Reklama

rozpočet - informace o tématu

Peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Fialovo snížení schodku pod 300 miliard je málo ambiciózní

Snížení plánovaného státního schodku pro příští rok ze stávajících necelých 377 miliard korun na méně než 300 miliard korun, které navrhuje pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (Spolu), je stále spíše jen symbolickým gestem. Zůstává tak otázkou, zda kvůli němu riskovat rozpočtové provizorium, které omezuje možnosti výdajů.

Přečíst článek
Alena Schillerová, ministryně financí a Jan Hamáček, ministr vnitra

Rozdávání všeho všem, říkají ekonomové o návrhu státního rozpočtu. Vláda ho protlačila přes odpor ČSSD

Přečíst článek

Schillerová: Schodek letošního rozpočtu bude asi 400 miliard. Rozhodnou ale investice

Přečíst článek
Alena Schillerová (ANO), ministryně financí

Lukáš Kovanda: Zeman žádá úspornější rozpočet, bude hrozit provizorium

Prezident Miloš Zeman dal včera zřetelně najevo, že rozpočet na příští rok to u něj nebude mít tak snadné jako rozpočet na rok letošní. A to přesto, že navrhovaný schodek na rok 2022 je o 110 miliard korun nižší než deficit, s nímž rozpočet může počítat letos.

Přečíst článek
Alena Schillerová, ministryně financí

Zeman bez patřičných úspor a investic hrozí Schillerové vetem rozpočtu

Prezident Miloš Zeman při sobotním jednání o návrhu státního rozpočtu na příští rok apeloval na úspory. Návrh považuje podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za málo úsporný a nedostatečně investiční. Bez patřičných změn úspor a investic by zvažoval vetování rozpočtu, uvedl mluvčí na twitteru.

Přečíst článek
Andrej Babiš (ANO) a Jana Maláčová (ČSSD)

Přehledně: Penze. Horké téma, které může prohrát volby

Když jste politická strana a blíží se volby, není těžší úkol než formulovat program pro důchodce. Je to jako tanec v místnosti plné střepů. Ještě horší. A přesto se to po vás chce. Což je pochopitelné, jde o půl bilionu veřejných výdajů ročně, a dva a půl milionu voličů. Takže, co s tím?

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Komentář Jany Havligerové: Důchody, oblíbená hračka politiků

Penzistům se každý měsíc objeví na kontě vyšší finanční částka, než jakou jim zaručuje zákonná valorizace důchodů.

Přečíst článek
Eurobankovky, ilustrační foto

Čistá pozice ČR se tenčí. Z rozpočtu EU získala o 39 miliard více, než zaplatila

Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla, sdělilo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice Česka činila 50,1 miliardy korun.

Přečíst článek
Budova Ministerstva financí na Malé straně v Praze.

Rozpočtová rada: Chystaná konsolidace veřejných financí je nedostatečná

Plánovaná konsolidace veřejných financí tak, jak ji chystá ministerstvo financí (MF), je nedostatečná. Výpočty Národní rozpočtové rady (NNR) totiž ukazují, že dosažení tzv. dluhové brzdy ve výši 55 procent HDP nastane pravděpodobně již v roce 2024. Šéfka státní kasy Alena Schillerová trvá na tom, že tempo konsolidace je přiměřené. „Umožní plynulý návrat pandemií poškozené ekonomiky do standardního stavu,” uvedla ministryně. 

Přečíst článek
Budova Ministerstva financí na Malé straně v Praze.

Česko neplní závazek vůči NATO. Rozpočet na obranu bude výrazně nižší

Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta svého HDP. Rozpočet ministerstva obrany by tak byl v roce 2024 výrazně nižší, než co Česká republika slibuje spojencům z NATO. Představitelé země se opakovaně zavázali, že na obranu bude Česko do tohoto roku vydávat dvě procenta HDP. Ministerstvo obrany věří, že další jednání ještě směřování rozpočtu změní.

Přečíst článek

News box

Menší chorvatské pravicové strany začnou v neděli sbírat podpisy k vyhlášení referenda o zachování národní měny. Důvodem není podle mluvčího iniciativy Marijana Pavličeka obecné odmítání společné evropské měny, ale to, že Chorvatsko není ještě na zavedení eura dostatečně připravené po ekonomické stránce, uvádí web vecernji.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k propuštění vězněného filantropa Osmana Kavaly, budou prohlášeni za nežádoucí osoby. Jde mimo jiné o velvyslance USA, Francie a Německa.

Reuters: Do budapešťských ulic při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci.

Agentura S&P Global zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie ze stabilního na pozitivní. Signalizovala tím možné zvýšení úvěrového ratingu, který se nyní nachází na úrovni BBB. Agentura své rozhodnutí zdůvodnila reformním úsilím italské vlády, které by mělo podpořit hospodářský růst, a tím příznivě ovlivnit stav veřejných financí.

Společnost Vasky trade by příští rok mohla vyrobit okolo 300 tisíc párů bot. Je to dvojnásobek očekávané letošní produkce. Zatímco v roce 2020 dosáhl obrat firmy 120 milionů korun včetně DPH, letos se bude pohybovat na úrovni zhruba 300 milionů, uvedl majitel společnosti Václav Staněk

Předsedkyní KSČM se stala europoslankyně Kateřina Konečná. Mluvčí KSČM Helena Grofová sdělila, že zvolena byla Konečná v prvním kole s velkou převahou. Získala při kvoru 160 celkem 175 hlasů.

Komunisté vybírají nástupce předsedy Vojtěcha Filipa ze čtyř kandidátů. Po uzavření nominací jsou to bývalá poslankyně Hana Aulická Jírovcová, europoslankyně Kateřina Konečná, zástupce konzervativní části strany Josef Skála a Jan Zámarský z Moravskoslezského kraje. Nový předseda převezme KSČM po patnáctileté Filipově éře, která skončila před dvěma týdny vyřazením komunistů z Poslanecké sněmovny.

Reprodukční číslo znovu překonalo rekord od začátku loňského října. Z páteční hodnoty 1,79 stouplo na 1,96, vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo je nyní nejvyšší nejméně od 1. října 2020.

Evropské peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) určené pro zdravotnictví se díky programu ReactEU navýší o 4,6 miliardy na 13,9 miliardy korun. Budou určené například na posílení práce zdravotních ústavů a hygienických stanic nebo infekčních oddělení.

Saúdská Arábie se zavázala, že do roku 2060 chce dosáhnout uhlíkové neutrality. Toto rozhodnutí je výrazným obratem pro největšího vývozce ropy na světě, jehož vláda vytrvale argumentuje proti omezování investic do fosilních paliv a viní klimatické aktivisty z letošního prudkého nárůstu cen energií, upozorňuje server agentury Bloomberg. Číst více
Reklama
Doporučujeme