Reklama

Expremiér Fico se otáčí zády, slovenské migy Ukrajině dát nechce

Expremiér Fico nechce posílat na Ukrajinu slovenské zbraně.
Profimedia.cz
 ČTK

Nejsilnější opoziční slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica dnes kritizovala případné předání slovenských stíhaček MiG-29, o které ve čtvrtek oficiálně požádal premiéra Eduarda Hegera ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Fico ohlásil, že opozice se pokusí příští týden prosadit ve sněmovně usnesení, kterým parlament odevzdání migů odmítne. Heger v reakci Fica kritizoval a řekl, že bývalý trojnásobný premiér se otáčí zády vůči vraždění nevinných lidí na Ukrajině. Slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že jedná o další vojenské pomoci Ukrajině; podle ministra obrany Jaroslava Nadě by za bitevníky země mohla dostat finanční nebo nefinanční náhradu.

Reklama

Směr-SD dlouhodobě vystupuje proti dodávkám zbraní na Ukrajinu a kritizuje protiruské sankce, které EU a západní země zavedly v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu. O konfliktu na Ukrajině Fico hovoří jako o válce mezi Spojenými státy a Ruskem. Ficova strana je podle sondáží druhou nejpopulárnější stranou v zemi. Na Slovensku budou na konci září předčasné volby.

Svoboda Evropy je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, řekl Zelenskyj v Bruselu, kam přijel prosit o zbraně

Svobodná Evropa je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, zdůraznil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném summitu Evropské unie v Bruselu. Pro bezpečnost regionu je významná zejména jednota, upozornil prezident země, která se s podporou západních spojenců už skoro rok brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.

Přečíst článek

„Další vyzbrojování Ukrajiny nepřinese nic jiného než statisíce mrtvých. Navrhujeme, aby Národní rada vyslovila nesouhlas s jakoukoliv formou odevzdání bojových letadel MiG-29 Ukrajině,” řekl Fico. Slovenské vládní politiky označil za americké poskoky a prezidentku Zuzanu Čaputovou za americkou služku. Řekl také, že nechápe výroky zvoleného českého prezidenta Petra Pavla, že Ukrajina by se měla stát členem NATO.

Naštvaný Musk vypnul Ukrajině satelity pro navádění dronů. K válečným účelům Starlink není, tvrdí

Musk vypnul Ukrajině satelity pro navádění dronů. K válečným účelům Starlink není, tvrdí

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska podnikla kroky k tomu, aby zabránila ukrajinské armádě využívat satelitní internetovou službu Starlink k ovládání bezpilotních letounů. Podle agentury Reuters to ve středu uvedla prezidentka firmy Gwynne Shotwellová. Systém Starlink podle ní neměl nikdy sloužit jako zbraň. Ukrajina se už téměř rok brání ruské vojenské agresi.

Přečíst článek

Podle Fica posílání zbraní do válečného konfliktu, se kterým Slovensko nemá nic společného, je zásadní otázkou zahraniční politiky země, ve které Hegerova vláda po prosincovém pádu přišla podle ústavy o pravomoci. Naď toto vyjádření Fica odmítl. Dosluhující kabinet loni po krizi v koalici ztratil většinu ve sněmovně.

Reklama

Místo zbraní deky a čaj

Zelenskyj požádal Hegera o dodávky stíhaček MiG-29 na schůzce ve čtvrtek v Bruselu. Slovenský premiér uvedl, že se žádosti pokusí vyhovět. Po návratu z Bruselu Heger kritizoval Fica za to, že by Ukrajincům posílal pouze humanitární a nikoliv vojenskou pomoc.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přemlouvá spojence. Z Londýna míří za Macronem do Paříže

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve středu večer v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a s německým kancléřem Olafem Scholzem. Oznámil to Elysejský palác, který tak potvrdil dřívější informace médií. Zelenskyj dnes nečekaně zavítal i do Londýna. Je to jeho druhá zahraniční cesta od ruské invaze, od které 24. února uplyne rok.

Přečíst článek

„Je ostudou, že trojnásobný premiér reaguje formou, že jim chce poslat deky a teplý čaj, když umírají pod palbou raket. Je to úplný cynismus. Zcela se otáčí zády k vraždění a zabíjení nevinných lidí. Jeho politika nás může dostat do mezinárodní izolace,” reagoval Heger na Ficovy výroky. Dodal, že na uzemněné migy Slovensko nemá náhradní díly, stroje ale mohou zachránit životy na Ukrajině.

Slovensko se po ruské invazi na Ukrajinu rozhodlo předčasně ukončit provoz své desítky migů ze sovětské éry. Loni v létě pak s Českem a Polskem podepsalo deklaraci, na jejímž základě obě tyto země pomáhají se zajištěním ochrany vzdušného prostoru Slovenska, jež zatím nedostalo objednané nové americké stíhačky F-16.

Fotografie pořízená z videa zveřejněného tiskovou službou ruského ministerstva obrany v neděli 16. října 2022 ukazuje ruský vojenský taktický raketový systém země-vzduch krátkého doletu Osa odpalující rakety na ukrajinské jednotky na nezveřejněném místě.

USA by Ukrajině poprvé mohly poskytnout rakety delšího doletu

Spojené státy připravují nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 2,2 miliardy dolarů (asi 48 miliard korun), který by kromě zbraní a munice mohl poprvé obsahovat i rakety delšího doletu. Agentuře Reuters to dnes řekly dva nejmenované zdroje obeznámené s přípravou vojenské pomoci.

Přečíst článek

Naď na tiskové konferenci s Hegerem doplnil, že Ukrajina má kapacity na to, aby mohla opravit stroje MiG-29 ze Slovenska. Naznačil, že by Bratislava mohla poslat na Ukrajinu také systémy protivzdušné obrany Kub ze sovětské éry; ve čtvrtek ministerstvo obrany oznámilo, že Slovensko dostane od Německa darem dva systémy protivzdušné obrany Mantis.

Slovenské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že dál jedná se spojenci a Ukrajinou o další pomoci této zemi. Podle něj k hlavním požadavkům nyní patří letecké systémy, zařízení protivzdušné obrany a těžká pozemní technika. Slovensko svému východnímu sousedovi už pomohlo také vojensky. Ukrajině předalo například systém protivzdušné obrany S-300, bojová vozidla pěchoty, odminovací zařízení a vrtulníky a v rámci komerčního kontraktu také samohybné houfnice vlastní výroby.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme