Reklama

Británie šetří. Odpustí si luxusní vládní jachtu a možná i vysokorychlostní železnici

Rishi Sunak, nový britský premiér
ČTK
 ČTK

Britská vláda z úsporných důvodů odložila plány na stavbu národní jachty za 250 milionů liber (asi sedm miliard korun), která měla ve světě propagovat Británii, pořádaly by se na ní například diplomatické akce nebo veletrhy. S odvoláním na vládní zdroje o tom informoval web stanice BBC. Britská vláda Rishiho Sunaka 17. listopadu zveřejní své daňové a výdajové plány a zrušení výběrového řízení na stavbu lodi není jediným úsporných krokem, ke kterému se uchýlila.

Reklama

Vláda přezkoumává mimo jiné i výstavbu jaderné elektrárny Sizewell C v hrabství Suffolk na východě Anglie. Elektrárna má zajišťovat až sedm procent celkové spotřeby elektřiny v Británii, kritici však tvrdí, že bude drahá a její výstavba potrvá roky. Otazník visí i nad vysokorychlostní železnicí na severu Anglie.

Stavbu sedmimiliardové jachty schválil bývalý premiér Boris Johnson. Jmenovat se měla Royal Yacht Britannia (Královská jachta Britannia) a měla nahradit stejnojmenné plavidlo, které po 44 letech odplulo do výslužby v roce 1997.

Rishi Sunak, nový britský premiér

Británie je v hluboké krizi, hlavním úkolem je obnovení stability, říká nový premiér

Král Karel III. v úterý jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka, který tentýž den začal sestavovat svůj nový kabinet. Svá místa z bývalé vlády si udrželi Jeremy Hunt v čele resortu financí, James Cleverly jako šéf diplomacie, Ben Wallace v čele obrany a Suella Bravermanová jako ministryně vnitra.

Přečíst článek

Ministr obrany Ben Wallace řekl sněmovně, že vláda urychluje vývoj průzkumných lodí a že ve světle ruské války na Ukrajině je správné upřednostnit obranu národní infrastruktury.

Minulý rok Wallace o plánované královské jachtě hovořil jako o „budoucím klenotu v koruně britské lodní produkce". „Přeji si, aby se budoucí prarodiče chlubili svým vnoučatům, že tuhle loď pomohli stavět," řekl loni ministr.

Reklama

Provoz národní jachty s posádkou 50 až 60 zaměstnanců by stál 20 až 30 milionů liber ročně (557 až 837 milionů korun ročně). „To by zvýšilo tlak vyvinutý na už tak omezený námořní rozpočet," uvedl v prohlášení parlamentní obranný výbor.

Rishi Sunak, nový britský premiér

První korekce chyb Trussové. Sunak znovu zavedl zákaz frakování, potěšil tím ekology

Nový britský premiér Rishi Sunak zvrátil rozhodnutí své předchůdkyně Liz Trussové a v Anglii znovu zavedl zákaz frakování, tedy hydraulického štěpení, které se využívá k těžbě plynu a ropy z břidlicových ložisek. Podle stanice BBC to oznámil premiérův úřad v Downing Street.

Přečíst článek

Reklama

Související

Šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka

Lukáš Kovanda: Jurečka naznačuje, že vláda zvýší daně, i když premiér dosud tvrdil opak

Přečíst článek
šéfka britské diplomacie Elizabeth Trussová

Stanislav Šulc: Británie prožívá nejhlubší krizi identity ve svých dějinách

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme