Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dalibor Martínek: Boj o Dukovany. Češi hrají v Brně, Francouzi v Bruselu

Jaderná elektrárna Dukovany
ČTK
Dalibor Martínek

Audio verze článku

Titulek není úplně přesný. Faktem je, že Francouzi hrají jak v Brně, tak i v Bruselu. Češi si myslí, že zakázku na výstavbu Dukovan uhrají na domácím písku. Omyl. Francouzi, přestože předložili na Dukovany finančně přemrštěnou nabídku, jak prohlásil šéf ČEZ Daniel Beneš, „nikdy bych to nepodepsal“, hrají tvrdě.

Češi si domnívají, že rozhodující pro začátek výstavby dvou bloků Dukovan je rozhodnutí soudců v Brně. A doufají, že ten rychle rozhodne, a že francouzské připomínky k vítězství Korejců jsou liché. A dokonce se tady bavíme o možnosti, kterou podporuje i premiér, že budeme po Francouzích vyžadovat jakési odškodné za zdržování výstavby.

Situace je však úplně jiná. Češi tahají za kratší konec. A možná si to ani neuvědomují.

Češi hrají na domácím rybníčku, Francouzi na evropském poli. A jakkoliv si čeští představitelé myslí, že doma si všechno obhájí, větší svět je dohání. V Česku panuje představa, že jsme pupkem světa. Ale bohužel, není to tak. Jsme Evropa. A tam platí jiná pravidla, než bychom si představovali. Platí tam, že ten větší má silnější hlas. Česká představa je, že naše pravidla jsou ta pravá. Není to tak.

Lukáš Kovanda: Dukovany, nebo Kocourkov? Česko může promarnit stovky miliard

Kontrakt na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny se komplikuje. Nejen kvůli soudní stopce, ale i mizejícímu závazku na účast našeho průmyslu. Česko tak může promarnit stovky miliard.

Přečíst článek

Šéf ČEZ Daniel Beneš byl ve svých vyjádřeních v posledních dnech silný v kramflecích. Soutěž na výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny v Dukovanech prý jeho společnost vypsala transparentně, a taktéž zcela průhledně vyhlásila vítěze, korejskou KHNP. Jenže, je tu zádrhel.

Francouzi elektrárnu v Dukovanech možná ani nechtějí stavět. Vědí, že je proti nim v Česku špatná nálada.

Předražili svoji nabídku. Když prohráli výběrové řízení, snaží se do výsledku hodit vidle. A celkem úspěšně se jim to daří. Češi jako nějací naivkové si do kapsy lžou, že výběrové řízení na výstavbu dvou bloků Dukovan bylo řádně uspořádáno, vyhodnoceno. Že soud v Brně je jen jakási zdržovací taktika francouzského rivala.

Pravdou však je, že Češi kolem výstavby nových jaderných bloků zpackali, co mohli. Zvětšovali počet bloků, potom zmenšovali, termíny nedodržovali. Takové klasické české výběrko.

Co je podstatné. Francouzi sice nemají nejlepší jadernou technologii. Už za toto tvrzení možná budu čelit arbitráži. Češi chtěli reaktor o výkonu 1000 MWe, Francouzi nabízeli 1200MWe. O dodacích lhůtách lze důvodně pochybovat, a nemají ani dobré ceny. Ale mají v Evropě vliv. Toho si jaksi česká ekonomická diplomacie nepovšimla.

Teď tedy bude Česko vláčeno evropskou úřední procedurou, zda nebyla poskytnuta Korejcům nějaká výhoda. Potáhne se to dlouhé měsíce, možná roky. Na rozhodnutí brněnského soudu už vůbec nezáleží.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

Šéf ČEZ Beneš: Francouzi nechtějí, aby se Dukovany dostavěly

Francouzské straně nejde podle šéfa ČEZ Daniela Beneše o to, aby vyhrála spor ohledně dostavby Dukovan, ale o to, aby elektrárna v Česku vůbec nevznikla. Beneš to řekl v reakci na dopis, který českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Evropské komise Stéphane Séjourné.

Přečíst článek

Francouzský komisař pro vnitřní trh Stéphane Séjourné vydal prohlášení, že unijní exekutiva zahájila předběžný přezkum s cílem posoudit, zda potenciální zahraniční finanční příspěvky obdržené korejskou firmou představují zahraniční subvence, a pokud ano, zda tyto zahraniční subvence narušují vnitřní trh. Je to z francouzské strany lobbing jako blázen. Ale je to účinná metoda, jak Čechům znepříjemnit život kolem výstavby dvou bloků jaderné elektrárny.

Rozdíl je v tom, že Francouzi tuto hru umí hrát. Češi Bruselem pohrdají. Myslí si, že všechno uhrají doma. Za tuto hloupou představu nebudeme mít nové Dukovany. Měli bychom se učit hrát vyšší dívčí.

Další komentáře (ne)korektního Dalibora Martínka

Zleva korejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-Kun a premiér Petr Fiala (ODS)

Odložte podpis smlouvy na Dukovany, žádá Česko Evropská komise

Evropská komise žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Vyplývá to z dopisu, který českému ministru průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi poslal místopředseda EK Stéphane Séjourné.

Přečíst článek

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Dalibor Martínek: Čeká se na smlouvu o Dukovanech. Vítězové jsou dva, Češi to nejsou

Přečíst článek
Petr Brzezina, šéf českého Westinghouse

Není čas na experimenty, náš reaktor jako jediný funguje, říká Petr Brzezina, šéf českého Westinghouse

Přečíst článek
Dukovany

Dukovany rychle dokoupily palivo z Ruska. Cena uranu je nejvýše od havárie ve Fukušimě

Přečíst článek
Doporučujeme