Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Proč bitcoin roste jako o život? Kvůli těmto Trumpovým zákonům

Americký prezident Donald Trump
ČTK
Tereza Zavadilová
tzv

Bitcoin prorazil dlouho očekávanou hranici 120 tisíc dolarů a roste dál. Čeká se totiž schválení klíčové legislativy.

O legislativě, kterou mají tento týden schvalovat američtí zákonodárci, se mluví tak, že má udělat z Ameriky „světovou metropoli bitcoinu“. Optimismus je velký, hlavní kryptoměna jen za poslední týden vzrostla o deset procent. Takovým tempem nerostla od vítězství Donalda Trumpa ve volbách, které představovalo novou vlnu energie pro bitcoinové nadšence, ne náhodou také proto, že Trumpova rodina sama masivně investuje do kryptoměn. Staronový prezident slíbil, že udělá z Ameriky bitcoinovou supervelmoc. 

A o co se nyní jedná? Tento týden bude republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů projednávat zákony Genius Act, Digital Asset Market Clarity Act a Anti-CBDC Surveillance State Act.

Kde jsou digitální pankáči?

Zákony řeší řadu oblastí kolem krypta, od vydávání stablecoinů firmami až po širší regulaci sektoru. Investoři soudí, že jejich schválení pomůže dále posunout kryptoměny směrem k finančnímu mainstreamu. Zákony vedou k regulaci kryptoměn, což je vlastně paradoxní, protože decentralizované digitální měny vznikly jako protiváha i protest proti tradičním, takzvaným fiat, měnám, vydávaným státními autoritami. Na druhou stranu posouvání kryptoměn do hlavního proudu znamená, že je kupují konvenční investoři jako fondy, banky a konzervativnější lidé, takže poptávka po nich - i cena - roste. 

„Prosazujeme zásadní legislativu, která má vytvořit jasný regulační rámec pro digitální aktiva,“ uvedl předseda finančního výboru Sněmovny reprezentantů French Hill. Senát USA již schválil zákon Genius Act, který umožňuje soukromým firmám vydávat takzvané stablecoiny – kryptoměny navázané na tradiční aktiva, například na americký dolar. To je velký přelom: legalizuje to vydávání coinů v USA a přináší právní rámec a pravidla pro vydávání a správu těchto měn, včetně ochrany spotřebitelů. To může přinést nové typy finančních služeb, například platby přes stablecoiny v běžném obchodu.

Zákon Clarity Act má vytvořit regulační rámec pro digitální aktiva a „jasně vymezit kompetence“ mezi Komisí pro cenné papíry SEC a Komisí pro obchodování s komoditními futures CFTC, který mimo jiné zavádí definici digitálních aktiv a jejich právní status, a zákon Anti-CBDC Surveillance State Act by zakázal Fedu, tedy centrální bance,  vydávat digitální měnu,  takzvanou CBDC. USA se tím vzdávají státní digitální měny, na rozdíl od Číny, EU nebo jiných zemí.To je pro komunitu velké vítězství, protože CBDC by mohly podrýt cenu a smysl decentralizovaných krypotoměn. 

Optimismu nahrává fakt, že pokud Amerika vytvoří nejpříznivější regulované prostředí pro krypto, investice z celého světa se pravděpodobně jen pohrnou. 

Bitcoin zase rostl. Ale jen v dolarech, v korunách to není žádný šlágr

Letošní rok byl pro držitele bitcoinu zatím příznivý. Přestože v první polovině dubna se jeho cena zřítila až k 75 tisícům dolarů, již v květnu zaznamenala rekordní hodnotu blížící se 112 tisícům dolarů. Celkově pak bitcoin od začátku roku posílil. Ale českým fandům krypta značně komplikuje situaci klesající dolar.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Bitcoin se stane součástí amerických rezerv

Trump nechal zřídit rezervy z bitcoinu a spol. Zatím je budou tvořit jen zabavené kryptoměny

Přečíst článek
Doporučujeme