Reklama

Drobná, přesto úleva. Inflace v USA klesla, lidé už konečně tankují levněji

Walmart
ČTK
 ČTK

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zpomalilo na 8,5 procenta z červnových 9,1 procenta. Pomohly k tomu klesající ceny benzinu, oznámilo americké ministerstvo práce. Pokles míry inflace je výraznější, než očekávali analytici.

Červnová inflace byla nejvyšší od roku 1981. V meziměsíčním srovnání zůstaly ceny v červenci beze změny, protože pokles cen pohonných hmot vykompenzoval růst cen potravin a nákladů na bydlení. Meziměsíční vývoj cen byl nejnižší za více než dva roky. V červnu ceny vzrostly o 1,3 procenta.

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí za červen a červenec dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let – v Česku byla v srpnu druhá nejvyšší od roku 1993. Na Slovensku je nejvýše od roku 2000, v Británii a USA od začátku osmdesátých let, v Německu nejvyšší za posledních 70 let, v eurozóně od zavedení eura v roce 1999. Turecká inflace dokonce v září dosáhla 24letého maxima ve výši 83,5 procenta. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila stejně jako v červnu 5,9 procenta. Meziměsíčně jádrové ceny stouply o 0,3 procenta po červnovém růstu o 0,7 procenta.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech rostou kvůli řadě faktorů. Patří mezi ně nestabilní globální dodavatelské řetězce, masivní vládní stimuly na začátku pandemie nemoci covid-19 a ruská invaze na Ukrajinu.

Německý ministr financí Christian Lindner

Až 48 milionů Němců bude kvůli inflaci platit míň na daních

Němci by v nadcházejícím roce mohli na daních ušetřit asi 10 miliard euro (244,3 miliardy korun), z čehož by těžilo na 48 milionů lidí. Oznámil to německý ministr financí Christian Lindner, který představil své plány na vyrovnání dopadů vysoké inflace. Další výhody budou mít rodiče s dětmi, neboť Lindner chce navýšit plošné příspěvky na děti.

Přečíst článek

Navzdory zmírnění zůstávají inflační tlaky stále zvýšené. Americká centrální banka (Fed) nyní zvažuje, zda v září opět zvýší hlavní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. K tomuto vysokému zvýšení Fed přistoupil s cílem zkrotit inflaci.

Banka už dříve naznačila, že bude zapotřebí několika měsíčních poklesů růstu indexu spotřebitelských cen, než přestane s razantněnším zpřísňováním měnové politiky, upozornila agentura Reuters.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Benzínová stanice v USA

V USA stojí benzin stejně jako v březnu. V Česku zlevnil výrazně více

Přečíst článek
nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Už během dvou týdnů by mohl být benzín levnější než před invazí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme