Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Noční můra Američanů se stala realitou. V zemi zaslíbené benzinu se tankuje dráž než v Česku

Rozdíl pěti let v ceně benzínu na amerických čerpacích stanicích společnosti Chevron. První snímek je z roku 2017, druhý z října 2022
Zdeněk Pečený / newstream.cz, ČTK
Zdeněk Pečený

Spojené státy byly vždy mekkou levného benzínu. Však je to citlivé politické téma, asi jako cena piva v Česku. Silný americký dolar a tradičně dražší palivo v Kalifornii ale znamená, že v Hollywoodu vyjde nyní litr benzínu i na více než 50 korun za litr. Pro Američany zvyklé na litr za zhruba desetikorunu jde o obrovský šok.

Reklama

Osm dolarů (přes 200 korun) za galon (asi 3,8 litru) benzínu. To, co se ještě nedávno zdálo ve Spojených státech nemožné či z říše nočních můr, se stalo realitou. Minulý týden benzínová stanice Chevron v Los Angeles zaznamenala cenu 8,35 dolaru, podobné ceny byly hlášeny i z dalších benzínek v jižní Kalifornii. Při ceně 8,35 dolaru za galon vychází cena na 55,30 koruny za litr. V Česku tento týden dosáhla průměrná cena benzinu 42,85 koruny.

Záhadný kalifornský příplatek

Někteří analytici však tvrdí, že poslední prudký nárůst cen v Los Angeles – průměrná cena za galon jinak v celém státě k 22. říjnu stoupla „jen“ na 5,79 dolaru – je pouze začátkem mnohem delšího a potenciálně destruktivnějšího trendu. Posledních sedm let trpěli kalifornští spotřebitelé tím, co americký ekonom Severin Borenstein nazývá „záhadným příplatkem za benzín“.

Lukáš Kovanda: Benzin i nafta dál skokově zdražují. Dílem je to vinou Saúdů

Ceny paliv v Česku za týden výrazně vzrostly, byť pomaleji než o týden dříve. Litr benzin Natural 95 zdražil o 93 haléřů na 42,85 koruny. Nafta stojí v průměru 46,85 koruny za litr, což je o 1,56 koruny více než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Benzín je nejdražší od první poloviny srpna, nafta od druhé poloviny července.

Přečíst článek

Myslí tím skutečnost, že ceny benzínu v Kalifornii jsou výrazně vyšší než ve zbytku země – a cenový rozdíl nelze vysvětlit pouze místními daněmi a ekologickými předpisy. V Texasu, který má tradičně jedny z nejlevnější paliv v USA, a dalších převážně jižanských státech Missouri, Florida, Kentucky či Alabama stál tento týden galon pod 3,45 dolaru.

Ceny benzinu v USA k 22. říjnu:

zdroj: AAA Gas prises

Rozdíl nevysvětlují ani vyšší ekologické daně

Severin Borenstein, profesor obchodu a politiky na prestižní kalifornské univerzitě v Berkeley, si poprvé všiml rozdílu mezi celostátními cenami benzinu a Kalifornií v roce 2015. Ropná rafinérie ExxonMobil v kalifornském Torrance tehdy explodovala a přerušení dodávek paliva z rafinerie by vysvětlilo dočasně vyšší ceny. Během následujících měsíců a let však ceny neklesly, tvrdí Borenstein.

Walmart

Inflační tlaky v USA zůstávají silné. Fed bude sazby dál zvyšovat

Meziroční inflace ve Spojených státech v září dosáhla 8,2 procenta, čímž lehce překonala tržní konsenzus, který činil 8,1 procenta. Inflační tlaky v USA zůstávají výrazné. 

Přečíst článek

Kalifornie má ale na palivu dodatečné daně a ekologické poplatky, které jiné státy nemají. Například státní standard nízkouhlíkových paliv přidává 0,08 dolaru k ceně za každý galon. Kalifornské daně z benzínu přidají dalších 0,17 dolaru. Borensteinova data však ukazují, že daně a předpisy specifické pro Kalifornii představují pouze přibližně 0,83 dolaru. V září však průměrný Kaliforňan platil za galon benzínu o 1,57 dolaru více než průměrný Američan.

Těžko vysvětlitelného příplatku, kteří Kaliforňané platí, se začínají chytat politici. Guvernér Gavin Newsom minulý týden prohlásil, že by v prosinci chtěl svolat mimořádné zasedání státního parlamentu k projednání „windfall“ daně na zisky rafinérií. „Jejich rekordní zisky platíte vy,“ vzkázal ve svém projevu obyvatelům Kalifornie.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Benzínová stanice v USA

V USA stojí benzin stejně jako v březnu. V Česku zlevnil výrazně více

Přečíst článek
tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Ruské hrozby přestávají ovlivňovat cenu českého benzinu. Rostou hrozby čínské

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme