Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Gates jde proti proudu když říká: Za dvacet let bude svět lepším místem

Bill Gates
ČTK
Jiří Frydlewicz
fry

Svět posledních let není přívětivým místem. Geopolitické napětí, pandemie, války, chudoba, obchodní válka, přírodní katastrofy, vzrůstající extremismus, populisté ve vedení. Zkrátka žádná sláva. Přesto se najdou tací, kteří i přes současné chmury dokáží myslet pozitivně. Jedním z nich je zakladatel firmy Microsoft Bill Gates. Věří, že za dvacet let bude svět zase v pohodě.

„Můžete mě obvinit, že jsem od přírody optimistický člověk, ale myslím si, že jsem i realista. Myslím, že je objektivní vám říci, že se za 20 let svět stane opět lepším místem,“ řekl Gates v rozhovoru pro The New York Times, který cituje web CNBC.

Gatesův pozitivní výhled přichází v nejisté době geopolitické nestability a sám miliardář nedávno lamentoval nad rozhodnutím USA a dalších světových vlád seškrtat desítky miliard dolarů zahraniční pomoci. V příspěvku na svém blogu pak napsal, že „není jasné, zda se nejbohatší země světa budou i nadále zastávat svých nejchudších lidí“. Přesto v rozhovoru pro The New York Times uvedl, že jeho „optimismus nebyl otřesen“.

Izraelský historik a filisof Yuval Noah Harari

Pravda v dějinách nikdy nehrála významnou roli, dokazuje filosof Harari ve své novince Nexus

Historik a filosof Yuval Noah Harari parří k nejvlivnějším myslitelům současnosti. Ve svém loňském bestselleru Nexus, který nyní vychází česky v nakladatelství Jan Melvil Publishing, vykresluje dějiny lidstva jako historii takzvaných informačních sítí. V nich přitom to, co většina lidí považuje za „pravdu“ nemusí hrát až takovou roli, což se v historii ostatně ukázalo mnohokrát. A nyní znovu.

Přečíst článek

Jmění na pomoc

Aby svou vizi pozitivní budoucnosti Gates podpořil, slíbil, že do roku 2045 vloží 99 procent svého zbývajícího majetku do své nadace a pak tuto nadaci rozpustí. Celkem by mělo jít o zhruba 200 miliard dolarů, asi 4,4 bilionu korun.

Doufá, že tyto prostředky pomohou snížit počty úmrtí matek a dětí po celém světě, kterým lze předejít, vymýtí nemoci jako obrna, malárie či spalničky a pomohou „stovkám milionů lidí vymanit se z chudoby“ tím, že zafinancují vzdělání a rozvoj zemědělství v afrických zemích. 

Svůj optimismus opírá i o umělou inteligenci, ve které vidí potenciál, který by mohl globálně pomoci zlepšit vzdělávání, ale i zdraví lidí. „Pravdou je, že nikdy nebylo více příležitostí pomoci lidem žít zdravější a prosperující život,“ napsal Gates. „Pokrok v technologiích se děje rychleji než kdy jindy, zejména s ohledem na umělou inteligenci, která je na vzestupu,“ doplnil s tím, že právě AI má pomoci jeho vizi udělat do dvaceti let svět lepším místem.

Robot na výrobní lince

Čínští roboti kráčejí do práce. Úplně stejně jako lidé

Humanoidní roboti (kteří vypadají podobně jako člověk, mají hlavu, dvě ruce a dvě nohy) se dosud nepovažovali za vhodné pro nasazení v průmyslu. Ale teď právě „nastupují“ do několika čínských moderních průmyslových závodů a navzájem tam spolupracují stejně jako lidští zaměstnanci. Robotika tak mění další dlouhodobou „pravdu“.

Přečíst článek

Apel na boháče

Bill Gates ve svém snažení nechce zůstat sám. Svůj apel na to, aby se svět stal lepším místem, tak směřuje i na ostatní světové miliardáře. Doufá, že ti zvýší „tempo a rozsah svého dárcovství“, a poukázal na mladší generace bohatých filantropů, kteří mohou převzít štafetu, jakmile Gatesova nadace skončí.

Mezi nimi jmenoval například spoluzakladatele společnosti Meta Mark Zuckerberga a Dustina Moskovitze, kteří oba podepsali The Giving Pledge, v němž každý z nich veřejně slíbil, že během svého života rozdá většinu svého majetku. V posledních letech se dále například činí i bývalá manželka Jeffa Bezose MacKenzie Scottová, která se stala stala významnou filantropkou a od roku 2019 věnovala více než 19 miliard dolarů stovkám různých humanitárních organizací.

„I přes všechny výzvy, kterým svět čelí, jsem optimistický ohledně naší schopnosti dosáhnout pokroku – protože každý průlom je další šancí zlepšit něčí život,“ shrnul své optimistické poselství Gates.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme