Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

U Anežského kláštera stojí nový bytový dům. Nájem začíná na 45 tisících

Rezidence U Milosrdných
Se svolením Creditas Real Estate
Petra Nehasilová

Více než pětadvacet let trvalo, než atraktivní proluku u Anežského kláštera zaplnil dům. Původně tu měl stát Fránkův „Maršmeloun“, který neprošel. Nakonec ho nahradila bytovka, kterou rovněž navrhl Zdeněk Fránek.

Pozemek poblíž Anežského kláštera dlouho zel prázdnotou. Proluka, v minulosti sloužila i jako parkoviště, vznikla během takzvané Pražské asanace, tedy radikální přestavby centrálních čtvrtí Prahy na přelomu 19. a 20. století. 

O výstavbě na tomto pozemku se uvažovalo téměř dvě desetiletí. Neudržovanou plochu a parkoviště na atraktivním místě v Praze chtěl zastavit už italský investor Augusto Razetti. Nepodařilo se mu ale pro stavbu získat pravomocné stavební povolení. Projekt architekta Zdeňka Fránka navíc tehdy získal negativní nálepku, říkalo se mu „maršmeloun“ a brojily proti němu občanské iniciativy.

Teď má budova na křižovatce ulic Kozí a U Milosrdných kolaudaci. „Na projektu se pracovalo téměř dvacet pět let. Postavit i normální dům je v Praze běh na dlouhou trať, ale stavět na pražském Starém Městě, tedy v historickém jádru, je z hlediska povolování mimořádně náročné. Kombinace snad nejprestižnější možné lokality a prémiového provedení dělá z Rezidence U Milosrdných mimořádnou nemovitost pro nájemní bydlení. Tomu odpovídá i cena, měsíční nájemné tu začíná na 45 tisících korun,“ říká Jiří Vajner, generální ředitel Creditas Real Estate.

Rezidence U Milosrdných nabídne 27 bytů k pronájmu.

FOTOGALERIE: Hned vedle Anežského kláštera se staví rezidence za stovky milionů

Na atraktivním pozemku u Anežského kláštera ze 13. století se staví bytový dům určený pro nájemní bydlení. Stavba má nahradit kontroverzní projekt, který si vysloužil přezdívku „maršmeloun“. Za původním i novým návrhem stojí brněnský architekt Zdeněk Fránek.

Přečíst článek

Šestipodlažní budova nabízí zájemcům celkem 27 kompletně vybavených bytových jednotek o dispozicích od 2+kk po 4+kk. Kromě bytů jsou součástí budovy také dva moderní obchodní prostory, podzemní garáže a sklepy.

Projekt architekta Zdenka Fránka vzešel z uzavřené architektonické soutěže, kterou nový majitel nechal vypsat v roce 2018. Kromě Fránkova návrhu šestičlenná porota složená ze zástupců developera a architektů Ladislava Lábuse, Josefa Pleskota a Zdeňka Lukeše hodnotila i projekty architektonických kanceláří Chybik + Kristof, MS Architekti, QARTA Architektura nebo CMC Architects.

Novostavba je vysoká zhruba 18 metrů a nepřevyšuje ani barokní Nemocnici Na Františku, ani domy v Kozí ulici,  tedy nárožní funkcionalistický dům od Bohumíra Kozáka nebo ten hned vedle stojící od Ricarda Bofilla.

Bytový dům Holečkova 26 od architektů DAM.

FOTOGALERIE: Podívejte se na ty nejhezčí bytovky v Česku

Zakulacené, hranaté, ze dřeva nebo z betonu. Bytový dům, chcete-li bytovka se dá postavit ze všeho. A do našeho výběru těch nejpovedenějších, mnohdy jsme se shodli i s odbornou porotou soutěže Česká cena za architekturu, se dostal i jeden panelák.

Přečíst článek

Jiří Pácal,Ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí

Jiří Pácal: Dostupnost bydlení byla v 90. letech horší, než je dnes

Nabídka je velmi malá, navíc Češi nemovitosti neradi prodávají. „Všichni si na nemovitostech sedíme a sedět budeme, dokud bude na chleba. To pro trh moc dobré není,“ říká Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Nedostupnost bydlení nevidí Pácal tragicky, mnohem horší to bylo v 90. letech. „S volbami pak čekám více populistických a zbytečných gest, která by měla pomoci výstavbě a bydlení, ale budou to slepé šípy na všechny strany,“ dodává.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

Projekt EBM v Kbelích

Na Kladně se staví ve velkém, je to levnější. V Kbelích nabídne EBM metr čtvereční za 120 tisíc

Přečíst článek
Doporučujeme