Reklama

Až 48 milionů Němců bude kvůli inflaci platit míň na daních

Německý ministr financí Christian Lindner
ČTK
 ČTK

Němci by v nadcházejícím roce mohli na daních ušetřit asi 10 miliard euro (244,3 miliardy korun), z čehož by těžilo na 48 milionů lidí. Oznámil to německý ministr financí Christian Lindner, který představil své plány na vyrovnání dopadů vysoké inflace. Další výhody budou mít rodiče s dětmi, neboť Lindner chce navýšit plošné příspěvky na děti.

Reklama

„Lidé jsou vystrašeni z inflace, život se zdražuje a rostoucí ceny plynu a paliv vyvolávají obavy. Jsme tak v situaci, kdy musíme jednat,“ řekl Lindner. Jako cestu k úlevě vidí nižší daně, kterých chce dosáhnout zvýšením nezdanitelné částky příjmu. Pro nadcházející rok by hranice pro nedanění příjmů měla podle Lindnera být 10 632 eur (asi 260 tisík korun), což je o 285 eur (skoro 7 tisíc korun) více než letos. Lindner doplnil, že připravovaný balík protiinflačních úlev by měl v průměru dosahovat 192 eur (přes 4,5 tisíce korun).

Potřinácté za sebou. Inflace v Česku stoupla na 17,5 procenta, kvůli energiím i dovoleným

Inflace v Česku v červenci meziročně stoupla o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu. Oproti červnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,3 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami energií, pohonných hmot a v oddíle rekreace a kultura, uvedl Český statistický úřad. Inflace v červenci stoupla potřinácté za sebou. Nárůst je však nižší, než očekávali analytici i ČNB.

Přečíst článek

Lindner vysvětlil, že jeho návrhy jsou krokem proti takzvané studené progresi. Německý daňový systém je totiž založen na výkonnostním principu, podle kterého by měli vyšší daně odvádět lidé s vyššími příjmy. Nyní ale může dojít k situaci, že vysoká inflace pohltí rostoucí mzdy, které jsou ale i tak vystaveny vyššímu zdanění. „V současné době není zvýšení daní spravedlivé,“ řekl ministr financí. Dodal, že stát se nemůže na inflaci obohacovat na úkor obyvatel.

Lindner ve svém návrhu počítá i s navýšením plošného příspěvku na děti, který v Německu dostávají všichni rodiče. Pro letošní rok je stanovena výše příspěvku na 219 eur (5350 korun) na první dvě děti, na třetí je 225 eur (5500 korun) a pro každé další pak 250 eur (6100 korun). Podle ministra financí by příspěvek měl v příštím roce postupně vzrůst tak, aby od 1. ledna 2024 dostávali rodiče 233 eur (asi 5700 Kč) na první tři děti a 250 eur na každé další dítě.

Joe Biden, americký prezident, při ratifikaci finské a švédské přihlášky do NATO

Biden podepsal přihlášky Finska a Švédska do NATO. Česko vyzval k akci

Spojené státy v úterý dokončily ratifikaci finské a švédské přihlášky do NATO, když příslušný návrh po schválení v Kongresu podepsal americký prezident Joe Biden. USA jsou 23. členem aliance, který rozšíření o skandinávskou dvojici odsouhlasil. Zbývá ještě dalších sedm zemí včetně Česka, přičemž Biden tyto spojence vyzval, aby co nejrychleji následovali USA a další státy.

Přečíst článek

Návrhy šéfa liberálních svobodných demokratů (FDP) Lindnera se ale nelíbí koaličním partnerům ze sociální demokracie (SPD) a Zelených. Sociálnědemokratická primátorka Berlína Franziska Giffeyová řekla, že nižší daně a zvýšení příspěvků na děti nepomůže těm, kteří jsou ve skutečné nouzi. Podle ní je třeba navrhnout cílená sociální opatření, mimo jiné pro seniory. Podobně se vyjádřili i zástupci Zelených, kteří uvedli, že největší přínos z úlev budou mít lidé s vyššími příjmy.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červenci zpomalilo na 7,5 procenta z červnových 7,6 procenta. V konečné zprávě to oznámil německý statistický úřad. Podle ekonomů ale není vyloučeno, že po skončení současných opatření, jako jsou levnější paliva a levná celoněmecká měsíční jízdenka na regionální a městskou dopravu, by se inflace ke konci roku mohla dostat i lehce nad deset procent.

Reklama

Související

Inflace - ilustrační snímek

Spolkový sněm vyčlenil další miliardy na boj s inflací. Výhody pocítí až 48 milionů Němců

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Lukáš Kovanda: Světlo na konci tunelu. Důvěra Čechů v tuzemskou ekonomiku stoupá

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme