Proměněná společnost Vítkovice vydá akcie až za 133 milionů. Mají souhlas ČNB

K úhradě svých závazků, posílení financí na další rozvoj a pro celkovou stabilizaci zdvojnásobí firma Vítkovice a.s. svůj základní kapitál až na 265,6 milionu korun. Využije k tomu vydání nových, desetikorunových akcií v počtu přes 13 milionů kusů, které společnosti, jež zastřešuje služby pro některé dceřiné společnosti ze skupiny Vítkovice ostravského miliardáře Jana Světlíka, schválila Česká národní banka. Proces úpisu nových akcií začne zhruba v polovině ledna 2022 a akcionáři o něm budou samozřejmě informováni, řekla serveru newstream.cz mluvčí firmy Eva Kijonková.
„Nebudeme nuceni kvůli závazkům prodávat nemovitý majetek. Naopak na něm budeme schopni rozvíjet připravené developerské projekty. Ty jsou budoucností Vítkovic,“ uvedl předseda představenstva Vítkovice, a. s. Rodan Broskevič.
„Jde nám o dokončení transformace, přičemž zůstávají plně zachována práva minoritních akcionářů. Navíc je jim dána možnost podpořit společnost právě v dalším rozvoji,“ dodal.
Další vlna koronavirové pandemie udeřila a vší silou zasáhla střední Evropu v čele s Rakouskem a Českem. Raketový nárůst počtu nakažených dohromady se zprávami z českého průmyslu nevěští pro českou ekonomiku na konci roku nic dobrého.
Jan Bureš: Českou ekonomiku čeká těžký konec roku
Názory
„Nové, desetikorunové akcie mohou tak, jak to navrhovali menšinoví vlastníci, upisovat všichni stávající akcionáři. Minimálně se musejí upsat akcie v hodnotě zhruba 66,4 milionu korun,“ podotkl. Pokud by akcionáři tuto minimální částku nebyli ochotni za akcie společnosti zaplatit, nebude zvýšení kapitálu uskutečněno. V současné době – po nedávné dražbě nevyzvednutých akcií firmy – činí počet akcionářů asi tři tisíce. Před dražbou jich bylo 45 tisíc.
Nominální hodnota každé akcie bude zmíněných deset korun, stejný je i emisní kurs. Na jednu dosavadní desetikorunovou akcii Vítkovic připadá jedna nová akcie. „Všichni akcionáři mají zachováno právo přednostního úpisu akcií, čili si mohou zachovat svůj podíl na společnosti,“ dodala.
Meziroční pokles českého průmyslu v září zrychlil na čtyři procenta ze srpnových 1,4 procenta. Může za to zejména omezení výroby aut a jejich dílů. Hodnota nových zakázek proti loňskému roku klesla o 1,2 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,3 procenta. Stavebnictví v září stouplo, naopak zahraniční obchod se meziročně propadl do minusu.
Potíže v automobilové výrobě stahují dolů celý český průmysl
Money
Vítkovice a. s. se loni dostaly do ztráty 111 milionů korun, o rok dříve byly v zisku 162,8 milionu. Na hospodaření se projevil vliv insolvence některých jejich dceřiných firem. Z dřívějšího strojírenství se skupina přeorientovala právě na developerské projekty či správu majetku, i tak stále zaměstnává na pět stovek lidí. Valná hromada v létě rozhodla, že loňskou ztrátu vzniklou účetním vypořádáním restrukturalizací a úpadky původních výrobních dcer, uhradí z nerozděleného zisku minulých let.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.