Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Biden v debatě pohořel. Trhy se začínají připravovat na to, že prezidentem bude Trump

Lukáš Kovanda: Biden v debatě pohořel. Trhy se začínají připravovat na to, že prezidentem bude Trump
Profimedia
Lukáš Kovanda

Katastrofální výkon stávajícího amerického prezidenta Joea Bidena ve včerejší prezidentské debatě vede vyděšené demokraty k zákulisním úvahám, zda jej přece jenom nevymění za jiného kandidáta. Exprezident Donald Trump je po včerejšku jasným favoritem klání o Bílý dům. Trhy se na tento scénář nyní budou intenzivněji připravovat, patrné to bylo už včera po skončení debaty.

Reklama

Trumpovo vítězství by znamenalo další mocné zadlužování Spojených států, tedy i vyšší úrokové sazby, například na amerických dluhopisech, neboť exprezident slibuje například rozmáchlé snižování daní.

Debata Trumpa s Bidenem: Došlo na osočování, hádky, „bláboly“ i lži

Republikán Donald Trump ve čtvrteční televizní debatě s Joem Bidenem na CNN zopakoval své tvrzení, že ruská invaze na Ukrajinu by nezačala, kdyby Spojené státy měly skutečného lídra, kterého by ruský prezident Vladimir Putin respektoval. Bidena nařkl, že ruskou invazi na Ukrajinu „podpořil“, aniž by své tvrzení jakkoliv rozvedl. Prohlásil rovněž, že sám by konflikt na Ukrajině vyřešil ještě jako zvolený prezident před inaugurací, nevysvětlil však, jak by toho docílil. Biden na Trumpovu adresu řekl, že „v životě neslyšel tolik blábolů“, Putina označil za „válečného zločince“ a vyzdvihl jednotu NATO.

Přečíst článek

Mezinárodní měnový fond přitom zrovna včera nezvykle ostře Spojené státy, tedy svého největšího “akcionáře”, zkritizoval právě pro jejich zadlužování, které je velmi silné i nyní za vlády Bidenovy administrativy.

Spojené státy prohlubují své schodky neudržitelným tempem. Letos má jejich deficit činit 6,7 procenta HDP, zatímco ještě v únoru se věřilo, že to bude jen 5,3 procenta. Výdaje americké federální kasy tak letos převýší její příjmy v přepočtu o zhruba 45 bilionů korun. Deficit českého státního rozpočtu, jenž by měl letos činit nejvýše zhruba 250 miliard, tedy 180krát méně, se tak náhle jeví takřka nicotně.

Reklama

Spojené státy sice hospodářsky solidně rostou, avšak z velké části právě na tento neudržitelný dluh. Jejich současný růst – tím pádem růst světové ekonomiky – je tedy neudržitelný, resp. financují jej současné děti a ti ještě nenarození, kteří z něj přímo nic nemají. Jde o žití nad poměry, z morálního hlediska pak o zavrženíhodné mezigenerační sobectví.

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy čtěte zde

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Jan Skopeček pro Bloomberg: Jediný zdravý deficit je nulový deficit

Stávající politiku ODS a loňské masivní škrty ve veřejných rozpočtech obhajoval v rozhovoru pro agenturu Bloomberg místopředseda poslanecké sněmovny Jan Skopeček. Voliči podle něj před příštími volbami docení pozitivní dopady ozdravování rozpočtů. Naopak změna politiky by byla největší chybou, myslí si Skopeček.

Přečíst článek

Trump a Biden mají šanci oslovit nerozhodnuté voliče v nezvykle brzké debatě

„V sázce je hodně“. Trump s Bidenem v první debatě zacílí na nerozhodnuté voliče

Hodina a půl, žádné publikum, jasně vymezený čas pro řečníky. Takové jsou základní parametry televizního duelu, v němž se více než čtyři měsíce před volbou americké hlavy státu utkají dva hlavní kandidáti: současný prezident Joe Biden a jeho předchůdce Donald Trump. Pro oba muže se v noci na pátek naskýtá vzácná šance oslovit nerozhodnuté voliče v souboji, v němž se očekává velmi těsný výsledek.

Přečíst článek

Přípravy na prezidentskou debatu v USA

První prezidentská debata: Ustojí Biden a Trump souboj v náročných podmínkách?

Televizní stanice CNN se snaží, aby první z debat Bidena s Trumpem byla konstruktivní diskusí. Miliony diváků ale budou sledovat, zda ji nestarší konkurenti v dějinách vůbec zvládnou. Jak dosud kampaň probíhala?

Přečíst článek

Reklama

Související

čerpací stanice, ilustrační foto

Dobrá zpráva pro řidiče. Benzin i nafta zlevní, i když se Saúdové „vykašlali“ na Bidena

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme