Reklama

Lázně v Riegrových sadech? Proč by ne, dokazuje autor kobek na pražské náplavce

Iniciační studie na lázně do Riegrových sadů
Se svolením Petr Janda / brainwork
Petra Jansová

Městské lázně v Riegrových sadech na pražských Vinohradech? Proč ne. Architekt Petr Janda, který mimo jiné navrhl oceňovanou revitalizaci pražských náplavek, přišel s nápadem na využití zanedbaného pozemku poblíž vinohradské Sokolovny.

Reklama

Iniciační studie, která do jihozápadního cípu 11hektarového městského parku přináší lázně, má mimo jiné poukázat na potenciál místa. Projektem, jenž cílí hlavně na rezidenty Prahy 2, se architektonické studio zabývá již několik let.

„Rádi bychom lokalitě, kterou důvěrně známe, vdechli nový život a zároveň využili tohoto okamžiku k revitalizaci jejích dalších návazných částí, kterým se dlouhodobě nedostává dostatečné pozornosti a prostředků, k uskutečnění jejich údržby a obnovy,“ přibližuje studii Janda.

Jak by městské lázně mohly vypadat se podívejte do následující galerie:

Projekt by podle něj mohl být rozsáhlým přínosem nejenom pro obyvatele nejbližšího okolí, ale i celé městské části. „Chceme vrátit hodnoty tam, kde dlouhodobě absentují, formou „záplatování“ městského úhoru, který ztratil svou původní funkci a leží ladem již dlouhé desítky let jako skrytý brownfield s občasnými patologickými jevy,“ dodává Janda a odkazuje se přitom na další z projektů studia, a to revitalizaci pražských náplavek.

Reklama

Na další projekty Petra Jandy a jeho studia brainwork se můžete podívat do následujících galerií:

Objekt má být spojením lázní a parku, do pozemku je zasazen citlivě a s respektem k okolí. Část budovy je zasazena do terénu, díky zelené střeše vlastně navazuje na park. V soklu jsou umístěny všechny provozy wellness včetně šaten, technického zázemí, zásobování i masážních místností. Kromě bazénové haly a venkovních bazénů studie počítá i se vznikem restaurace nebo kavárny.

Jana Mastíková, hlavní architektka studia Loxia

Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka

Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.

Přečíst článek

Takto dopadla rekonstrukce bytu na pražské sídlišti.

Až na beton. I tak může dopadnout rekonstrukce bytu v paneláku s minimálním rozpočtem

I s minimálním rozpočtem lze přeměnit panelákový byt tak, aby nabídl pohodlné a především výjimečné bydlení.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

1. Cenu děkana za ateliérový projekt prvního ročníku získala Natálie Finsterlová z ateliéru Sládek–Blank za návrh krytu.

Podzemní kryt, skleník i muzeum. Podívejte se na nejlepší projekty studentů architektury

Přečíst článek
Takto vypadá Lidl v Litomyšli.

Nejkrásnější a nejzelenější Lidl mají v Litomyšli. Aby ne, navrhovali ho architekti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme