A zase ten Amsterdam. Letiště Schiphol sníží kapacitu o pětinu

Amsterodamském letiště Schiphol, které je domovskou základnou pro nizozemskou pobočku Air France-KLM, se stále nedokáže vyrovnat s nedostatkem personálu a davy cestujících. Do konce října proto sníží kapacitu letiště o 18 procent, k nelibosti cestujících i aerolinek, uvedla agentura Bloomberg.
Amsterdamské letiště Schiphol na podzim opět omezí počet cestujících. Důvodem je nedostatek personálu a snaha zmenšit snížit davy cestujících na letišti. Provozovatel letiště sníží maximální počet odlétajících cestujících v průměru o 9250, tedy o 18 procent, denně. Omezení bude platit minimálně do 31. října a účinky by se měly projevit v příštích dvou týdnech, uvedla společnost podle Bloombergu v prohlášení.
Po problémech s přetížeností letišť Heathrow v Londýně a Charlese de Gaulla v Paříži se v potížích začalo utápět další velké evropské letiště, Schiphol v Amsterodamu. Vedení letiště rozhodlo o snížení kapacity pro letní měsíce a v návaznosti na to největší letecká společnost využívající toto letiště KLM zruší v následujících měsících celkem stovky letů, uvedla agentura Bloomberg.
Další přetížené letiště v trablech. KLM ruší desítky letů z Amsterdamu
Money
Schiphol uvedl, že byl nucen zavést omezení, protože bezpečnostní společnosti pracující na letišti mají nižší počty pracovníků ostrahy, než letiště očekávalo. Domovská základna pro nizozemskou pobočku Air France-KLM stanovila limit 67 500 cestujících za den již v červenci, přičemž v srpnu vzrostl na 73 tisíc. Nové maximum bude 54 500 za den v září a 57 tisíc za den v říjnu.
Společnost KLM uvedla, že je pro ni „zklamáním“, že Schiphol přijímá opatření „na poslední chvíli“. „Očekáváme, že na letišti bude rychle zřízena adekvátních objednávková služba, aby cestující a letecké společnosti věděli, jak na tom jsou, a to i z dlouhodobého hlediska,“ uvedla letecká společnost v reakci.
Na finského národního dopravce tvrdě dopadl covid a teď i uzavření ruského vzdušného prostoru. Lety do Asie se protáhnou o hodiny a ceny letenek se zdvojnásobily.
Aerolinky se potýkají s uzavřením ruského leteckého prostoru. Dálkové lety prudce zdražují
Zprávy z firem
Royal Schiphol Group oznámila rozhodnutí den poté, co generální ředitel Dick Benschop řekl, že rezignuje na svou roli, protože nechce, aby se pozornost na jeho vedení „stala pro Schiphol překážkou“.
Jiná velká evropská letiště, jako je londýnský Gatwick, naopak zmírnila kapacitní limity, protože rušná letní prázdninová sezóna skončila. Další včetně Heathrow se rozhodly ponechat omezení alespoň do konce října kvůli přetrvávajícímu nedostatku personálu, jako jsou manipulátoři se zavazadly.
Po obrovském nárůstu zájmu lidí cestovat po konci proticovidových omezení ve světě a nedostatku zaměstnanců letišť a aerolinek se tisíce turistů v hlavním dovolenkovém období dostaly do potíží kvůli rušeným letům. Agentura Bloomberg zanalyzovala letecké řády 19 velkých světových aerolinek a podíly odvolaných letů. Který dopravci si vedli nejhůře a kteří nejlépe?
Nejhorší aerolinky podle rušených letů? Vedou Virgin Australia a KLM
Money
Je to neakceptovatelná ignorace zákazníků. Nebudeme se tomu podřizovat. Takto ostře odpověděly Emirates na požadavek londýnského letiště Heathrow, že mají aerolinky rušit lety.
Neakceptovatelné, vzkázaly Emirates letišti Heathrow k jejich chaosu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.