulu. Jejich růst odráží rekordní inflaci a oživování ekonomiky v eurozóně a s tím související vyhlídky na zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), píší agentury Reuters a Bloomberg.
Záporné výnosy u dluhopisů znamenají, že investoři v podstatě platí státu za to, že mu půjčili peníze. Investoři negativní výnosy u německých dluhopisů v posledních letech akceptovali kvůli mimořádně uvolněné měnové politice ECB zahrnující negativní depozitní sazby i kvůli úvěrové spolehlivosti Německa.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 2,7 procenta, uvedl ve své předběžné zprávě spolkový statistický úřad. Ekonomika se tak vrátila k růstu po předloňském propadu o 4,6 procenta, za kterým stály negativní hospodářské dopady koronavirové pandemie.Německo se zotavuje z covidu. Největší evropská ekonomika loni vzrostla o 2,7 procenta
Money
Výnosy u desetiletých dluhopisů německé vlády, které jsou považovány za klíčový ukazatel pro celou eurozónu, ve středu podle agentury Reuters vystoupily až na 0,009 procenta. V březnu 2020 tyto výnosy kvůli obavám ze šíření koronaviru sestoupily až na minus 0,91 procenta, upozornila agentura Bloomberg.
ECB minulý měsíc oznámila, že na konci března ukončí nákupy dluhopisů v rámci svého nouzového pandemického programu PEPP, který má k dispozici 1,85 bilionu eur (zhruba 45 bilionů korun).
„Výnosy (u dluhopisů německé vlády) budou muset stoupnout výrazně nad hranici nula procent,” uvedla analytička Althea Spinozziová ze společnosti Saxo Bank. Upozornila, že růst výnosů u dluhopisů, který zvyšuje náklady na správu dluhu, bude pro některé evropské země znamenat problémy.
Se začátkem roku 2022 si svět připomněl dvacáté výročí hotovostní podoby společné evropské měny euro, která ve své podstatnější, bezhotovostní formě spatřila světlo světa ještě o tři roky dříve. Za svá léta existence se rozhodně nemusí stydět, zvláště jedná-li se stále o experiment hospodářské a měnové unie (EMU), v němž se ekonomické racio musí popasovat se silnými politickými zájmy a motivy.Euro v peněžence slaví dvacet let. Je k čemu blahopřát?
Názory
Nízké úrokové sazby jsou špatné pro finanční sektor, teď to bude pro zisky bank a pojišťoven lepší. Centrální banka chce utnout inflační očekávání, která jdou hlavně přes mzdy, říká ex-centrální bankéř a šéf české pobočky Expobank Lubomír Lízal. Banka aktuálně hledá kupce. Lubomír Lízal: Vysoká inflace pomůže vládě s dluhem, ale jen chvilku
Money
Jak se za dvacet let fyzické existence eura vyvíjel jeho kurs ke koruně? A jak s ním zamával covid? Má pro Česko ještě vůbec smysl vstupovat do eurozóny a jak to bude s jednotnou měnou dál? Nad tím se ve svém komentáři zamýšlí Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.Euro oslavilo dvacet let. Jednotná měna po covidu už nebude, co bývala
Money
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.