V Liberci mají novou a krásnou plovárnu. Přispěli na ni i místní, vyšla na 10 milionů

Liberečtí architekti ze studia Mjölk postavili plovárnu. Nejenom že ji navrhli a sehnali peníze, zároveň přiložili ruku k dílu. Jednoduchá dřevostavba vyšla na 10 milionů korun.
První zmínky o Lesním koupališti v Liberci pocházejí ještě z období před 2. světovou válkou. Během války areál využívaly vojenské jednotky ke cvičení, ale zároveň fungoval jako místo běžné rekreace. Po válce prošla úpravami příjezdová cesta, vzniklo parkoviště, byly postaveny převlékací kabiny a restaurace. Budovu postavili až jako poslední. Po požáru v roce 2010 z ní zbyla jen základová deska, v té době chátral i zbytek areálu. Až do roku 2016, kde se prostor ujali místní a začali řešit jejich proměnu.
„Když jsme získali Lesní koupaliště do správy, byli jsme úplně bez peněz a jedinou možností, jak koupaliště zlepšovat, byly brigády. Ze stavebních prken a latí jsme stloukli provizorní nábytek pro stánek, který prošel lehkým faceliftem. Stal se symbolem proměny areálu,“ vypráví Marie Vondráková z Mjölk architekti. Právě ti navrhli nejenom revitalizaci celého ateliéru, ale i novou budovu plovárny. Na tu se jim zároveň podařilo získat finance, asi 10 milionů korun. Část z nich pochází z participativního rozpočtu města, zbytek ze soukromých darů.
Kde se pyšní těmi nejkrásnějšími plovárnami? Podívejte se.
Za 10 milionů postavili v Liberci novou plovárnu
„Za minimálních nákladů se podařilo postavit veřejnou stavbu, která by bez občanské iniciativy za tak nízký rozpočet vznikala jen velmi těžko. Naším příspěvkem nebyla jen fyzická práce, ale i projektová a organizační činnost, která s takovou stavbou souvisí,“ přibližuje Vondráková.
Architekti stavbu rozfázovali a zároveň ji navrhli tak, aby byla finančně dostupná a co nejjednodušší pro výstavbu.
Restauraci a plovárnu Jureček si zamilovala už prvorepubliková smetánka. Vyhledávaným místem, gastronomickým pointem v Říčanech, je dodnes. Do restaurace míří ti lépe oblečení, do kiosku u plovárny mámy s dětmi, cyklisti a starousedlíci. Tohle místo jsme se vydali v našem letním seriálu poznat za vás.
Nejkrásnější plovárnu najdete v Říčanech. Nejenom pražská smetánka ji miluje od první republiky
Enjoy
Dřevostavba z CLT panelů kopíruje dvě výškové úrovně původní základové desky a je základním funkčním prostorem plovárny. Uvnitř je rovněž sklad, toalety, sauna s odpočívárnou a bistro. Střecha na tyrkysové ocelové konstrukci je deštníkem i slunečníkem plovárny – chrání stavbu i návštěvníky před nepřízní počasí. Pod střechou jsou umístěny sprchy, převlékárny a uzamykatelné skříňky.
Architekti tím ale nekončí. V plánu mají další vylepšení – dětský vodní prvek, pobytové schody nebo nové sportovní zázemí.
Sídlo Kloboucké lesní není jen výjimečnou dřevostavbou, ale i laboratoří pro ekologickou výstavbu.
Stavění budoucnosti? Konstrukce z lokálního dřeva a střecha ze solárních panelů a skla
Reality
Liberec, město skrze ateliér Sial historicky spjaté s progresivní architekturou, se může stát prvním v Česku, v jehož katastru bude stát výškový dům ze dřeva. A to přímo v centru města.
V Liberci chtějí dřevěnou bytovku. Architekti ji navrhli jako stavebnici
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.