Moneta zvýšila zisk o více než čtrnáct procent

Čistý zisk Moneta Money Bank vzrostl v letošním prvním pololetí meziročně o 14,4 procenta na 3,1 miliardy korun. Provozní výnosy bance stouply o 9,1 procenta na 6,8 miliardy korun. Provozní náklady zůstaly stabilní na 2,9 miliardy korun. Vedení banky, jejímž největším akcionářem je finanční skupina PPF, očekává, že za celý letošní rok dosáhne čistého zisku minimálně šest miliard korun.
Meziroční zvýšení provozních výnosů bylo podpořené solidním výsledkem čistého úrokového výnosu i čistého výnosu z poplatků a provizí, uvedla banka. Čistý úrokový výnos Monetě meziročně vzrostl o 13,7 procenta na 4,8 miliardy korun především díky nižším nákladům na financování klientských vkladů. Ty se za první polovinu letošního roku snížily na 2,08 procenta oproti 3,38 procenta za loňské první pololetí.
Hlavním zdrojem meziročního růstu čistého výnosu z poplatků a provizí o 11,7 procenta na 1,7 miliardy korun byla distribuce investičních produktů třetích stran. Výnos z distribuce těchto produktů se skupině Moneta meziročně zvýšil o více než 22 procent na 408 milionů korun.
Jak se pracuje pod šéfkou na distanc? Kdy je manažerka úspěšná? A co je nejvíc potřeba, aby se podíl žen ve vysokých funkcích dostal na paritu? Nejen to bylo náplní dalšího dílu podcastu #FinŽeny, který vzniká ve spolupráci portálu Newstream s projektem #FinŽeny a tentokrát zavítal do kanceláří společnosti Twisto v Praze. A jelikož mezi trojicí inspirativních manažerek byla i CEO společnosti Nemika Menevse, byl podcast veden v angličtině. Svou nadřízenou ve studiu doplnily členka představenstva a šéfka právního oddělení Martina Tesařová a ředitelka HR Kateřina Kozerovská.
Měníme předsudky vůči ženám, říkají v podcastu #FinŽeny Nemika Menevse, Martina Tesařová a Kateřina Kozerovská
Leaders
Za první pololetí poskytla Moneta nové úvěry za 35,9 miliardy korun, což bylo o 24,2 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Nové objemy hypoték vzrostly meziročně o třetinu na devět miliard korun a nové spotřebitelské úvěry o 17,2 procenta na 11,6 miliardy korun. Živnostníkům a malým firmám Moneta půjčila za prvních šest měsíců letošního roku čtyři miliardy korun, meziročně o téměř dvě pětiny více. Nové objemy investičních úvěrů se zvýšily o 31,1 procenta na 8,8 miliardy korun.
Vklady klientů banky letos v prvním pololetí stouply meziročně o 2,9 procenta na 438 miliard korun. Retailové vklady činily 335 miliard korun a komerční vklady 104 miliard korun.
Celkové provozní náklady zůstaly stabilní, když meziročně vzrostly pouze o 1,2 procenta, uvádí banka. Pokles nákladů na zaměstnance o jedno procento a pokles regulatorních poplatků o 9,7 procenta na 195 milionů korun zmírnily nárůst správních nákladů o 12 procent na 823 milionů korun.
Konsolidovaná bilanční suma skupiny Moneta se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšila o čtyři procenta na 503 miliard korun. „Růstu bylo dosaženo zejména díky klientským vkladům,“ uvedla banka. Počet klientů skupiny se meziročně zvýšil o procento na 1,6 milionu.
Po prvním půlroce je Moneta podle jejího vedení na dobré cestě dosáhnout za celý rok 2025 čistého zisku minimálně šest miliard korun. Vedení skupiny navíc očekává jeho překročení o 300 až 400 milionů korun.
„Moneta ve druhém čtvrtletí doručila výsledky v souladu s tržním konsensem jak na úrovni provozních výnosů, tak i čistého zisku. Čisté úrokové výnosy vzrostly ve druhém čtvrtletí totiž stejným tempem jako čistý zisk a staly se tak růstovým motorem banky,“ řekl analytik XTB Tomáš Cverna. Silný růst je i u příjmů z poplatků a provizí. Depozitní portfolio Monety ve druhém kvartálu rostlo pod tempem celého trhu. Tržní podíl se ale bance dařilo získávat na trhu komerčních depozit, dodal.
Akcie Monety na pražské burze dnes po 09:30 klesaly o 0,14 procenta na 145,20 korun na akcii.
Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Jejím největším akcionářem je finanční skupina PPF. Dříve usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank, plán ale padl.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.