Rusové na Ukrajině používají zakázanou chemickou zbraň, tvrdí zpravodajské služby

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
„To, že ruská armáda nasazuje slzotvorné plyny a chlorpikrin, se stalo běžnou praxí a je silně rozšířené,“ uvedly zpravodajské služby. Připomínají, že o tom, že ruská armáda využívá slzotvorné látky, se vědělo, ale nově potvrzují, že je to i chlorpikrin. Ve vysokých koncentracích v uzavřeném prostoru může mít tato látka využívaná jako zbraň za první světové války smrtící účinky. „Představuje to ještě závažnější porušení úmluvy o chemických zbraní, která zakazuje používání této látky za jakýchkoliv okolností,“ uvádějí němečtí a nizozemští zpravodajci. Podle šéfa MIVD Petera Reesinka Rusko zesiluje nasazení používání chemických zbraní. „Hrozba vyplývající z ruského programu pro chemické zbraně postupně roste,“ uvedl Reesink.
Německé a nizozemské tajné služby také dospěly k závěru, že ruské vojenské vedení a vojska radiologické, chemické a biologické ochrany používání chemických zbraní v invazi proti Ukrajině podporují a aktivně se na něm podílejí. Rusko silně investuje do svého programu chemických zbraní, rozšiřuje výzkum v této oblasti a nabírá pro něho nové vědce.
Podle ukrajinského ministerstva obrany Rusko od začátku invaze v únoru 2022 podniklo více než 9000 útoků s nasazením chemických zbraní. Do přímé spojitosti s použitím chemických látek Kyjev dává nejméně tři úmrtí. Chemické zbraně přispívají k ukrajinským ztrátám i nepřímo: Při jejich nasazení musí vojáci opustit úkryt, což Rusům umožňuje zabíjet je konvenčními zbraněmi.
Za poslední měsíce se na internetu a ruských televizních stanicích objevila videa ukazující Ruskem okupované ukrajinské město Mariupol jako místo, kde se život vrací k normálu a domy poničené válkou jsou tu znovu opravené. Obyvatelé města, kterého se ruské síly zmocnily před více než třemi roky, ale nesouhlasí, píše server BBC. V Mariupolu je podle nich nedostatek pitné vody i základních léků a většina budov je stále poničená.
Rusové vykreslují okupovaný Mariupol jako místo, kam se vrací život. Realita je ale jinde
Politika
Ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi sdělil, že Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, mezi něž počítá odstranění takzvaných „základních příčin“ konfliktu. Po skončení zhruba hodinového rozhovoru obou státníků to podle agentury Reuters řekl poradce Kremlu pro mezinárodní otázky Jurij Ušakov. Putin současně řekl, že Rusko má stále zájem pokračovat v jednání a dohodnout se na urovnání konfliktu. Trump podle Ušakova v telefonátu nastolil otázku rychlého ukončení války. Ukrajina se čtvrtým rokem brání ozbrojené ruské agresi.
Našich cílů na Ukrajině se nevzdáme, jsme však ochotni jednat, řekl Putin Trumpovi
Politika