Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Palec dolů. Nadnárodní banky předpovídají Číně horší budoucnost

Peking kontroluje příliv zahraničního kapitálu. Západní peníze do země přesto proudí. Skrze daňové ráje.
iStock
 ČTK

Několik významných bank v poslední době zhoršilo výhled vývoje čínské ekonomiky na letošní rok, naposledy tak učinila americká investiční banka Goldman Sachs. Oživení druhé největší ekonomiky světa po uvolnění protipandemických opatření totiž ztrácí dynamiku, upozornil zpravodajský server CNBC.

Reklama

Goldman Sachs snížil výhled letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Číny na 5,4 procenta, zatímco dosud analytici této banky počítali s růstem o šest procent. Dříve už výhled revidovaly směrem dolů například banky UBS, Bank of America nebo JPMorgan.

banka předchozí výhled aktuální vyhled
Bank of America 6,3 5,7
Goldman Sachs 6,0 5,4
JPMorgan 5,9 5,5
Nomura 5,5 5,1
Standard Chartered 5,8 5,4
UBS 5,7 5,2

Goldman Sachs má za to, že Čínu čekají další potíže. Výhled snížila mimo jiné s ohledem na slabé ekonomické statistiky a rostoucí tlak na sektor nemovitostí.

Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby. Nepřímo tím přiznává potíže s obnovou ekonomiky, míní analytik

„Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v tomto roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Přečíst článek

Pesimismus na všech stranách

„Vzhledem k přetrvávajícím problémům na trhu nemovitostí, všudypřítomnému pesimismu mezi spotřebiteli a podnikateli a pouze mírnému uvolnění vládních opatření (...) snižujeme prognózu reálného HDP na rok 2023,” uvedli ve zprávě ekonomové této americké investiční banky.

Země podle nich čelí řadě makroekonomických problémů, z nichž jmenovali "demografii, několikaletý pokles na trhu nemovitostí, problémy s implicitním zadlužením místních vlád a geopolitické napětí".

Očekávají také další oslabení jüanu vůči americkému dolaru vlivem rozdílného přístupu centrálních bank dotyčných zemí k úrokovým sazbám. Zatímco čínská centrální banka bude patrně svou měnovou politiku uvolňovat, americká centrální banka (Fed) naznačila další zvýšení úroků.

Čína se po covidu otevřela světu, ale ne tak docela. Nový zákon o špionáži je rizikem pro návštěvy zahraničních byznysmenů.

Čína se otevřela světu, ale jen trochu. Nový zákon o špionáži odrazuje zahraniční byznysmeny od návštěvy

Naděje vkládané do raketového ekonomického čínského oživení na přelomu roku se nenaplnila. Čínské akcie klesají. Návrat zahraničních manažerů do Číny a tedy i případného kapitálu se navíc stal rizikový kvůli novému zákonu o špionáži a snaze Pekingu kontrolovat informace plynoucí mimo Čínu. Byznysmeni zejména ze Západu tak své cesty do říše středu pečlivě zvažují.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Čínský hospodářský zázrak se nekoná

Čínský hospodářský zázrak se nekoná. Tamní vláda musí stimulovat ekonomiku

Přečíst článek
Češi jsou nejbohatší z bývalého východního bloku, mají více majetku než Rusové a Číňané

Češi jsou nejbohatší z bývalého východního bloku. Mají více majetku než Rusové a Číňané

Přečíst článek
Velký protikorupční úklid Pekingu. Si Ťin-pching chce nastartovat ekonomiku, ale opak bude zřejmě pravdou

Peking přitvrdil v protikorupčním tažení. Si Ťin-pching chce oživit ekonomiku, šíření strachu ale způsobí opak

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme