Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zelenskyj: Osm českých společností dodává Rusku stroje k výrobě zbraní

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
ČTK
 ČTK

Některé firmy včetně českých a německých stále dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům a vyzval k sankcím vůči těmto společnostem. Napsala to agentura AFP s tím, že tuto informaci sdělil Zelenskyj novinářům v pátek s embargem do dneška. Podle Zelenského jde mimo jiné o 13 německých a osm českých společností, jejich jména ale neuvedl.

„Ruská federace dostává obráběcí stroje z určitých zemí, které používá k výrobě zbraní,“ řekl ukrajinský prezident a dodal, že tuto informaci mohou novináři zveřejnit až dnes. Podle něj je 15 z těchto společností tchajwanských, 13 německých, osm českých, šest jihokorejských, tři japonské a tři indické. „Jedna společnost také dodává malé množství komponentů ze Spojených států,“ uvedl. Dodal, že jména těchto firem má, ale neuvedl je.

Zelenskyj také řekl, že tyto informace sdělil 26 zemím, včetně Spojených států, a Evropské unii. „Důrazně vyzýváme všechny, aby vůči těmto společnostem uvalili sankce,“ dodal.

Reakce z Česka

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) uvedl, že prověří, zda se některé české firmy dodávkami strojů nepodílejí na výrobě ruských zbraní. V případě, že by se tyto aktivity tuzemských firem potvrdily, příjme vůči nim odpovídající opatření. Přímo z Česka ale žádné sankcionované výrobky téměř jistě nejsou do Ruska vyváženy.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) uvedl, že Česká republika je otevřená důkazům o možném obcházení sankcí, na obecně formulové výhrady ale není možné reagovat. Česko se podle něj neustále snaží případnému obcházení sankcí na Rusko aktivně bránit.

Západ po ruské invazi na Ukrajinu, která začala v únoru 2022, uvalil na Rusko řadu sankcí, které mají mimo jiné zabránit dodávkám vybavení a technologií pro vojenský průmysl. Moskvě se však částečně podařilo tyto sankce obejít přes třetí země.

Ruský prezident Vladimir Putin

Válka na Ukrajině ruskou ekonomiku neničí, řekl Putin

Ruský lídr Vladimir Putin to vidí jednoznačně - válka na Ukrajině ruskou ekonomiku neničí. Alespoň tak to uvedl na na ekonomickém fóru v Petrohradu.

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Evropa zbrojí jako pominutá. Přihřívá polívčičku Putinovi

Co má Česko za zvýšené výdaje na obranu? Spoustu nepotřebného opancéřovaného šrotu. Každému přitom musí být jasné, že budoucnost obrany je v technologiích, ve strategii.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Hlavním tématem podzimního čísla magazínu Newstream Club je Sázka na Česko. Česko je totiž země s ohromným potenciálem. To je jedna ze spojovacích myšlenek vlivných českých podnikatelů. A ten potenciál je zejména v lidech. Jak ale tento potenciál vzít a přetočit jej ve skutečnou hodnotu, na které lze následně stavět růst? Právě o těchto otázkách jsme mluvili s několika výraznými figurami českého, slovenského, ale i světového byznysu.

Velmi aktivní, a přitom neotřelý způsob ukazuje galeristka Olga Trčková, která v centru Prahy vybudovala úspěšnou komerční galerii DSC Gallery. O tom, jak může Česko, či potažmo Česko a Slovensko uspět na globální scéně, pak vědí své miliardáři Vlastislav Bříza a Dalibor Cicman. První dokázal tradiční značku Koh-i-noor dostat do celého světa, druhý se svým e-commerce projektem GymBeam svět postupně dobývá.

Kromě rozhovorů s klíčovými osobnostmi trhu se v magazínu dozvíte také prognózu vývoje na pražské burze, proč se v Kuchyni na Pražském hradě nesmaží smažák nebo jak to vlastně mají Češi se svými chalupami.

Deváté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Související

Doporučujeme